خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ السبت ٨ جمادى الثانية ١٤٣٩ Saturday, February 24, 2018
 
کد خبر: 822755
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۵/۳۰ - ۱۸:۰۷
یادداشت تحلیلی پایگاه خبری «عاجل»؛
وزیر شیعه‌ستیز؛ قربانی بن‌سلمان در پیشگاه ایران!
«به‌نظر می‌رسد تحولات سیاسی و میدانی در عراق و سوریه و تأثیر آن بر کشورهای منطقه، ریاض و رهبران تازه آن را به تفکر واداشته است.»
محمد بن سلمان و عادل الجبیر وزیر شیعه‌ستیز؛ قربانی بن‌سلمان در پیشگاه ایران!
به این مطلب امتیاز دهید
33.3% 66.7% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، پایگاه خبری «عاجل» سوریه در یادداشتی با عنوان «عراق دروازه حل بحران سوریه و عادل الجبیر قربانی تغییر سیاست عربستان» به تحلیل چرخش مواضع عربستان در پی تحولات میدانی اخیر در سوریه پرداخت. در این یادداشت آمده است:

 

««مسائل متعددی رژیم آل سعود را به تجدیدنظر در محاسبات خود و برنامه‌ریزی برای تغییر تدریجی سیاست‌هایش واداشته است که از جمله آن بحران بین قطر و شیخ‌نشین‌ها و قبل از آن جنگ یمن و پیروزی‌ها بر داعش در عراق و خرد شدن استخوان تروریسم در سوریه است که طی هماهنگی و همکاری بین دمشق و بغداد و با تلاقی ارتش‌های سوریه و عراق در مرز بین دو کشور نمود پیدا کرد.

 

حرف و حدیث‌ها از امکان حضور بسیج مردمی در نبردهای ضدداعش در داخل خاک سوریه در مناطق مرزی با همکاری فرماندهی سوریه و علاوه بر آن، توافق روسیه و آمریکا درباره ایجاد مناطق کاهش تنش و سپس دست کشیدن واشنگتن از کمک به گروه‌هایی که معارض خوانده می‌شوند و به‌دنبال آن آغاز جنگ تسویه‌حساب بین گروه‌های مسلح و بازگشت قریب به  600 هزار آواره سوری به شهر و دیار خود پس از آزادی به‌دست ارتش سوریه و متحدانش، از جمله عوامل دیگر در چرخش مواضع سعودی‌هاست.

 

عربستان در عین حال نمی‌خواهد خطایی کند که برگه‌های مانده در دستش شامل معارضان ریاض، گروه ائتلاف (در ترکیه) و برخی گروه‌های مسلح مورد حمایت عربستان همچون جیش الاسلام را از دست بدهد.

 

سفر مقتدی صدر به امارات و خبرهای حاکی از درخواست عربستان برای میانجیگری بین ریاض و تهران و حسن نیت سعودی‌ها به ایران با احترام به حجاج ایرانی، همگی سؤال‌هایی درباره سیاست‌های جدید کشورهای منطقه و جهان در ارتباط با پرونده سوریه مطرح می‌کند.

 

«قاسم الاعرجی» وزیر کشور عراق نیز اظهار داشت که در گفتگو با مقامات سعودی شروع بهبود روابط با ایران را در احترام به حجاج ایرانی و اجازه دادن به آن‌ها برای زیارت قبرستان بقیع خوانده است.

وی همچنین تأکید کرد که محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی، از وی رسما برای میانجیگری بین ایران و ریاض با هدف مهار تنش بین دو کشور درخواست کمک کرده و پیش از آن ملک سلمان هم چنین درخواستی را داده بود.

 

همزمان بر پایه اطلاعاتی محرمانه، ولی‌عهد سعودی قصد دارد "عادل الجبیر" وزیر خارجه عربستان را از این منصب عزل و شاهزاده خالد بن سلمان برادر کوچکش را که اخیرا سفیر عربستان در آمریکا شده، جانشین وی کند.

 

بین اظهارات وزیر کشور عراق، سفر مقتدی صدر به امارات و رابطه عربستان با عراق و ایران با تصمیم برکناری عادل الجبیر چه نسبتی وجود دارد؟

 

عادل الجبیر نقش نوک پیکان شیعه‌ستیزی را ایفا می‌کند، به‌گونه‌ای که چندین بار به جمهوری اسلامی به دلایل مذهبی و در رأس آن داشتن عقاید مربوط به مهدویت تاخته بود و حتی ولی‌عهد سعودی نیز در همین خصوص  ایران را مورد حمله قرار داده و بارها با نثار اصطلاحات طائفه‌ای علیه ایران، تحلیلگران را به پیش‌بینی احتمال وقوع جنگ مذهبی  بین ایران و عربستان سوق داده بود.

 

به‌نظر می‌رسد تحولات سیاسی و  میدانی در عراق و سوریه و تأثیر آن بر کشورهای منطقه، ریاض و رهبران تازه آن را به تفکر واداشته است؛ به‌گونه‌ای که عادل الجبیر، قربانی رژیم جدید آل سعود می‌شود و در نهایت به بهانه اینکه وی عامل تنش در روابط با ایران و شعله کشیدن آتش اختلاف مذهبی بین دو کشور بوده است، کنار گذاشته می‌شود.

 

محمد بن سلمان می‌خواهد حکومت خود را از طریق تلطیف فضای ارتباط با دشمنان خود و در رأس آن ایران آغاز کند و گام نخست در این خصوص را با مسأله حفظ احترام حجاج ایرانی برداشت؛ اما گام بعدی برکناری الجبیر از صحنه سیاسی عربستان است؛ صرف‌نظر از اینکه برادرش یا فرد دیگری را جانشین وی کند.

 

درخواست ریاض از بغداد برای ایفای نقش میانجی با ایران و سفر مقتدی صدر به امارات، وجود توافق آمریکا و روسیه در سوریه، پیشروی بزرگ ارتش سوریه در حمص و حماه و دعوت از گروه‌های مسلح در غوطه شرقی برای تسلیم شدن، دست برداشتن ائتلاف بین المللی از کمک به معارضان و متقاعد شدن آنکارا به همکاری با مسکو -که خشم ترکیه از کمک آمریکا به کردها در آن تأثیر داشت- همه این وقایع عامل فراهم شدن زمینه تحول سیاسی بزرگ در منطقه است که  از حالا تا پایان سال جاری میلادی تقریبا به‌طور کامل نمودار می‌شود تا با پایان جنگ سنتی در سوریه، عربستان به چالش‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی داخلی خود مشغول شود.»»

 

فارس

 

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top