خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ الثلاثاء ٢٨ ربيع الثاني ١٤٣٩ Tuesday, January 16, 2018
 
کد خبر: 731438
نظرات: 15
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۸/۱۲ - ۱۲:۵۰
مانیتورینگ جام؛
روحانی در دوراهی؛ اعتماد به تضمین هاشمی یا اعتنا به هشدارها؟
تیم روحانی و هاشمی به خوبی می دانند که ناکامی‌شان در تحقق وعده‌های سیاسی و اقتصادی کار را برای جلب حمایت دوباره بخش مهمی از رای‌دهندگان پیشین سخت کرده است.
هاشمی روحانی در دوراهی؛ اعتماد به تضمین هاشمی یا اعتنا به هشدارها؟
به این مطلب امتیاز دهید
94.4% 5.6% بازدید

سرویس سیاس جام نیوز: در حالی که بسیاری از تحلیلگران و رسانه های داخلی و بین المللی احتمال رای آوردن حسن روحانی در انتخابات آینده را به خاطر عملی نشدن بسیاری از وعده های وی در انتخابات 92 و نتیجه بخش نبودن برجام، با شک و تردید مطرح می کنند و از احتمال یک دوره ای شدن روحانی سخن می گویند، هاشمی رفسنجانی در سخنانی معنادار مدعی شده است که «انتخاب روحانی در سال 96 تضمین شده است.»

 

تیم روحانی و هاشمی به خوبی می دانند که ناکامی‌شان در تحقق وعده‌های سیاسی و اقتصادی کار را برای جلب حمایت دوباره بخش مهمی از رای‌دهندگان پیشین سخت کرده است.

 

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصاحبه روز دوشنبه خود (10 آبان) با روزنامه اصلاح طلب «اعتماد» در خصوص وضعیت رای حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ گفته است که وضعیت روحانی از همه کاندیداهای احتمالی «بهتر است» و رای او «كاملا تضمين شده است».

 

سخنان معنادار هاشمی رفسنجانی چندماه قبل از انتخابات، این سوال را به ذهن متبادر می کند که آیا باز هم هاشمی و اصلاح طلبان قرار است در صورت رای نیاوردن روحانی -همانطوری که تحلیلگران داخلی و خارجی و حتی برخی از چهره های اصلاح طلب و اعتدالگرای نزدیک به دولت پیش بینی کرده اند- ادعاهای گذشته خود مبنی بر «تقلب» در انتخابات 96 را مطرح نمایند.

 

به عبارت ساده تر یعنی قرار است مانند دیگر انتخاباتی که نتیجه مطلوب جناب هاشمی حاصل نشده است، اگر کاندیدای مورد حمایت وی در سال 96 رای نیاورد باز هم شاهد تشکیک ایشان در نتیجه انتخابات خواهیم بود؛ حتی اگر آن انتخابات توسط دولت کارگزاران_اصلاحات برگزار شود!

 

 برای روشن شدن هر چه بیشتر واقعیاتی که اکبر هاشمی رفسنجانی، خواسته یا ناخواسته با نادیده انگاشتن آنها، رای حسن روحانی در سال 96 را تضمین شده قلمداد کرده است، مروری خواهیم داشت بر اهم مطالب و تحلیل های رسانه های برون مرزی و همچنین نظرات تحلیگران و ناظران سیاسی که در عرصه های مختلف به ارزش یابی عملکرد دولت روحانی پرداخته اند.

 

** کاهش خوش بینی ایرانیان نسبت به برجام و کاهش محبوبیت روحانی

به گزارش جام نیوز، بیشتر ایرانیان به خاطر وعده هایی که رئیس جمهور محترم و تیم مذاکره کننده هسته ای ایران مبنی بر حل همه مشکلات حتی آب خوردن آنها در سایه به نتیجه رسیدن مذاکرات، از حصول برجام هیجان‌زده شده بودند و شدیدا امیدوار بودند که به نتیجه رسیدن توافقات، تأثیر مثبتی بر معیشت و اقتصاد آنها خواهد داشت، اما آن انتظارات هنوز به سرانجام نرسیده‌اند. مردم که به خاطر وعده های مسئولان به‌اشتباه تصور می‌کردند که برجام به همه سختی‌های اقتصادی پایان می‌دهد با گذشت بیش از یکسال از اجرای برجام خوش بینی‌شان نسبت به برجام کاهش یافته در نتیجه محبوبیت رئیس جمهور هم کاهش یافته است.

 

نظر سنجی دانشگاه مریلند؛

تنها 45% شرکت‌کنندگان در نظرسنجی گفته‌اند در انتخابات بعدی به روحانی رأی می‌دهند. این رقم پارسال 53.4% بوده است. 73.7 درصد از ایرانیان اذعان دارند که وضعیت زندگی آنها پس از برجام بهبود نیافته است. ‏سال پیش، 62.2 درصد تصور می‌کردند که برجام تمام تحریم‌های آمریکا علیه ایران را رفع می‌کند اما اکنون تنها 23.4 درصد چنین تصوری دارند. ‏محبوبیت محمدجواد ظریف و حسن روحانی کاهش یافته و در مقابل محبوبیت سردار قاسم سلیمانی، محمدباقر قالیباف و محمود احمدی نژاد افزایش یافته است.

این نظر سنجی می افزاید: تغییر نگرش مردم ایران درباره برجام در جنبه‌های مختلف آن دیده می‌شود. سال گذشته ۵۹ درصد مردم فکر می‌کردند که همه تحریم‌های آمریکا در چارچوب برجام رفع می‌شود، اما اکنون ۲۳ درصد آنها چنین تصوری دارند. بالای ۸۰ درصد مردم مانند سال گذشته فکر می‌کنند توسعه برنامه هسته‌ای برای ایران بسیار مهم است.

 

 

اندیشکده امریکایی شورای آتلانتیک:

بیشتر ایرانیان از حصول برجام هیجان‌زده شده بودند و شدیداً امیدوار بودند که تأثیر مثبتی داشته باشد، اما آن انتظارات هنوز به سرانجام نرسیده‌اند.آنها به‌اشتباه تصور می‌کردند که برجام به همه سختی‌های اقتصادی پایان می‌دهد. برجام مشکلات بزرگ اقتصاد ایران از جمله "بیکاری" را حل نخواهد کرد. مشکلاتی  مانند تورم و بیکاری، تنها به‌وسیله تحریم‌ها به وجود نیامدند بلکه ریشه در سوء مدیریت دولت دارند.

 

پایگاه آمریکایی المانیتور:

 طبق شواهد، غالب مردم ایران تحت‌فشارهای شدید اقتصادی قرار دارند. باید منتظر ماند و دید آیا روحانی در این 8 ماه باقی‌مانده موفق به گرفتن امتیازاتی از دولت آمریکا و رفع کامل تحریم‌ها خواهد شد یا نه. اگر چنین کاری صورت نگیرد، غرب احتمالاً با ریسک به‌قدرت رسیدن فردی رادیکال _حتی شاید احمدی‌نژاد_ مواجه خواهد بود.

این پایگاه امریکایی در ادامه با طرح این سوال که "آیا توافق هسته‌ای برای تضمین پیروزی روحانی در انتخابات آینده کافی است؟"می نویسد: « به‌احتمال زیاد جواب "نه" می‌باشد.  این پاسخ منفی با توجه به چالش‌هایی است که روحانی در عرصه "سیاست داخلی"، "مسائل فرهنگی" و از همه مهم‌تر "اقتصاد" با آن روبروست. اقتصاد ایران بزرگترین چالش پیش روی روحانی و دولت او است. یارانه های نقدی، پروژه مسکن مهر و یارانه سوخت از مشکلات عدیده دولت در زمینه اقتصاد است.دولت روحانی معتقد است مسکن مهر ضربه شدیدی به اقتصاد ایران وارد کرده است اما با بررسی نظرات مردم در رسانه ها در ارتباط با مسکن مهر می توان نتیجه گرفت؛ تعداد زیادی از افراد از احمدی نژاد تشکر می کنند و او را عامل خانه دار شدن خود می دانند.»

 

خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ:

ناامیدی حامیان روحانی در ایران رو به افزایش است، زیرا فرصت‌های شغلی و پرداخت‌های بهتری که دولت وعده داده بود بعد از اجرای برجام محقق شود، هنوز عملی نشده است.این مشکل روحانی در آستانه انتخابات سال آینده است و مایه نگرانی عمده‌ای برای جامعه بین المللی است که او را بهترین امید خود برای ایجاد گشایش در تجارت و سیاست خارجی همسو می‌بیند. میزان محبوبیت روحانی در طی یک سال اخیر به‌شدت کاهش‌یافته و اگر وی نتواند نتایج ملموس حاصل از برجام را به افکار عمومی نشان دهد، در انتخابات سال آینده به مشکل بر خواهد خورد. شماری از تحلیل‌گران سیاسی حذف احمدی‌نژاد را به نفع روحانی نمی‌دانند. آنها می‌گویند اعلام نامزدی احمدی‌نژاد می‌توانست در جبهه اصولگرایان شکاف و چند دستگی ایجاد کند که به نفع روحانی تمام می‌شد

 

روزنامه امریکایی نشنال اینترست:

مردم ایران که زمانی خواستار توافق هسته ای با غرب بودند، حالا از این ایده استقبال نمی کنند. دلیل عمده کاهش محبوبیت روحانی، احساس نشدن اثرات رفع تحریم ها در بخش های اقتصاد است.

 

نشریه امریکایی نیویورکر:

فعلاً روحانی از کنار رفتن قاسم سلیمانی و احمدی‌نژاد بیشترین منفعت را می‌برد، اما هنوز هم انتخاب مجدد او با موانعی بزرگ روبروست. برجام منافع مدنظر روحانی خصوصاً منافع اقتصادی را به همراه نیاورده است.

 

شبکه بی بی سی فارسی:

روحانی و ظریف خوشبینی بسیار زیادی به نتایج اقتصادی برجام داشتند؛ اینکه سدهای همه تحریم ها را شکسته می شوند، اقتصاد شکوفا شده و سرمایه گذاری خارجی صورت می گیرد. اما این خوشبینی ها رخ نداده و دستاورد ایران در زمینه اقتصادی مایوس کننده بوده است.
 

 

سایت تحلیل خبری زیتون، وابسته به اصلاح طلبان

پیش از اجرای برجام معمولاً وقتی از مسئولان دولتی درباره گشایش سیاسی سؤال می‌شد این وعده را موکول به حل بحران هسته‌ای می‌دانستند اما حالا یک سال بعد از اجرای آن توافق هم در بر همان پاشنه می‌چرخد.

 

بی بی سی/ محمد رهبر تحلیلگر سیاسی:

اگر شرایط جامعه ایران به‌گونه‌ای که هست ادامه یابد، مطمئناً رئیس‌جمهور بعدی یک نظامی همچون قاسم سلیمانی خواهد بود و روحانی در رقابت با او شکست خواهد خورد، زیرا در ایران نظامیان به پاک دستی معروف‌اند. اشتباهات بزرگ روحانی که می‌تواند او را رئیس‌جمهور یک دوره‌ای کند؛ بالا بردن توقعات جامعه نسبت به برجام بود به‌گونه‌ای که آقای خامنه‌ای در جایگاه مطالبه گر نسبت به برجام قرار گرفته، به فراموشی سپردن وعده‌هایی چون رفع حصر و آزادی رسانه‌ای و عدم ایجاد رونق اقتصادی در پس از برجام. در ماجرای فیش‌های حقوقی، منتقدان دولت ضربه‌ای کاری به دولت وارد کرده‌اند. فسادهای دوره احمدی‌نژاد ازجمله گم‌شدن دکل نفتی و پرونده سه هزارمیلیاردی برای مردم ملموس نیست درنتیجه روی آنها تأثیری ندارد. امّا حقوق‌های چند ده میلیونی مدیران دولتی برای مردم ملموس بوده درنتیجه محبوبیت روحانی را کاهش داده است.

 

روزنامه فرا منطقه‌ای العرب، چاپ لندن:

برداشته شدن تحریم‌ها آن‌طور که اصلاح‌طلبان وعده داده بودند و تبلیغ می‌کردند، باعث بهبود شرایط اقتصادی و وضعیت مردم نشده است. تحریم‌های برداشته‌شده هم تأثیری بر زندگی ایرانیان نداشته. آنها احساس می‌کنند که دوره احمدی‌نژاد بسیار بهتر از دوره روحانی بوده است. ایرانی‌ها انقلاب خود علیه رهبران میانه‌روها را آغاز کرده‌ و به رهبران تندرو روی آورده‌اند، زیرا آنها دریافته‌‌اند که اعتقاد تندروها مبنی بر اینکه توافق هسته‌ای به مصلحت ایران نیست، بیشتر به واقعیت نزدیک‌تر است تا آنچه اصلاح‌طلبان آن را ترویج می‌کردند.

 

نشریه امریکایی فوربس:

فوربس با اشاره به عدم تحقق وعده های روحانی درانتخابات 92 و وده بهبود معیشت مردم با توافق هسته‌ای: پیش‌بینی اینکه چه کسی برای انتخابات ریاست جمهوری آینده ایران تأیید صلاحیت می‌شود غیرممکن است، ولی احتمال رد صلاحیت حسن روحانی بعید نیست. ضمن اینکه وی شاید اصلاً وارد رقابت‌های انتخاباتی نشود، زیرا ممکن است شکست بخورد.
 

خبرگزاری رویترز:

حتی حامیان روحانی نیز که ابتدا باور داشتند "برجام" فصل جدیدی را در شکوفایی اقتصادی ایران رقم خواهد زد، تا حدودی ناامید و نگران شده‌اند. به نظر می‌رسد توافق هسته‌ای و تداوم تعاملات در آینده به یکی از موضوعات اصلی و داغ انتخابات ریاست جمهوری آتی این کشور تبدیل شود. جنگ سیاسی تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آینده در ایران عمیق تر خواهد شد/ "تندروها" به دنبال آن هستند تا رئیس جمهور را شکست دهند. روحانی اکنون خود درباره اینکه برای بار دوم نیز در انتخابات شرکت کند شک و تردید دارد.

 

نشریه امریکایی نیوزویک:

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد ایرانیان تاثیراتی که انتظار داشتند برجام در زندگیشان ایجاد کند را حس نکرده اند و به همین دلیل اشتیاق گذشته در هواداری از روحانی را ندارند. انتخابات آمریکا نیز در تهران نگرانی‌هایی در ارتباط با آینده برجام برانگیخته است.

 

مرتضی کاظمیان، فعال ملی مذهبی در گفتگو با رادیو فردا:

بعید به نظر می‌رسد که ارجاع دادن‌های مکرر به بی‌تدبیری‌ها و فسادها و سوءاستفاده‌های دولت احمدی‌نژاد، بتواند از ریزش حامیان روحانی و نارضایتی و خشم لشکر بیکاران جلوگیری کند.روحانی اگر برای «قفل» فیش‌های نجومی، «کلید» ی کاربردی و مؤثر فراهم نیاورد، مخالفانش را جسورتر خواهد یافت و حامیانش را سرخورده‌تر.

 

حقیقت نژاد، تحلیلگر بی بی سی:

برجام اکنون به ابزاری برای کاهش جایگاه دولت در آستانه انتخابات تبدیل شده است؛ روحانی به افزایش انتظارات در برجام دامن زد و اکنون سعی می کند مشکل را در یک فضای روانی حل کند امّا همچنان شرایط اقتصادی مردم تغییر نکرده است.

 

تایمز آو اسرائیل:

یکسال پس از توافق هسته‌ای، واشینگتن همچنان سد راه لغو تحریم‌های ایران است و این موجب شده که امید ایرانیان برای بهره‌برداری از این توافق رو به سردی برود. با توجه به نرخ بیکاری 11 درصدی در دولت روحانی، بدون شک وی در انتخابات سال آینده با مشکل مواجه خواهد بود.

 

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز:

با گذشت یکسال؛ برجام در بدترین حالتی است که پیش‌بینی می‌شد. اکنون روند رفع تحریم‌های اقتصادی بسیار کندتر از آنی است که بیشتر ایرانی‌ها انتظارش را داشتند و به موجب آن حمایت عمومی از این توافق و حمایت از دولت روحانی که آینده سیاسی‌اش به این توافق مشروط شده بود، کاهش یافته است.

 

روزنامه فرامنطه ای القدس العربی:

روحانی برای حفظ منصب خود در دوره دوم ریاست جمهوری تلاش بی‌وقفه‌ای انجام می‌دهد. او سعی می‌کند تا با بهبود وضعیت اقتصادی، گشایش سیاسی نیز فراهم نماید. روحانی و هاشمی به خوبی می‌دانند که از دست دادن اعتماد ایرانی‌ها می‌تواند شکست تاریخی برای روحانی در انتخابات آینده رغم بزند.

 

مهدی خزعلی، اصلاح طلب در گفتگو با بی بی سی:

اصلاح‌طلبان نباید برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، تمام تخم‌مرغ‌هایشان را در سبد روحانی قرار دهند. مسئله پرونده حسین فریدون و فیش‌های حقوقی، ریاست جمهوری روحانی در چهار سال آینده را با تهدید مواجه ساخته است.روحانی به دلیل عملکرد نامطلوب سه سال اخیر خود در جایگاه ریاست جمهوری و عدم پیگیری وعده‌هایش به شدّت در انتخابات 96 آسیب پذیر خواهد بود، او باید در ده ماه آینده به خودش بیاید و چاره‌ای بی اندیشد.

 

دویچه وله آلمان:

در پی توافق هسته‌ای، امیدهای زیادی در داخل ایران و برای شرکت‌های بزرگ غربی پدید آمد؛ امیدهایی که در نخستین سالروز "برجام" تااندازه‌ای رنگ‌باخته‌اند. تلاش دولت روحانی برای گشودن درهای اقتصاد ایران بر بازارهای جهان، نتیجه‌ای کمتر از سطح انتظارات مردم داشته است.


 

**تاثیر وعده های عملی نشده بر کاهش محبوبیت روحانی

به گزارش جام نیوز، حسن روحانی در رقابت های انتخاباتی سال 92 برای جلب نظر قشرهای مختلف جامعه، وعده و شعارهای زیادی داده بود که با گذشت بیش از سه سال از آغاز به کار دولت هنوز در اجرایی کردن بیشتر آنها ناتوان بوده است. به عقیده کارشناسان و ناظران سیاسی، عملی نشدن وعده های انتخاباتی یکی از عوامل مهم کاهش محبوبیت حسن روحانی است که می تواند آینده سیاسی او را به خطر بیاندازد.

 

مهم‌ترین وعده‌های عملی نشده روحانی در سه سال اخیر از منظر بی بی سی؛

1.برطرف کردن فضای امنیتی دانشگاه‌ها 2.رفع بیکاری، اشتغال و رشد اقتصادی 3.توقف گشت ارشاد 4.تصویب منشور حقوق شهروندی 5.برابری جنسیتی و رفع تبعیض در این زمینه 6.رفع حصر سران جنبش سبز. روحانی وعده داده بود که هم سانتریفیوژ بچرخد و هم چرخ زندگی مردم؛ اما اکنون پس از سه سال هم تعداد سانتریفیوژهایی که می چرخد محدود است و هم تعداد کارخانه هایی که چرخ آنها به طور کامل می چرخد.

 

ویدئو/بی بی سی: حسن روحانی به کدام قولش عمل کرد و کدام وعده در حد حرف باقی ماند

 

روزنامه امریکایی وال‌استریت ‌ژورنال:

محبوبیت روحانی چیزی نیست که بتوان روی آن حساب باز کرد. تنها امید او برای انتخابات آینده، حل مشکلات اقتصادی بود که در این زمینه نیز عملکرد قابل قبولی ندارد. اکثریت مردم ایران در انتخابات 92 به وعده‌های اقتصادی روحانی باور داشتند و 63 درصد نیز در زمان مذاکرات باور داشتند که به‌زودی اوضاع اقتصادی‌شان بهتر می‌شود اما در حال حاضر 74 درصد ایرانی‌ها معتقدند در یکسال اخیر بهبود اقتصادی حاصل نشده است.

 

روزنامه فرامنطقه‌ای العرب، چاپ لندن:

به عقیده تحلیلگران سیاسی: "شارژ" روحانی که در سایه حمایت مردم به‌دست آورده بود رو به اتمام است. او نتوانسته وعده‌های انتخاباتی خود را که مردم تشنه عملی شدن آنهایند، عملی سازد.

 

رادیو زمانه، وابسته به پارلمان کشور هلند: کاهش تروم، تنها دستاورد اقتصادی دولت روحانی با تهدید جدی روبرو است. کارشناسان و فعالان اقتصادی می‌گویند که نرخ تورم دوباره دورقمی خواهد شد.

 

خبرگزاری فرانسه: روحانی مدعی است که نرخ تورم را از ۴۰ درصد به ۱۰ درصد رسانده، اما باور عمومی این است که اگر کاهشی در این زمینه صورت گرفته، بیشتر نتیجهٔ تشدید رکود اقتصادی است. افکار عمومی تغییر در وضعیت اقتصادی ایران را بیش از آنکه نتیجه لغو تحریم‌ها بدانند،تابع تغییرات مهم سیاسی در داخل کشور می‌دانند که در هر حال از عهده روحانی و دولت او خارج است.

 

فریدون خاوند، اقصاددان د رگفتگو با رادیو فردا: دفاع حسن روحانی از دستاوردهای اقتصادی دولت در شرایطی که مردم یکی از بزرگترین رکود های دهه های اخیر را می گذراند و مشکلات را با گوشت و پوست خود احساس می کنند، بر مردم تاثیری ندارد.

 

کلمه/ اردشیر امیر ارجمند، مشاور سابق میر حسین موسوی: یکی از مهمترین قواعد اخلاقی، وفای به عهد است. روحانی در رابطه با رفع حصر قول‌هایی داده بودند که تا الآن گزارش روشنی از ایشان مشاهده نکردیم. دم قول داده بودند که مسئله رفع حصر را دنبال خواهند کرد که تا امروز هیچ اقدامی انجام نداده‌اند.

 

رادیو فردا/مجتبی واحدی، مشاور سابق مهدی کروبی: آنهایی که تصور می‌کردند روحانی در شعارهای انتخاباتی خود برای "رفع حصر" جدی است، اشتباه می‌کردند، زیرا این شعارها فقط مصرف انتخاباتی داشته است/ روحانی ترجیح می‌دهد موسوی و کروبی در حصر بمانند، زیرا آنها در صورت آزادی، توقعاتی را مطرح خواهند کرد که او ترجیح می‌دهد آن توقعات اصلاً مطرح نشوند.


 

رادیو زمانه/ علی افشاری، اصلاح طلب و از اعضای سابق دفتر تحکیم وحدت د دوران خاتمی:

یک سال تا انتخابات آینده، فرصت کمی برای بازگشت و  قطع امید رای‌دهندگان است. از این رو ناکامی دولت روحانی در پایان چهار سال و عدم ارائه دستاورد، لزوما به یک دوره‌ای شدن ریاست جمهوری او  منجر نخواهد شد. تصویرسازی روحانی و ظریف از برجام با واقعیت‌ها تفاوت فاحشی دارد. بزرگ‌نمایی در خصوص نقش تحریم‌ها در معضلات اقتصادی و مبالغه بر سر مبالغ بلوکه شده، گریبان دولت را گرفته است.روحانی در چنبر انتظارات بالا رفته، در موقعیت دفاعی قرار می‌گیرد.

 

رادیو زمانه/ علی افشاری:

عملکرد دولت در پایان سال سوم چندان چنگی به دل نمی‌زند/ روحانی همچنان به تقابل با دلواپس‌ها مشغول است و بر روی هراس‌افکنی نسبت به بازگشت دوباره اصول‌گرایان افراطی سرمایه‌گذاری می‌کند. بزرگ‌نمایی و برخوردهای شعاری و دادن وعده‌های بزرگ همچنان چاشنی اصلی فعالیت دولت روحانی برای حفظ موقعیتش در عرصه عمومی است.

 

به گزارش جام نیوز، در چند ماه اخیر اتفاقات مهم دیگری از جمله"افشای فیش‌های حقوقی نجومی" هم در فضای سیاسی کشور رخ داده است که به عقیده ناظران و تحلیلگران، ضربه بسیار بزرگی به دولت روحانی زده است که پرداختن به آنها مجال دیگری را می طلبد.

 

حال با توجه به آنچه که در بالا گذشت امیدواریم اظهارات معنادار هاشمی رفسنجانی مبنی بر اینکه « وضعیت روحانی از همه کاندیداهای احتمالی "بهتر است" و "رای او كاملا تضمين شده است"» تنها تحلیل و برداشت ایشان از وضعیت انتخاباتی روحانی در انتخابات آینده باشد و در پس پرده برنامه‌ای در صورت رای نیاوردن ایشان تدارک ندیده باشند.

 

15 نظر
نمایش نظرات

رای نیاوردن روحانی تضمین است صد در صد

پاسخ

۲

۱

خانه از پای بست ویران است خواجه در بند نقش ایوان است

پاسخ

۱

۱

آقا یا خانم گنابادی چشمانت را باز کن .اینهنه گندکاری این دولت رو نمیبینی؟فساد 8000میلیاردی از جیب همین ملت بود و حقوق‌های نجومی و هزاران دزدی دیگر.تاکی با مقصر جلوه دادن احمدی نژاد و دولتش میخواهید خود را تبرئه کنید.آیا به مرگ و سوال شب اول قبر اعتقاد دارید؟

پاسخ

۱۰

۱۰

محکم اعتقاد دارم . لطفا کمی به ذهنتان فشار بیاورید و زمان دولت قبلی را بیاد بیارید . مردم برای خرید سکه و دلار و ... چه میکردند . اختلاس 8000 شما هنوز اثبات نشده و در حال بررسی است .
شما برید فکری به حال بابک زنجانی‌ها و خاوری‌ها و معاون اول‌ها و مرتضوی‌ها و ... باشید .
چرا شما نمیخواهد قبول کنید که هر چی بدبختی اقتصادی و رکود هست از برنامه ریزی غلط قبلیا بوده
شما فکر کردید رفع تحریم گرفتن یک مرغ و داشتن روزی یک تخم مرغ و داشتن یک گاو برای شیر و اینجور چیزاست .
نه آقا من بچم در تب میسوخت و تو هیچ داروخانه ای یک شیاف ساده نبود ! یک مقاله از سایتای علمی نمیشد بگیری .
همین الان برید به سایت www.intel.com ببینید چه پیغامی میده !
آقای احمدی نژاد خدمات خوبی هم داشت و دستش درد نکند ولی قبول کنید که رکود یک شبه ایجاد نمیشود و زاییده حداقل ده سال تصمیمات اشتباه اقتصادی است.
روحانی مظلوم است : رفت کیش شایع کردن رفتن برای براندازی نقشه بکشن .
رفت اروپا شایع کردن رفت با اسراییل سازش کنه
رفت دسشویی شایع کردن رفت سیگار بکشه
رئیس جمهور شد گفتند خب چون این شد آمریکا دیگه تحریم‌ها رو بر میداره چون احمدی نژاد رو نمیخاستند تحریم زیاد بود برای اینا که تحریمی نیست در حالی که تحریمها بدتر شد و نامردی‌های عربستان و قطر هم رفت بالای تحریم‌ها .
من یک سوال دارم : در زمان دولت قبل بودجه کشور را با نفت جند دلاری می‌بستند ؟ و قیمت نفت در طول سال چقدر میشد؟(جواب با 80 دلار میبستند و 100 تا 120 دلار میفروختند : 20 تا 40 دلار در هر بشکه اضافه )
در زمان خاتمی و روحانی بودجه را با نفت چند دلاری بستند و در بین سال نفت چند دلار شد .
در زمان خاتمی با 25 دلار بودجه بستند ولی رسید به نزدیک 8 دلار! : -15 دلار کم بود برای هر بشکه.
در زمان روحانی 60 دلار بستند و شد 25 دلار)
مطمئن باش که اگر زمان آقای احمدی نژاد عربستان نقشه پلیدش برای شکستن قیمت نفت را اجرا می‌کرد مردم همدیگر را می‌خوردند .
و.....

۴

۷

مردم میدانند که دولت درگیری خرابکاریهای اقتصادی دولت قبلی بوده و رفع تحریم و ازشون هم متشکریم که روابط با دیگر کشورها برقرار و راه نفس مردم باز شد . .
اگر آدم عقل داشته باشه میفهمه کشوری که اقتصادش نفتی هست همه چیز به قیمت نفت بستگی دارد .
دولت قبلی بودجه را با نفت 80 دلار میبست و نفت را 120 دلار میفروخت . اما برای دولت روحانی مظلوم بودجه با نفت 50 دلار بسته شد ولی نفت شد 25 دلار .
دولت قبلی بشکه ای 20 دلار اضافه داشت و بجای ذخیره و نگهداری برای روز مبادا همه رو حیف و میل کرد .
در زمینه صادرات هم که دولت قبلی با همه دعوا داشت و فعالیت اقتصادی در بخش صادرات غیر نفتی در حد صفر بود .
اگر سیاست خارجی دولت قبل و فشار تحریم نفتی امروز عربستان و بیگانگان بود الان مردم همدیگر را میخوردند.
جام عزیز لطفا واقع بین باشید و به مردم اطلاعات منفی ندهید بزارید مردم در آرامش باشند فراموش کردید نابسامانی دلار و سکه و ... در دولت قبلی که مردم فرششان را میفروختن برای سکه و مسکن و ...
درود بر خامنه ای و هاشمی و روحانی .
انشاالله مردم همت کنند و بار دیگر به روحانی اعتماد کنند و منتظر خبرهای خوب در دولت وی باشند . به امید خدا

پاسخ

۱۲

۴۶

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین خبر
Top