خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ السبت ١٧ جمادى الثانية ١٤٤٠ Saturday, February 23, 2019
 
کد خبر: 819086
نظرات: 4
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۵/۲۱ - ۰۸:۰۲
هشدار جان بولتون به ترامپ؛
موشک‌های هسته‌ای کره‌شمالی در اختیار ایران/ توافق را لغو کنید!
«تصمیم چند هفته پیش دولت ترامپ مبنی بر تایید پایبندی ایران به توافق هسته ای برای دومین بار، توضیح ناپذیر و غیر قابل قبول است...»
جان بولتون موشک‌های هسته‌ای کره‌شمالی در اختیار ایران/ توافق را لغو کنید!
به این مطلب امتیاز دهید
53.3% 46.7% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، پایگاه آمریکایی "بریت بارت" (Breitbart) با انتشار گزارشی به انعکاس اظهارات "جان بولتون" سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل در رابطه با عدم پایبندی ایران به توافق هسته ای و ضرورت برخورد قاطع با کشورمان پرداخته است!

 

در این گزارش آمده است:
«جان بولتون، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل روز جمعه در مصاحبه با "بریت بارت" هشدار داد که فناوری موشک های هسته ای کره شمالی به زودی در دست ایران قرار خواهد گرفت. او همچنین از مقامات دولت ترامپ از جمله، مک مستر، مشاور امنیت ملی، به خاطر حفظ توافق هسته ای با وجود نقض آشکار توافق توسط ایران انتقاد کرد.

 

جان بولتون گفت: "هر قابلیتی که کره شمالی دارد، ایران تنها یک روز بعد آن را در اختیار خواهد داشت."

 

بولتون همچنین تایید پایبندی ایران به توافق هسته ای را مورد انتقاد قرار داده و عنوان کرد: "تصمیم چند هفته پیش دولت ترامپ مبنی بر تایید پایبندی ایران به توافق هسته ای برای دومین بار، توضیح ناپذیر و غیر قابل قبول است.

 

بولتون ضمن اشاره به گزارشات منتشر شده توسط رسانه ها از جمله نیویورک تایمز و واشنگتن پست که از حمایت تمام مشاوران امنیت ملی دولت ترامپ از این تصمیم سخن به میان آورده اند، گفت: "اکنون رئیس جمهور می گوید که فکر نمی کند ایرانی ها به توافق هسته ای پایبند باشند؛ به نظر من آقای ترامپ باید بوروکراسی و دیوان سالاری را کنار گذاشته و به روشنی اعلام کند: گوش کنید که من چه می گویم؛ ما باید از این توافق خارج شویم. اگر او این کار را نکند نه تنها سیاست عوض نخواهد شد بلکه در نهایت ورق به ضرر ترامپ باز خواهد گشت."

 

بولتون مشکل دولت ترامپ در عدم برخورد قاطع و روشن با توافق هسته ای با وجود نقض آن از سوی ایران را بوروکراسی و دیوان سالاری دانسته و می گوید: "هر بوروکراسی در واشنگتن فرهنگ خاص خود را دارد. برخی نهادها مانند وزارت امور خارجه نیز اسیر این موضوع هستند. ما در وزارت امور خارجه نیازمند سازمان دهی مجدد نیستیم بلکه باید یک تغییر فرهنگی در این نهاد صورت پذیرد."»

 

گفتنی است همکاری ایران و کره شمالی اخیرا به بهانه ای برای فضاسازی و مانور رسانه ای علیه کشورمان تبدیل شده است. پایگاه آمریکایی "الگماینر" (Algemeiner) نیز با انتشار گزارشی در این رابطه خواستار برخورد قاطع دولت ترامپ با ایران و تحریم کشورمان شده و عنوان می کند:

 

«در حالی که همکاری های ایران و کره شمالی در زمینه موشک های بالستیک موجب نگرانی دولت آمریکا است، باید پیگیری لازم برای اعمال تحریم هایی در این رابطه از سوی سازمان ملل بر ایران صورت پذیرد. یکی از راه هایی که می توان برنامه موشکی ایران را هدف گرفت، از طریق اعمال تحریم بر نهادها و اشخاص ایرانی است که با کره شمالی ارتباط دارند.

 

در حال حاضر یکی از اولویت های دولت ترامپ باید پرداختن به هر گونه همکاری هسته ای میان ایران و کره شمالی باشد.»

 

نکته قابل تامل دیگر، ادعاهای متفاوت و بعضا متناقض مقامات و رسانه های غربی در رابطه با برنامه موشکی ایران و ارتباط آن با کره شمالی است. در حالی که جان بولتون می گوید ایران در حال دریافت فناوری موشکی از کره شمالی است، برخی از رسانه های آمریکایی عکس این ادعا را مطرح کرده و عنوان کرده اند که این کره شمالی است که از ایران فناوری موشکی دریافت می کند.

 

وب سایت شبکه سی ان بی سی در گزارشی به تنش های اخیر میان کره شمالی و آمریکا پرداخت و نوشت: «تحلیل گران آمریکایی بر این باورند که افزایش همکاری های کره شمالی با ایران می تواند بسیاری خطرناک واقع شده و باید گفت در گذشته این کره شمالی بود که به ایران در زمینه موشکی کمک می کرد اما اکنون این ایران است که در زمینه تکنولوژی موشک های بالستیک بین قاره ای به کره شمالی کمک می کند.

 

علاوه بر همکاری های نظامی، همکاری های اقتصادی این دو کشور در سال های اخیر شدت گرفته است و در حال حاضر باید گفت اوضاع ایران بسیار بهتر از اوضاع کره شمالی می باشد.»

 

 

 

 

 

 

506

4 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top