خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ الأحد ٢ جمادى الثانية ١٤٣٩ Sunday, February 18, 2018
 
کد خبر: 775086
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۱/۱ - ۱۷:۰۸
تحلیل؛
وظیفه شرعی و ملی ما در تحقق شعار سال 96
معمولا با نامگذاری هر سال توسط رهبری معظم، هرکس به دنبال نقش دیگری و یا نقش دولت در رابطه با این شعار است. اما ویژگی شعار امسال این است که پیاده‌سازی آن، پیش از هر فرد یا دولت، وظیفه شرعی یکایک مردم است.
اقتصاد مقاومتی تولید اشتغال شعار سال 96 وظیفه شرعی و ملی ما در تحقق شعار سال 96
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، رهبر معظم انقلاب سال ۹۶ را سال "اقتصاد مقاومتی: تولید و اشتغال" نامگذاری کردند تا در ادامه شعار سال ۹۵، همچنان اولویت اصلیکشور را برای عموم مردم و دولت، اقتصاد درون‌زا و اشتغال قرار دهند.
در رابطه با این شعار، توجه به چند نکته حائز اهمیت است:


1. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای عزت، اقتدار ملی، همت جوانانه و حرکات مؤمنانه را نقاط قوت کشور و وضعیت اقتصادی را از نقاط تلخ سال ۹۵ دانسته و فرمودند: «تلخی‌ها و سختی‌ها، عمدتا مربوط به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم است... تلخی را با همه وجود حس می‌کنم. گرانی، بیکاری، آسیب‌های اجتماعی و تبعیض‌ها از جمله آن‌هاست.»

 

۲. معمولا با نامگذاری هر سال توسط رهبری معظم، هرکس به دنبال نقش دیگری و یا نقش دولت در رابطه با این شعار است. اما ویژگی شعار امسال این است که پیاده‌سازی آن، پیش از هر فرد یا دولت، وظیفه شرعی یکایک مردم است. یعنی هرکس باید در وهله اول، وظیفه و نقش خود را برای عملی کردن این شعار پیدا کرده و اقدام نماید.

 

۳. شعار تولید ملی، قطعا هم سطح دولتی دارد و هم گستره مردمی. در سطح مردمی اما، حداقل تصمیم جدی بر حمایت از تولید ملی، وظیفه‌ای شرعی محسوب می‌شود.

 

۴. با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست‌جمهوری و همچنین تعیین اولویت سال توسط رهبری، این شعار شاخصی مهم برای ارزیابی کاندیداهاست. باید روشن شود که هر کاندیدا چه برنامه واقعی -و نه شعاری- برای عملی سازی این اولویت کشور دارد.

 

۵. باید توجه جدی کرد: دولتی که نه اقتصاد مقاومتی را قبول دارد و نه جوانان را باور دارد، بزرگترین مانع در راه تحقق این شعار در سال ۹۶ است.

 

۶. سال ۹۵ که سال "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" بود، دولت محترم در عمل این شعار را به دو بخش جداگانه تقسیم کرد. "اقتصاد مقاومتی"  که در سقف حرف و شعار و سخنرانی باقی ماند و "اقدام و عمل" که نه اقدامی و نه عملی در راستای  اقتصاد مقاومتی صورت نداد.

از این رو رهبر انقلاب در دیدار اخیر با اعضای خبرگان رهبری تأکید فرمودند که «حتی اگر ضروریات اقتصاد مقاومتی هم انجام شده بود، وضعیت الان اینگونه نبود.»

 

۷. سخنان رئیس‌جمهور نیز به غیر از تبریک سال نو، پنج ویژگی برجسته داشت:
الف) فاصله بسیار زیاد از پیام رهبری معظم در جهت و عمق
ب) ادامه همان برنامه ثابت راهبردی "گفتار درمانی" و "وعده درمانی"
ج) بدون هرگونه احساس همدردی و درک سختی‎ها، مشکلات و اولویت‌های مردم
د. نطق انتخاباتی به بهانه تبریک سال نو
ه. "انتخابات قانونی"[!] عنوان جدیدی بود که رئیس جمهور به‌کار بردند؛ تحلیل آن برای آینده...

 

مأخذ: تبیین

 

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top