خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ الثلاثاء ١٢ رجب ١٤٤٠ Tuesday, March 19, 2019
 
کد خبر: 805684
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۴/۱۰ - ۰۷:۳۹
شکست مجدد آمریکا در مقابله با برنامه موشکی ایران
سازمان ملل متحد ضمن تایید پایبندی ایران به اجرای تعهداتشان در برجام، گفته است که شورای امنیت این سازمان نظر واحدی در مورد برنامه موشکی ایران ندارد.
نیکی هیلی شکست مجدد آمریکا در مقابله با برنامه موشکی ایران
به این مطلب امتیاز دهید
75% 25% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، در جلسه شورای امنیت برای "به‌روز کردن اطلاعات پیرامون قطعنامه ٢٢٣١ درباره لغو تحریم بین المللی علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران" جفری فلتمن، معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل، ضمن ارائه گزارش پیشرفت در اجرای این قطعنامه گفت: "به نظر دبیرکل سازمان ملل، اجرای جامع و مستمر برجام متضمن آن است که برنامه هسته‌ای ایران منحصرا صلح آمیز باقی خواهد ماند و امکان شفافیت، نظارت و راستی‌آزمایی این برنامه وجود خواهد داشت."

 

در پی دستیابی ایران و گروه ١+٥ به توافق هسته‌ای - برجام - در ژوئیه سال ٢٠١٥، شورای امنیت سازمان ملل ضمن تایید این توافق، با صدور قطعنامه ٢٢٣١ تحریم‌هایی را که علیه ایران وضع کرده بود، لغو کرد.

 

معاون دبیرکل سازمان ملل گفت که این سازمان هیچ گزارشی در مورد عرضه، فروش یا انتقال مواد هسته‌ای در مغایرت با محتوای قطعنامه شورا دریافت نکرده و در نتیجه، ادامه اجرای برجام توسط ایران را تایید می‌کند.

 

ویدئو/ گزارش بی بی سی

 

بخشی از گزارش معاون دبیرکل به آزمایش موشکی ایران اختصاص داشت. وی در این زمینه گفت: "همانند موضوع پرتاب موشک بالستیک ایران در مارس ٢٠١٦، اعضای شورای امنیت در مورد ارتباط این آزمایش با تعهدات مندرج در برجام نظر واحدی ندارند."

 

در جلسه شورای امنیت، نیکی هیلی، نماینده ایالات متحده در سازمان ملل ایران را متهم کرد که "کرارا و عمدا" تعهدات خود در قبال برجام را نقض کرده و شورای امنیت نیز واکنش مناسب را به اینگونه اقدامات نشان نداده است. هیلی گفت: "پرتاب موشکی مکرر، قاچاق اسلحه، خرید فناوری ساخت موشک از خارج و سفر مقامات نظامی جمهوری اسلامی به خارج همگی حاکی از نقض مستمر تعهدات بین المللی از سوی ایران است."

 

نماینده آمریکا همچنین شورای امنیت سازمان ملل را متهم کرد که "حداقل اقدامات لازم را نیز در واکنش به این تخلفات نشان نداده" و افزود که قطعنامه‌های شورای امنیت بدون دلیل صادر نمی‌شود و شورا ملزم است این مصوبات را اجرا کند و نسبت به تخطی از آنها واکنش نشان دهد.

 

البته مواضع خصمانه و غیرمنطقی نماینده آمریکا در سازمان ملل نتوانست حمایت اعضای شورای امنیت را کسب کند.

 

در قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت از ایران خواسته شده است تا از دست زدن به هرنوع فعالیت مرتبط با موشک‌های بالستیک که به منظور حمل تسلیحات هسته‌ای طراحی شده، شامل سکوهای پرتاب که فناوری بالستیک به کار می‌برد خودداری ورزد. این قطعنامه همچنین مقرر می‌کند که شورای امنیت باید پیشنهاد کشورهای عضو سازمان ملل در زمینه نقل و انتقال یا فعالیت مشترک با ایران در زمینه‌های هسته ای، موشکی بالستیکی و تسلیحاتی را بررسی در مورد آنها تصمیم‌گیری کند و در صورت تصویب، معافیت از محدودیت‌های وضع شده را به آنها اعطا کند.

 

 

106

 

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top