خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ الثلاثاء ٤ جمادى الثانية ١٤٣٩ Tuesday, February 20, 2018
 
کد خبر: 829869
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۶/۲۲ - ۱۸:۴۶
ادامه بحران میانمار و ناکارآمدی سازمان ملل
سان سوچی به عنوان رهبر میانمار در سخنانی که در سپتامبر سال گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل ایراد کرد، وعده داده بود که دولت میانمار بحران اقلیت مسلمان روهنگیا در این کشور را حل می‌کند.
سوچی در سازمان ملل ادامه بحران میانمار و ناکارآمدی سازمان ملل
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، انصراف «آنگ سان سوچی» رهبر دولت میانمار که با انتقادهای زیادی روبرو بوده است، از شرکت در اجلاس قریب الوقوع مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک بازتاب‌های گسترده‌ای در رسانه‌های غربی داشته است.

 

رسانه‌های فارسی زبان نیز به بازتاب این خبر پرداختند.

 

بخش فارسی وب‌سایت رادیو زمانه در تیتری با عنوان «سان سوچی در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت نمی‌کند» نوشت: سان سوچی در سخنانی سپتامبر سال گذشته که به عنوان رهبر میانمار در مجمع عمومی سازمان ملل ایراد کرد وعده داده بود که دولت میانمار بحران اقلیت مسلمان روهنگیا در این کشور را از میان برمی‌دارد. اما یک سال بعد، نه تنها این وعده تحقق پیدا نکرد که مسلمان میانمار در ایالت راخین از روی زمین‌هایشان کنده شدند و ناگزیر به بنگلادش گریختند.


بخش فارسی وب‌سایت صدای آمریکا با بازتاب این خبر نوشت: یک سخنگوی دولت میانمار روز چهارشنبه ۲۲ شهریور اعلام کرد خانم سوچی برای نظارت بر تحولات امنیتی در ایالت راخین از سفر به نیویورک خودداری می کند.


اجلاس اضطراری شورای امنیت روز چهارشنبه به درخواست انگلیس و سوئد تشکیل خواهد شد که زید رعدالحسین، کمیسیونر عالی حقوق بشر نیروهای دولتی میانمار را به کشتارهای فراقانونی و به آتش کشیدن روستاهای محل اقامت مسلمانان روهینگیا در راخین متهم کرد. رعدالحسین گفت همه شواهد نشان از نمونه واضح پاکسازی قومی در میانمار دارد.

 

بی‌بی‌سی نیز با بازتاب این خبر در تیتری با عنوان «آنگ سان سوچی از شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل منصرف شد» نوشت: قرار است روز چهارشنبه، شورای امنیت سازمان ملل هم برای بررسی بحران میانمار تشکیل جلسه بدهد. انتظار می‌رود اکثر کشورهای غربی نحوه برخورد ارتش با شورشیان روهینگیا و فشاری را که بر غیرنظامیان وارد آورده مورد انتقاد شدید قرار دهند اما دولت چین پیشاپیش حمایت خود را از میانمار اعلام داشته است. چین نیز با ناآرامی در مناطق مسلمان‌نشین خود روبرو بوده و گاه به خاطر نحوه برخورد با این مساله مورد انتقاد قرار داشته است.

 

رادیو فردا در خبری با عنوان «آنگ‌ سان سو چی به مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک نمی‌رود» نوشت: سازمان دیدبان حقوق بشر به‌تازگی در مورد نسل‌کشی اقلیت روهینگیا هشدار داده و سازمان ملل متحد دو روز پیش اعلام کرد تعداد افرادی که از خشونت‌های ایالت راخین در غرب میانمار به بنگلادش گریخته‌اند، از مرز ۳۰۰ هزار نفر گذشته‌است. سازمان‌های مدافع حقوق بشر به‌شدت در مورد وضعیت در میانمار و خشونت‌ها علیه اقلیت مسلمان ابراز نگرانی کرده‌اند.

 

گفتنی است انصراف «آنگ سان سوچی» از شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به دلیل انتقادهای فزاینده از عملکرد وی می‌باشد و این انصراف نوعی انفعال در برخورد با مجامع عمومی و کشورهای دیگر از سوی وی ارزیابی می‌گردد.

 

اما در این میان می‌توان به ناتوانی سازمان ملل در حل بحران میانمار پی‌برد. چرا که سان سوچی در سخنانی، سپتامبر سال گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل وعده داده بود که بحران تبعض با اقلیت مسلمان روهنگیا حل شود. سازمان ملل نیز در مقاطع مختلف این بحران به همین سخنان اکتفا کرد و از پی‌گیری و حل عملی بحران کوتاهی کرد و اکنون این بحران نه تنها پایان نیافته بلکه تشدید شده است.

 

البته دلیل کوتاهی سازمان ملل در این امر چیزی نیست جز وابستگی شدید این سازمان به کشورهای قدرتمندی که فقط به منافع خود می‌اندیشند و این سازمان را در آن راستا هدایت و راهبری می‌کنند.

 

البته کشورهای غربی همواره در واکنش به بیداری ملل مختلف راهکار فریب مردمی را به کار بسته‌اند تا خود را حامی حقوق بشر نشان دهند. این بار نیز که وجدانهای بیدار بشری جنایات میانمار را در پیش روی خود دیده و به آن معترض شده است، انگلیس و سوئد به نمایندگی از کشورهای غربی در خواست تشکیل جلسه می‌کنند اما باید دید جلسه روز چهارشنبه شورای امنیت در این مورد چگونه برگزار خواهد شد و آیا راهکار جدی و عملی برای حل این بحران اتخاد خواهد کرد یا نه؟

 

 

1 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top