خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ الجمعة ٧ ذو القعدة ١٤٣٩ Friday, July 20, 2018
 
کد خبر: 802216
نظرات: 2
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۳/۲۸ - ۰۷:۲۲
عضو کمیسیون اصل ۹۰ ؛
کاسپین مجوز فعالیت داشته، ولی مجوز شعبه نداشته است!
عضو کمیسیون اصل ۹۰ در خصوص آخرین وضعیت تعیین و تکلیف سپرده های کاسپین گفت: قرار بود از ۷ خرداد بر اساس حروف الف و ب سپرده های تا سقف ۱۰ و ۲۰ میلیون تومان موسسه کاسپین پرداخت شود که بانک مرکزی اعلام کرد به واسطه نابسامانی ها و هرج و مرج ها طی چند وقت گذشته از سوی سپرده گذراران هنوز کاری صورت نگرفته است.
 محمدرضا امیر حسنخانی کاسپین مجوز فعالیت داشته، ولی مجوز شعبه نداشته است!
به این مطلب امتیاز دهید
50% 50% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز،  محمدرضا امیر حسنخانی در خصوص آخرین وضعیت سپرده های موسسه کاسپین و اینکه آیا قانونی برای جلوگیری از فعالیت این موسسه ها وجود نداشته است، اظهار داشت: طبق لایحه دولت، در مجلس هفتم، قانون تنظیم بازار غیر متشکل پولی مصوب شد. در این قانون آورده است که مسئول اخذ مجوز برای تعاونی های اعتبار، موسسه و یا بانک باید تنها از سوی بانک مرکزی صورت بگیرد. این قانون سال ۸۵ و ۸۶ مصوب و اکنون در حال اجرا است.

 

وی در این  باره اضافه کرد: در اواخر دهه ۷۰ و قبل از آن، وزارت تعاون مجوز تعاونی و نیروی انتظامی مجوز صندوق های قرض الحسنه را صادر می کرد و بانک مرکزی هیچ نقشی در اعطای مجوز به این دو ارگان نبود و بعد از شکل گیری تعاونی ها و موسسه ها قانون بررسی وضعیت آنها در بازار پولی شکل گرفت و در راستای همین قانون موسسه قوامین تبدیل به بانک شد.

 

عضو کمیسیون اصل ۹۰ تاکید کرد: با شکل گرفتن قانون تنظیم بازار غیر متشکل پولی در اواخر دهه ۸۰ بانک مرکزی برای نظارت بر کار موسسه ها با تجمیع چند تعاونی و ادغام آنها چند موسسه را به وجود آورد از جمله موسسه نور و در ادامه موسسه کاسپین. بالاخره با افزایش تعداد موسسه ها بانک مرکزی با ورود به این موضوع تعاونی های اعتباری ریزش کردند و در نهای شعبه های موسسه میزان، ایرنیان و ثامن الحجج تحت نظارت بانک مرکزی قرار گرفتند ضمن اینکه مجوزی به این موسسه ها اعطا نکرد و اعلام کرد که تنها ناظر بر عملکرد آنها در بازار پولی است.

 

امیر حسنخانی در خصوص مجوز موسسه کاسپین هم گفت: به مرور جمعی از این تعاونی های تجمیع و تبدیل به کاسپین شدند و مجوز گرفتند ضمن اینکه بانک مرکزی در این خصوص می گوید موسسه کاسپین تشکیل شد و قرار بود که تعاونی های متشکل این موسسه اول منحل شوند و بعد از انحلال تراز مالی خود را ارائه دهند و بر اساس تراز مالی ادغام شوند منتها قبل از اینکه این تعاونی ها تزار مالی خود را ارائه دهند، تعاونی ها نام کاسپین را تابلو تعاونی های خود کردند. 

 

وی با تاکید بر اینکه کاسپین مجوز فعالیت داشته ولی مجوز شعبه نداشته است گفت: تمام این تعاونی ها که قرار بود موسسه کاسپین را تشکیل بدهند، تابلو تعاونی خود را  با نام کاسپین تغییر دادند به عناون مثال فردوسی و فرشتگان و ... بعد در روند تحول خود مشخص شد که حساب و کتاب ها دقیق نیست و سود های زیادی به سپرده گذار اعطا شده و بانک مرکزی مرتبا متذکر شدند که موسسه های که سودهای کلان می دهند، تحت نظارت ما نیستند. ضمن اینکه این تذکر را به صورت اطلاعیه هم عنوان کرده است. 

 

عضو کمیسیون اصل ۹۰ اذعان داشت: به هر حال مردم هم توقع ندارند یک موسسه با تعداد کثیری شعبه در شهر و حتی کشور فعالیت کند و بانک مرکزی بعد از ماهها اعلام کند که این موسسه ها ربطی به بانک مرکزی ندارند. مردم به دنبال این ابهام ها هستند و بانک مرکزی قطعا باید به این ابهامات جواب بدهد. اعطای مجور پروسه ای دارد و در این جا بانک مرکزی اعلام کرده که موسسات را نظارت می کنم و در ادامه توقع مردم هم این است که پاسخگو باشند.

وی تصریح کرد: بانک مرکزی در حال ساماندهی است و طبق آخرین صحبت های مسئولین بانک مرکزی مقرر شد که سپرده های کمتر از ۱۰ میلیون سپرده گذاران را در مرحله اول تسویه و در مرح له دوم سپرده های ۲۰ میلیونی را پرداخت کند.

 

امیر حسنخانی با اشاره به اینکه نماینده های مجلس در این زمینه ورود کرده اند و پیگیر مشکل سپرده گذاران خواهند بود گفت: چون این پرونده ها در قوه قضاییه تشکل و در حال رسیدگی است مجلس به عنوان قوه مقننه دیگر به این مسئله ورود نخواهد کرد هر چند که در نطق های نمایندگان مجلس تذکر های شفاهی و کتبی در این خصوص داده شده است و کمیسیون اصل ۹۰ تا جایی که لازم بوده است برای مبارزه با  فساد ورود کرده است.

 

وی در خصوص آخرین رایزنی های مجلس با مسئولین بانک مرکزی گفت: بعد از تذکرات لازم مجلس به بانک مرکزی قرار بود از ۷ خرداد بر اساس حروف الف و ب سپرده گذاران تا سقف ۱۰ و ۲۰ میلیون تومان سپرده ها بازپرداخت شود که به واسطه نابسامانی ها و هرج و مرج ها چند وقت گذشته هنوز کاری صورت نگرفته است.

 

عضو کمیسیون اصل ۹۰ در پاسخ به اینکه تکلیف سپرده های کلان چه می شود اذعان داشت: به هر حال کسی که سپرده های میلیاردی را در این موسسه سرمایه گذاری کرده باید به ریسک این ماجرا بیشتر دقت می کرد و باید مطالعه بیشتری برای سپرده خود در بانک و موسسه های انجام می داد هر چند که باید برای این سپرده ها چاره اندیشی کرد و باید با ورود قوه قضاییه مشخص شود که این پول ها کجا هزینه شده است. به قولی این پول ها الکل نبوده که بپرد! البته با تحقیقاتی که صورت گرفته ظاهرا قسمتی از این پول ها به عنوان سود به حساب خود سپرده گذار واریز شده است به هر حال وقتی یک موسسه سود ۳۰ و یا حتی ۴۰ درصد پرداخت می کند این مسئله روشن است که از اصل پول سپرده گذار پرداخت شده است.

 

امیر حسنخانی در خاتمه گفت: به عنوان نماینده مجلس می گویم هر جا بانک مرکزی زورش نمی رسد باید به مجلس اعلام کند هر چند که قوه قضاییه به این پرونده ورود کرده و با همکاری بانک مرکزی پیگیر ماجرا شده است. امیدواریم بانک مرکزی موضوع سپرده های خرد را هر چه زودتر تعیین و تکلیف کند هرچندکه نباید سپرده های کلان را فراموش کرد.

بازار نیوز

110

2 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top