خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ الاثنين ٢٣ المحرّم ١٤٤١ Monday, September 23, 2019
کد خبر: 803622
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۴/۱ - ۲۰:۲۵
پدیده جذاب پا پرانتزی، خرید ویژه استقلال
در تاریخ فوتبال جهان، به بازیکنانی با چنین مورد ویژه برمی خوریم که اتفاقا تالار افتخارات پر و پیمانی هم دارند.
مهدی قائدی پدیده جذاب پا پرانتزی، خرید ویژه استقلال
به این مطلب امتیاز دهید
37.5% 62.5% بازدید

به گزارش سرویس ورزشی جام نیـوز، مهدی قائدی در اولین جلسه تمرینش با استقلال، نشان داد در تغییر مسیر حرکتش با توپ توانایی های ویژه ای دارد. این توانایی وقتی او کنار بقیه بازیکنان ایستاد تا به حرفهای مک درموت و منصوریان گوش بدهد، ملموس تر هم بود. مهدی قائدی جزو بازیکنانی است که پاهای پرانتزی دارند.

 

در علم پزشکی به چنین شکل پاها، پرانتزی(Genu varum) می گویند. در این حالت وقتی شخص زانوهایش را صاف می کند، به طوریکه قوزک ها کنار یکدیگر قرار گرفته اند، فاصله ای غیرطبیعی میان زانو ها به چشم می خورد که به آن پای پرانتزی می گویند. البته در برخی موارد به این نوع پاها قوسی شکل(bow-legged) نیز گفته می شود که بیشتر در اروپا کاربرد دارد. در این شرایط ساق پاها به سمت داخل انحراف پیدا می کند.

 

 

در تاریخ فوتبال جهان، به بازیکنانی با چنین مورد ویژه برمی خوریم که اتفاقا تالار افتخارات پر و پیمانی هم دارند. نمونه بارز این موضوع پیر لیتبارسکی یکی از مهمترین ستاره های آلمان است که جزو دریبل زن ترین بازیکن تاریخ آلمان هم هست. مدل پاهای لیت بارسکی همواره یکی از سوژه های اصلی روزنامه نگاران در سراسر دنیا بوده است. فاتح جام جهانی 1990 که در فینال جام جهانی نیز حضور داشته، همواره با تکنیک ناب خودش در فوتبال جهان شناخته شده و جالب اینکه خیلی ها بر این باور هستند شکل قوسی پاهای او دلیل اصلی این تکنیک بوده است. درباره او گفته می شود قوسی که درپاهای لیت بارسکی وجود دارد، مدافع حریف را به اشتباه می اندازد و اجازه نمی دهد حرکات او را دنبال کند. گارینشا ستاره فقید سالهای دور فوتبال برزیل نیز مشکل قوسی شکل بودن پا داشت. پای راست او به صورت مادرزادی 6 سانتی متر از پای چپ کوتاه تر بود اما با این وجود او توانست افتخارات بزرگی را رقم بزند. حتی برخی نقیصه جسمانی را علت اصلی درخشش او در دنیای فوتبال دانسته اند و به او معنی پرنده کوچک داده اند. گارینشا بعدها مبدع پاس به بیرون در فوتبال نامیده شد و هم نسلانش از او به عنوان دلیل پیشرفت فوتبال برزیل یاد می کنند. ریوالدو دیگر ستاره فوتبال برزیل هم مدل پاهایش خاص بود. او بازیکن تکنیکی با پاهای پرانتزی به هر افتخاری که نیاز یک فوتبالیست است رسید و یکی از اسطوره های فوتبال برزیل است. در بین بازیکنان کنونی فوتبال جهان نیز هستند افرادی که با پاهای پرانتزی عضو بزرگترین تیمهای بزرگ دنیا هستند؛ بازیکنانی نظیر ایسکو در رئال مادرید و نیمار در بارسلونا که در ایستادن کامل می شود متوجه قوس در شکل پاهای شان شد.

 

 

 

به طور طبیعی این مدل پا انعطاف بیشتری در هنگام فوتبال بازی کردن خواهد داشت و در عین حال از نظر فیزیکی پایداری زیادتری نیز ایجاد خواهد کرد. در فرهنگ بوشهری ها اصطلاحا به پای پرانتزی «قابی» می گویند و در گذشته نیز محمود ابراهیم زاده بازیکن قدیمی و سرشناس فوتبال بوشهر نیز پاهای قوسی شکل داشت.

ای اسپورت

116

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top