خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ الثلاثاء ٤ جمادى الثانية ١٤٣٩ Tuesday, February 20, 2018
 
کد خبر: 767939
نظرات: 6
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۱۲/۱۰ - ۲۰:۰۴
یادداشت وارده؛
اگر نگران «سلامت اخلاقی» جامعه هستیم، برای «ارتباط آسان» فرهنگ‌سازی کنیم
مخارج سنگین ازدواج، فقدان شغل و درآمد کافی، بالارفتن سطح توقعات و... از جمله عواملی هستند که باعث شده‌اند تا اقبال جوانان به مقوله ازدواج نسبت به گذشته سیر نزولی داشته باشد.
ارتباط آسان عشق ازدواج محرمیت اگر نگران «سلامت اخلاقی» جامعه هستیم، برای «ارتباط آسان» فرهنگ‌سازی کنیم
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، یکی از مخاطبان عزیز در واکنش به مجموعه فوتوخبر و عکس‌نوشت‌هایی که تحت عنوان «ارتباط آسان» منتشر کرده‌ایم، یادداشتی را برای ما ارسال کرده است که ضمن تشکر از بذل توجه ایشان، نوشتار ارسالی را در سطرهای زیرین از منظرتان می‌گذرانیم:


««طبق گزارش منتشر شده توسط مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در سال 1393، در تحقیقی که توسط وزارت آموزش و پرورش از دانش آموزان دوره متوسطه در سال تحصیلی 87-86 صورت گرفت، درصد قابل توجهی از آن‌ها دارای رابطه غیرمجاز با جنس مخالف بوده‌اند!


بر پایه گزارش دیگری که توسط یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی انجام شده، تعداد زیادی از دانش آموزان چند دبیرستان دخترانه گفته‌اند که رابطه با جنس مخالف را تجربه کرده‌اند.
طبق این گزارش، زمان شروع رابطه جنسی در جامعه کنونی ما به مقطع راهنمایی رسیده است!


اینکه این میزان رابطه چه اثرات منفی و مخربی را در جامعه به همراه خواهد داشت بر هیچ‌کس پوشیده نیست، اما سؤال اینجاست که در مقابل این تهدید جدی چه چاره‌ای اندیشیده شده؟

 

نیاز جنسی از جمله مهمترین نیازهای بشری است که عدم پاسخگویی یا پاسخ نادرست به آن، موجب فساد روانی، اخلاقی و اجتماعی بسیاری می‌شود.
باید دید راهکار دین اسلام به‌عنوان جامع‌ترین دین که باید در هر زمان و هر زمینه‌ای پاسخگوی نیازهای انسان باشد، چیست؟


راهکار اصلی اسلام برای برطرف نمودن نیاز جنسی به‌عنوان یکی از مهمترین نیازهای انسان، «ازدواج» می‌باشد که تأکیدات بسیاری بر آن شده است.
اما چرا با همه این تأکید و تشویق، باز هم شاهد چنین آمار تکان‌دهنده‌ای هستیم؟

 

مخارج سنگین ازدواج، فقدان شغل و درآمد کافی، مهریه‌های سنگین، بالارفتن سطح توقعات و... از جمله عواملی هستند که باعث شده‌اند تا اقبال جوانان به مقوله ازدواج نسبت به گذشته سیر نزولی داشته باشد و سن ازدواج نیز به مقدار قابل توجهی بالا برود.


وقتی اقبال عمومی جوانان به ازدواج کمتر می‌شود، اولین وظیفه نهادهای مسئول برطرف کردن موانع ازدواج و تشویق جوانان به این امر آسمانی و پسندیده است؛ اما در عین حال نکته‌ای که در سال‌های گذشته همواره مورد غفلت قرار گرفته، عدم ارائه جایگزین صحیح و قابل قبول و موردتأیید عقل و شرع به‌جای ازدواج دائم است تا به کسانی که شرایط آن را ندارند، ارائه شود.


معرفی نشدن این جایگزین می‌تواند جوانان را به راه‌های انحرافی از قبیل خودارضایی، همجنس‌بازی، روابط جنسی نامشروع و پرخطر و... سوق دهد که آثار مخرب آن‌ها نه‌تنها خود فرد، بلکه تمام جامعه را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

 

نسخه پیشنهادی جایگزین ازدواج از نظر اسلام، همین شیوه شرعی است که عنوان "ارتباط آسان" برای آن خالی از وجه نبوده و از قضا بامسمّاست؛ ولی متأسفانه تا کنون به‌طور کامل و درست برای جامعه مخاطب تبیین نشده است.


باید توجه داشت که این ارتباط، در عین آسان بودن دارای قوانین و مقرراتی است که حتما باید رعایت شوند.
ارتباط آسان، پیوندی است که بین زن و مرد -البته در صورتی که شرایط ازدواج را دارا باشند- با رضایت دوطرف و با تعیین مدت زمان ارتباط، منعقد می‌شود و با به پایان رسیدن مدت، این رابطه نیز به خودی خود به پایان می‌رسد و نیازی به طلاق وجود ندارد.


همانطور که عرض شد، زن و مرد در این نوع رابطه باید شرایط ازدواج را دارا باشند؛ مثلا زن متأهل نمی‌تواند به چنین ارتباطی وارد شود.


از دیگر شرایط ارتباط آسان، متعهد شدن مرد به حمایت مالی از طرف مقابل است که میزان و مقدار این حمایت مالی باید قبل از اجرایی شدن این رابطه مورد قبول و توافق طرفین قرار گیرد.

بر این نکته مهم تأکید می‌کنم که ارتباط آسان مخصوص بانوان غیرمتأهل است.


بعد از اینکه دو طرف در مورد "مدت زمان رابطه" و "میزان حمایت مالی مرد از زن" توافق کردند، می‌توانند خودشان شخصا و بدون نیاز به وکیل با ادا نمودن و انشای خطبه شرعی، با آرامش خاطر این رابطه را آغاز کنند.
مدت زمان ارتباط و میزان حمایت مالی باید هنگام انعقاد رابطه مورد توافق واقع شود.


از شرایط مهم و اصلی ارتباط آسان این است که زن متعهد می‌شود در طول رابطه و مدتی پس از اتمام این بازه موقت، نمی‌تواند با مرد دیگری ارتباط بگیرد؛ که این امر کمک شایانی به سلامت ارتباطات دو جنس مخالف محسوب می‌شود.


با نهادینه شدن ارتباط آسان در جامعه که مورد تأیید عقل و شرع نیز می‌باشد، مطمئنا آمار روابط نامشروع، بیماری‌های روانی، آمارتجاوزات و ناهنجاری‌های جنسی و در مجموع آمار بی‌بندوباری و فساد به میزان قابل ملاحظه‌ای کم خواهد شد؛ زیرا وقتی افراد بتوانند به سهولت و بدون تبعات منفی، نیاز غریزی خود را تأمین کنند، مسلما به‌سوی جایگزین‌های فسادانگیز و پرخطر متمایل نخواهند گشت.


از دیگرسو، طبق آمار رسمی، میلیون‌ها زن مطلقه، بیوه و بی‌سرپرست در جامعه وجود دارند که به‌دلیل تلقی منفی، حاضر به ایجاد چنین ارتباطی نیستند که با فرهنگ سازی و تبیین درست و ارائه راهکارهای عملیاتی و اجرائی توسط نهادهای مسئول، می‌توان باعث سروسامان بخشیدن وضعیت روانی و معیشتی آن‌ها شد.


در پایان باید به این نکته مهم و کلیدی تأکید کنم که ارتباط آسان به‌عنوان نسخه درمانی برای شرایط خاص و بحرانی مانند عدم دسترسی به ازدواج پیشنهاد شده است و نباید به‌مثابه ابزاری برای تنوع‌طلبی مردان متأهل مورد سوءاستفاده قرار گیرد.


پایین آمدن آمار فساد و فحشا در جامعه اثرات بسیار خوبی هم از لحاظ روانی و هم از لحاظ معیشتی بر زندگی مردم خواهد داشت که برکت آن به زندگی تک تک افراد جامعه برخواهد گشت.
امیدوارم همه ما بتوانیم سهمی در این فرهنگ سازی ایفا کنیم.»»

 

* الف-ر (فعال فرهنگی و دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی)

 

6 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات

اخه دانشجوی کارشناسی ارشد! واسه خودت نظریه پردازی می‌کنی و این جام نیوز احمق هم استفراغات ذهن تو رو منتشر می‌کنه. در زمانی که مردم مراجع رو دارند و اونا هم نظر کارشناسی و تخصصیشونو با توجه به قرآن و با توجه به شرایط روز ارائه می‌دن، نیازی به امثال تو نیست که بر اساس فرضیاتت، نظریه بدی.

پاسخ

۴

۳

تند روی و کند روی کار انگلیسی‌ها است.
خود پیامبر (ص) مشورت می‌کرد و امر به مشورت داشتند . علما در خانه خود اگر عده ای مثل تو را داشته باشند که نظرشان غیر کارشناسی است.
اسلام بخصوص شیعه دین کار آمد و روز است. دختران را به ورزشگاه ندهیم - اجازه موتور سواری به خانم‌ها را ندهیم که امکان خطر دارد . پس چاقو هم بدست نگیریم چونکه در طول سال صدها نفر با چاقو کشته می‌شوند و یا هزاران نفر با چاقو دست خود را می‌برند و یا گاز کشی نکنیم که صدها نفر با گاز در خانه خفه می‌شوند؟
عده ای تند رو در صدا و سیما با رنگ زدن آستین را بلند می‌کنند و بیش از حد کاتولیک‌تر از پاپ می‌شوند . علما فرموده اند دیدن بدن غیر مسلمان که از روی هوا و هوس نباشد اشکالی ندارد ولی این احمق‌ها کاری کرده اند که کسی تلویزیون را نبیند و نمی‌فهم ضرر قطع ارتباط با صدا و سیما بیتشر از ضرر دیدن کمی از بازوی دست یک بازیگر پیریا جوان است. به یقین ضربه ای که ما از تندروی می‌خوریم از بمب و موشک‌های غربی بیشتر است . و از قتنه 88فاجعه بار‌تر ولی کسی به آن توجه نمی‌کند.
ضمن عرض ارادات و دست بوسی علمای بزرگ اسلام باید با جامعه شناسان جلساتی داشته باشند و علل تغییر جوانان را در بعضی اقدامات خود جستجو کنیم

۰

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top