خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ الجمعة ٧ جمادى الثانية ١٤٣٩ Friday, February 23, 2018
 
کد خبر: 784908
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۱/۳۱ - ۲۰:۰۰
چگونه میزان واردات کم شد؟
تازه‌ترین گزارش‌ها حاکی از آن است که به دلایل شرایط حاکم بر اقتصاد کلان و اتخاذ سیاست‌هایی برای کاهش تقاضای ارز در طول سال‌های اخیر، مدیریت واردات به‌صورت نسبی مورد نظر و اجرا قرارگرفته است.
تجارت. گمرک1. صادرات و واردات چگونه میزان واردات کم شد؟
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

  به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، روند واردات کشور بنا به تحلیل‌های مرکز پژوهش‌های مجلس گویای آن است که واردات تا سال 1389 روندی صعودی داشته و از حدود 13 میلیارد دلار در سال 1378 به بیش از 64 میلیارد دلار در سال 1389 رسید. یعنی 392.3 درصد افزایش واردات طی 12 سال.

 

اما پس از آن، به دلیل تشدید تحریم‌ها و بروز محدودیت‌های ارزی در کشور، روند کاهشی واردات از سال 1389 آغاز و به‌دلیل افزایش فزاینده نرخ ارز و کاهش تقاضا به‌دلیل تشدید شرایط رکودی، روند کاهشی واردات ادامه یافت و در سال 1394 به حدود 41 میلیارد دلار رسید که تقریبا معادل میزان واردات در سال 1385 بود. میزان واردات در سال 1395 نیز در حدود 43 میلیارد دلار گزارش شده است.

 

بر این اساس، می‌توان عنوان کرد که به دلایل شرایط حاکم بر اقتصاد کلان و اتخاذ سیاست‌هایی برای کاهش تقاضای ارز در طول سال‌های اخیر، مدیریت واردات به‌صورت نسبی مورد نظر و اجرا قرارگرفته است.

 

البته در شرایط تحریم و تشدید محدودیت‌های ایجاد شده برای واردات می‌توان عنوان کرد که میل به واردات غیررسمی (قاچاق) افزایش یافته و لازم است سرجمع واردات به صورت رسمی و قاچاق مورد نظر قرار گیرد. با این حال با توجه به تخمینی بودن آمار 15 تا 25 میلیارد دلاری قاچاق در چند سال گذشته و ابهامات متعدد مطروحه در خصوص نحوه برآورد میزان قاچاق، اتکا به این سرجمع نیز از اطمینان بالایی برخوردار نیست.

 

در این میان، بررسی آماری میزان واردات در بلندمدت نشان‌دهنده رابطه مستقیم آن با سرریز درآمدهای نفتی به اقتصاد کشور است؛ به این نحو که درآمدهای سرشار نفتی موجب افزایش میل به واردات شده و از این منظر میزان سرمایه‌گذاری‌های صنعتی و تولیدی را متاثر کرده است.

 

اگرچه روند کاهشی واردات در چند سال اخیر به معنای مدیریت واردات در تمامی بخش‌ها و کالاها نبوده و ممکن است در برخی موارد هنوز مصادیقی از کالاهای غیرضرور وجود داشته باشد که لازم است احصا و مدیریت شوند.

فارس

110

 

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top