خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ الأربعاء ٣ ذو الحجّة ١٤٣٩ Wednesday, August 15, 2018
 
کد خبر: 820421
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۵/۲۴ - ۱۲:۵۱
المدن تشریح کرد؛
موج دوم فشار بر مقاومت لبنان به بهانه نفوذ حزب‌الله در ارتش
«تحریم‌ها دردناک و شدید خواهد بود و همانقدر که تحریم‌های آمریکا کارساز بوده و اقتصاد لبنان را تحت فشار قرار داده، ورود تحریم‌های شیخ نشین‌ها برای اقتصاد لبنان سخت و دشوار خواهد بود.»
ارتش لبنان موج دوم فشار بر مقاومت لبنان به بهانه نفوذ حزب‌الله در ارتش
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، روزنامه لبنانی «المدن» در گزارشی تحلیلی با عنوان «آیا تحریم‌های شیخ نشین‌ها بر قوی‌تر شدن حزب الله در انتخابات پیشی می‌گیرد؟» از تلاش کشورهای غربی و همچنین عربی حاشیه خلیج فارس برای به راه انداختن موج معارض با حزب الله و سیاست آن خبر داد.

 

در این یادداشت آمده است: در شرایطی که لبنان در انتظار بسته تحریم‌هایی است که کنگره آمریکا در ماه آینده قرار است علیه حزب الله به تصویب برساند، زمزمه‌‍هایی هم در پشت پرده درباره بسته اقدامات تازه شیخ نشین‌ها همساز با تحریم‌های آمریکا علیه لبنان مطرح است.

 

به گفته منابع المدن، تندی کویت در تعامل با لبنان و حزب الله در ارتباط با باند العبدلی نیز از رویکرد شیخ نشین‌ها جدا نیست، بلکه در پرونده‌سازی‌ها علیه لبنان تاثیرگذار بوده است.

همزمان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس تحرکاتی امنیتی و قضائی را علیه گروه‌های مورد حمایت حزب الله و ایران در پیش گرفته‌اند که گفته می‌شود آن‌ها به دنبال ناامن کردن منطقه خلیج فارس هستند.

 

این منابع افزودند: شیخ نشین‌ها به لبنان فرصت کافی برای اثبات رویکردهای خود دادند، اما پس از آنچه در العوامیه عربستان و بحرین اتفاق افتاد و همچنین پس از پیدا شدن باند حزب الله در امارات و اخیرا در کویت، هم‌اینک به‌دنبال اتخاذ مجازات‌های جدی علیه لبنان هستند.

 

منابع مذکور نوع تحریم‌ها را و اینکه سیاسی یا اقتصادی است، فاش نکردند و تنها به این سخن اکتفا کردند که تحریم‌ها دردناک و شدید خواهد بود و همانقدر که تحریم‌های آمریکا کارساز بوده و اقتصاد لبنان را تحت فشار قرار داده، ورود تحریم‌های شیخ نشین‌ها برای اقتصاد لبنان سخت و دشوار خواهد بود.

 

این منابع ضمن ابراز نارضایتی از اوضاع لبنان گفتند: این کشور کوچک مورد اهتمام شیخ نشین‌هایی بود که نتوانست به شکل مثبت و خوب از آن‌ها استفاده کند. بنابراین تحریم‌ها می‌تواند تا حدی باشد که لبنان از جهان عرب پیرامونش کنار گذاشته شده و آن را در تنگنا قرار دهد و از آنجا که حزب الله شریک دولت لبنان است و چه‌بسا بر آن سیطره دارد، تحریم‌های شیخ نشین‌ها همه آن‌ها را شامل می‌شود و لبنانی‌ها باید در این خصوص مسئولیت‌پذیر باشند.

 

برخی هم پا را فراتر نهاده و معتقدند انتخابات پارلمانی آتی صرف نظر از نتایج آن، در شیوه تعامل شیخ نشین‌ها با لبنان حرف آخر را می‌زند؛ به این معنا که اگر حزب الله و متحدانش اکثریت مطلق را به‌دست آورند و در نتیجه آن حکومت تحت تسلط آن‌ها درآید، لبنان باید منتظر برخورد جدیدی از سوی شیخ نشین‌ها و غربی‌ها باشد.

 

بنابراین حتی اگر سیستم سیاسی لبنان پس از انتخابات تکان هم نخورد، باز تدابیری بر این اصل اتخاذ خواهد شد که آن‌هایی که حزب الله را می‌خواهند و کارهای او را در خارج از لبنان تأیید می‌کنند، باید مسئولیتش را بپذیرند و این روند به نظر ثابت می‌رسد؛ چون موازنه‌های قوا در لبنان بر اساس توافق با حزب الله بر سر تشکیل دولت و بقای آن شکل گرفته است.

 

با این حال برخی در داخل لبنان هم از طریق تشدید جنگ لفظی علیه حزب الله و و مخالفت با سیاست‌های آن، نحوه واکنش به تهدیدها را بررسی می‌کنند و این امر با موضع گیری نسبت به نبرد عرسال و مخالفت‌ها با عدم هماهنگی بین ارتش لبنان و حزب الله و عادی سازی روابط با نظام سوریه و هماهنگی با آن آغاز شد و بیانیه هفته گذشته فراکسیون المستقبل و مواضع سمیر جعجع (رئیس حزب نیروهای لبنانی) مؤید آن است.

 

منابع المدن گفتند: از آنجا که لبنانی‌ها بیش از بقیه خواهان حفظ امنیت و اقتصاد کشورشان هستند، احتمال می‌رود که گروه‌های مخالف حزب الله در داخل لبنان به اعلام مخالفت برخیزند که این امر می‌تواند در تشکیل جبهه معارض حزب الله به همان شکل دودستگی و اختلاف سابق بین گروه‌های هشت و 14 مارس سهیم باشد.

 

این محاسبات تنها بر اساس مواضع شیخ نشین‌ها مطرح نیست، بلکه بر مبنای هشدارهای بین المللی و به‌خصوص از سوی آمریکاست که به مقامات لبنانی داده شده و تازه‌ترین آن در خصوص هرگونه هماهنگی بین ارتش لبنان و حزب الله است.

 

بر اساس اطلاعات دریافتی، انگلیس قرار است کمک به ارتش لبنان را در صورتی که با حزب الله هماهنگ باشد متوقف کند و آمریکا هم همین‌گونه بود، اما بر اساس اینکه ارتش لبنان را متحد خود علیه داعش می‌داند، دیروز تانک‌های برادلی بیشتری را برای آن فرستاده تا فقط در نبرد ضدداعش به‌کار گرفته شود و پس از پایان نبردها احتمالا آمریکا حرف دیگری با ارتش لبنان داشته باشد که می‌تواند تا سطح توقف کامل هرگونه کمک‌ به آن پیش رود.

 

عربستان سعودی هم که از زمان ملک عبدالله پادشاه سابق این کشور کمک‌های بلاعوض خود به ارتش لبنان را متوقف کرده، بالاخره -به گفته منابع المدن- تعلیق کمک‌ها به ارتش لبنان پس از ثابت شدن برخی چیزها در نبرد عرسال صورت گرفت و اینکه حزب الله به‌دنبال نفوذ در تصمیم‌گیری‌های ارتش لبنان است.

 

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top