خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ الجمعة ٧ جمادى الثانية ١٤٣٩ Friday, February 23, 2018
 
کد خبر: 731225
نظرات: 3
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۸/۱۰ - ۱۵:۱۰
در گفتگوی اختصاصی با جام‌نیوز؛
امیرمحبیان: فضای انتخاباتی در حالت حيرانی است/ اصولگرایان مجلس‌ملی تشکیل دهند
«روحانی نتوانسته افكارعمومی را در حمايت خود تثبيت كند و يا حتی افراد جديدی را جلب كند. رقبا هم نتوانسته‌اند جذابيت لازم را برای جلب رأی خاكستری فراهم كنند»
دکتر امیر محبیان امیرمحبیان: فضای انتخاباتی در حالت حيرانی است/ اصولگرایان مجلس‌ملی تشکیل دهند
به این مطلب امتیاز دهید
75% 25% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری، گفتگویی را با دکتر "امیر محبیان" کارشناس مسائل سیاسی و استاد دانشگاه ترتیب داده‌ایم.

ایشان مؤسس حزب «نوانديشان»، مديرعامل «خبرگزاری آريا» و رئيس «مركز پژوهشی-راهبردی آريا» می‌باشند و در حوزه سیاست از صاحب‌نظران وزین و روشن‌بین به‌شمار می‌روند.

مشروح این گفتگو در ادامه از منظر مخاطبان ارجمند می‌گذرد:

 

 

* با سلام و تشکر از فرصتی که در اختیار ما گذاشتید، لطفا در ابتدا یک ارزیابی مختصر از فضای انتخاباتی کشور و آرایش مدعیان در فاصله حدود 6 ماه مانده تا اردیبهشت 96 ارائه بفرمایید.

- فضای انتخاباتی كشور فعلا در حالت حيرانی است. با كنار رفتن احمدی نژاد و مشخص نبودن جهت رأی هوادارانش از يكسو و تأكيد مقام معظم رهبری بر عدم دوقطبی شدن فضا، عملا بايد منتظر سامان‌يابی مجدد سپهر سياسی كشور باشيم.

وضعيت دولتی‌ها و اصلاح طلبان مشخص است، اما تكليف اصولگرايان چندان مشخص نيست. از لحاظ حصر عقلی، آن‌ها به دو گرايش تقسيم می‌شوند؛ كسانی كه مايل نيستند روحانی را به‌دامان اصلاح‌طلبان برانند لذا دم از حمايت از او می‌زنند. اينان اكنون وزن زيادی ندارند.

ولی آنان كه در پی معرفی كانديدای اصولگرا هستند، به چندين گروه تقسيم شده‌اند؛ ولی همه آن‌ها فعلا به اين نتيجه رسيده‌اند كه كانديدا يا كانديداهايی را معرفی كنند تا در جمع‌بندی نهايی برای خود امكان چانه‌زنی و يا دريافت سهم داشته باشند.

خوشبختانه در اين نوبت ظاهرا قرار است جامعه روحانيت نقش فعالتر و محوری‌تری داشته باشد. اميدواريم اين حركت حتی اگر رياست‌جمهوری را به جناح اصولگرايی هم نياورد، دست‌كم وحدت را به ارمغان بياورد.

 

* چه مؤلفه‌هایی را بر سبد آرای آقای روحانی مؤثرتر می‌بینید؟ آیا ایشان موفق به حفظ اقبال 92 خواهند شد؟ به‌عبارت دیگر، آقای روحانی -به‌عنوان رئیس‌جمهور مستقر- کارنامه‌ای از خود بر جای گذاشته‌اند که مایه جلب آرای خاکستری شود؟

- روحانی نتوانسته افكار عمومی را در حمايت خود تثبيت كند و يا حتی افراد جديدی را جلب كند و اين دلايل بسياری دارد كه بايد تحليل شود و بارها به آن اشاره كرده‌ام.

اما از سوی ديگر، رقبا هم نتوانسته‌اند جذابيت لازم را برای جلب رأی خاكستری فراهم كنند و يا به جريانات متفرق خود سامان دهند.

طبعا اين كم‌سامانی فرصت بهره‌گيری از ضعف دولت روحانی را فعلا از آن‌ها گرفته است، مگر آنكه در مدت باقی‌مانده بتوانند سامان يابند.

 

* در مصاحبه‌هایتان گفته‌اید که «اصولگرایان به جهل الرجال مبتلا هستند، نه قحط الرجال»

عبارت فوق را قدری باز کنید. آیا امیدی هست که این جهل الرجال مرتفع شود؟!

- معمولا گونه‌ای وانمود می‌شود كه گويا تمامی ظرفيت اصولگرايان در مديريت ارشد، همين سبد محدود و تكراری است كه سی و اندی سال دائما به‌صورت چهره‌های ثابتی تكرار می‌شوند.

تجربه من و تماس گسترده‌ام با اصولگرايان سراسر كشور، بر من ثابت كرده است كه اصولگرايان نخبگان توانمند بسياری در دسترس دارند -به‌ویژه در استان‌ها- كه متأسفانه از آن‌ها غفلت می‌كنند.

ما اگر خود را محدود به همين چهره‌ها و فقط تهران نماييم، قطعا ضرر خواهيم كرد. اين همان چيزی است كه به آن «جهل الرجال» می‌گويم؛ بعنی نشناختن ظرفيت و نيروی انسانی موجود.

راه برطرف شدن آن هم اين است كه سازوكار تشكيلاتی اصولگرايان از وضع سنتی فعلی به ساختار جديد يعنی مجلس ملی و سراسری اصولگرايان تغيير كند و نيروهای استانی با تشكيل مجالس استانی و سپس انتخاب و تشكيل مجلس ملی اصولگرايان، دبيرخانه مركزی و دائم مجلس ملی اصولگرايان در تهران را شكل داده و به اين وسيله با اتكا به رأی اصولگرايان كشور -و نه فقط تهران- تصميمات گرفته شود.

 

* وحدت اصولگرایان را با توجه به واقعیت‌های موجود، محتمل می‌دانید؟

- وحدت اصولگرايان را "محتمل، ولی دشوار" می‌دانم. زيرا متأسفانه بعضی از تشكل‌های اصولگرا حيات و قدرت خود را در آن يافته‌اند كه مخالفت كرده و سپس برای قرار گرفتن در چارچوب، طلب سهم و امتياز ويژه كنند.

اميدوارم در اين نوبت، جريان اصولگرا با خودداری از دادن باج به اين جريان‌ها، طغيان پروری را نهادينه نكرده و ارزش‌محوری من‌جمله «تبعيت از تصميم جمعی» را نهادينه كند.

 

* تحلیل شخصی حضرتعالی از ماجرای نهی احمدی نژاد چیست؟ ابعاد قضیه محدود به همین برداشت‌هایی است که در سطح عمومی و رسانه‌ها مطرح می‌شود؟ یا باید مسأله را در افقی دیگر آنالیز کرد؟!

- شرايط كنونی كشور با توجه به موقعيت داخلی و خارجی كه دارد و به‌ويژه حساسيت‌ها، تحمل فضای "دوقطبی" را ندارد و نمی‌توان در شرايط كنونی، نيروهای كشور را در حوزه‌های خاص و كليدی در برابر هم قرار داد.

از طرف ديگر، كشور بايد در گزينش نيروهای ارشد اجرايی رو به جلو حركت كند و بازپرداختن به مباحث تكراری و عميق‌تر كردن شكاف‌های موجود اجتماعی نه‌تنها گرهی را نخواهد گشود، بلكه بر كارهای كشور گره‌های بسياری هم خواهد افزود.

به‌همين دليل رهبری نظام كوشيد با توصيه‌های هوشمندانه، نيروهای درون نظام را از هرزروی و حاشيه‌روی بازدارد.

 

* معدل‌گیری از خروجی رسانه‌های برون‌مرزی، داده‌ای قابل‌تأمل به‌دست می‌دهد؛ اینکه سیاست‌گذاران آن‌ها -دست‌کم چنین وانمود می‌کنند که- مایل به تداوم دولت کنونی‌اند!
اگر چنین انگاره‌ای را تأیید می‌کنید، چه ارزیابی از علت آن دارید؟

- رسانه‌های خارجی طبعا اهداف كشورهای متبوع خود را دنبال می‌كنند ونبايد اجازه دهيم سلبا و ايجابا افكار عمومی ما را هدايت كنند.

مردم ما بر حسب برداشت خود از امنيت و منافع ملی، دولت مطلوب خود را خواهند برگزيد.

3 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top