خبرخوان جام نیوز
|
پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ الخميس ١٩ المحرّم ١٤٤١ Thursday, September 19, 2019
کد خبر: 700655
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۵/۲۷ - ۱۹:۰۰
تعیین سن و وزن افراد از روی صدا
س تعیین سن و وزن افراد از روی صدا
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس گوناگون جام نیوز، کنون سازمان‌های اجرای قانون دقیقا نمی‌دانستند که در یک تماس جعلی، می‌توان جزئیات زیادی از فرد آن سوی خط را بدست آورد. با استفاده از فناوری جدید می‌توان فرد مجرم را در حالی که سعی بر مخفی کردن صدای خود دارد٬ شناسایی نمود.

 

به لطف کار محققانی مانند ریتا سینگ که عضو هیئت علمی پژوهشی در موسسه فناوری‌های زبان در دانشکده کارنگی ملون علوم کامپیوتر است، با استفاده از یک الگوریتم تشخیص گفتار برای استخراج جزئیات تماس ممکن شد. قابل ذکر است که تاکنون استخراج این جزئیات به ظاهر غیرممکن بود!

 

طبق مطالعه خانم سینگ و همکارانش، با استفاده از داده‌های استخراج شده از مکالمه می‌توان سن، قد و وزن، محل تولد ، جنسیت، نژاد، حالت احساسی و… را بدست آورد. الگوریتم‌های دیگری نیز طراحی شده‌اند که می‌توانند ساختار چهره فرد در حال مکالمه را بدست آوردند، حتی می‌توان جزئیات دقیقی در مورد محیط فیزیکی اطراف فرد مانند دیوار و سقف ، فرش و اشیا اطراف را بدست آورد.

 

به اعتقاد سینگ، نسبت به زمانی که از اثر انگشت استفاده می‌شود، صدا می‌تواند جزئیات زیادتری از یک فرد را آشکار کند.

 

با استفاده از این تکنولوژی، جرم‌هایی که از طریق صدا انجام می‌گیرد سخت‌تر خواهد شد و مجرم قابل شناسایی است. به اعتقاد سینگ، مجرمان سعی خواهند کرد که صدای خود را مخفی کنند مخصوصا اگر سابقه کیفری نیز داشته باشند این کار را حتما انجام می‌دهند.

 

با استفاده از الگوریتم جدید، مراجع قانونی می‌توانند جزئیات زیادی در مورد مجرمان کسب کنند، جالب توجه است بدانیم که حتی اگر فرد صدای خود را تغییر دهد و مخفی کند، این الگوریتم بر جنبه‌هایی از صدا کار می‌کند که تحت کنترل فرد نیست و فرد قادر نیست آن‌ها را تغییر دهد.

 

اما همه جنبه‌های این پژوهش جهت کاربرد در شناسایی مجرمان نیست. برای مثال، خانم سینگ تحلیلی بر روی مکالمه‌ای که دونالد ترامپ و جان میلر که در سال ۱۹۹۱ داشتند انجام داد تا کشف کند که آیا ترامپ روابط عمومی خوبی داشته است یا نه! نتیجه حاصل از این مطالعه نشان داد که بله، او روابط عمومی قوی داشته است.

 

این الگوریتم هنوز به صورت کامل خودکار نشده است. استفاده از الگوریتم برای استخراج تمام اطلاعات از آن تقریبا یک هفته به طول می‌انجامد. برای کامل شدن همه الگوریتم‌هایی که سینگ بر روی آن‌ها کار می‌کند چند سال دیگر هنوز وقت نیاز دارد ولی با این حال این الگوریتم‌ها در نوع خود بسیار قدرتمند هستند.

 

کلیدواژه ها:
تعیین  |  سن  |  صدا  |  افراد  |  وزن  | 
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top