خبرخوان جام نیوز
|
پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ الخميس ٦ جمادى الثانية ١٤٣٩ Thursday, February 22, 2018
 
کد خبر: 836629
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۷/۲۱ - ۲۰:۲۲
خواب زودرس زمستانی بازار مسکن را فراگرفت
در حالی که کارشناسان بازار مسکن ادامه وضعیت رونق این بازار در ماه های پیش رو را پیش بینی می کردند، نوسان ناگهانی نرخ ارز معادلات بازار مسکن را دگرگون کرده و سبب کاهش مجدد قیمت آن شد.
مسکن1 خواب زودرس زمستانی بازار مسکن را فراگرفت
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، از محله‌های مختلف پایتخت نشان می‌دهد همزمان با کاهش یک باره حجم معاملات مسکن در پایتخت و دیگر شهرها، قیمت‌ها نیز به طور ناگهانی فروکش کرده است. این در حالی است که در ماه‌های تیر و مرداد تابستان امسال شاهد افزایش ۱۵ تا ۲۵ درصدی معاملات مسکن نسبت به مدت مشابه سال گذشته بودیم؛ ولی روند کاهش معاملات در شهریور ماه آغاز شد و در روز‌های اخیر با تشدید روند کاهش معاملات مسکن، قیمت‌ها مجددا سیر نزولی در پیش گرفته است.

کارشناسان معتقدند روند بهبود بازار مسکن طی روز‌ها و ماه‌های آتی نیز ادامه می‌یابد که مهم‌ترین دلیل آن افزایش شمار ثبت نام کنندگان و افتتاح کنندگان حساب‌های صندوق پس انداز مسکن یکم در یک سال قبل و ورود تدریجی آن‌ها به بازار خرید و فروش مسکن است. البته بر اساس اعلام یکی از مدیران بانک دولتی عامل بخش مسکن، تهرانی ها، بیشتر از تسهیلات صندوق ممتاز این بانک (تسهیلات مسکن از محل اوراق تسهیلات) استفاده می‌کنند و صندوق یکم عمدتا در معاملات مسکن سایر شهر‌ها اثرگذار بوده، همچنین از سوی دیگر میزان معاملات اوراق تسهیلات مسکن نیز در بازار سرمایه در هفته‌های گذشته با کاهش روبه رو شد که همین موضوع کم شدن قیمت اوراق تسهیلات را در پی داشت؛ براساس همین دلایل نمی‌توان افزایش بیش از حد معاملات را انتظار داشت. به خصوص که تجربه سال‌های گذشته نشان داده در فصول سرد سال میزان استقبال از بازار مسکن کاهش می‌یابد.

همچنین برخی کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند کاهش سود سپرده‌های بانکی هنوز نتوانسته خود را به شکل ورود به بازار مسکن نشان دهد به خصوص که بسیاری از اقتصاددانان معتقدند بازار‌های موازی مسکن مانند سکه و ارز کشش جذب بیشتر منابع مالی و سرمایه‌های سرگردان را دارد و احتمالا تا پایان امسال دیگر شاهد رونق مسکن مانند ماه‌های تیر و مرداد نباشیم.

بر اساس گزارشات میدانی خبرنگار مهر، قیمت مسکن در بسیاری از مناطق پایتخت به دلیل کاهش معاملات یا با عدم تغییر و مقاومت فروشندگان در برابر کاهش روبه رو شده یا به دلیل نبود متقاضی در حال کاسته شدن است. با این حال هنوز حباب قیمت مسکن در مناطق محبوب پایتخت برقرار است به گونه‌ای که برخی فروشندگان و مالکان در مناطقی، چون سعادت آباد و سیدجمال الدین اسدآبادی (یوسف آباد) همچنان منتظر فروش واحد‌های خود به قیمت ۱۰ میلیون تومان در هر متر مربع هستند.

با این وجود منطقه یک تهران بیشترین اثرگذاری از بازگشت مجدد رکود به بازار مسکن را پذیرفته و در برخی مناطق مانند اقدسیه کاهش قیمت مسکن تا ۲ میلیون تومان در هر متر مربع را شاهد هستیم؛ به گونه‌ای که واحد مسکونی نوساز در اقدسیه که در ۲ ماه گذشته ۱۳ و نیم تا ۱۴ میلیون تومان در هر متر مربع معامله می‌شد در روز‌های اخیر به ۱۲ تا ۱۲ و نیم میلیون تومان در هر متر مربع کاهش یافته است که با توجه به افزایش صف فروشندگان مسکن برای ورود سرمایه خود به بازار‌های موازی مانند ارز و طلا و کاهش تعداد خریداران، انتظار کاهش بیشتر قیمت مسکن در منطقه یک تهران وجود دارد.

همچنین در جنت آباد شمالی که قیمت هرمترمربع آپارتمان در مردادماه تا متری ۷ میلیون تومان رسیده بود، در روز‌های اخیر فایل‌های فروش این منطقه به ۵ و نیم تا ۶ و نیم میلیون تومان کاهش یافته است. با توجه به اینکه مناطقی، چون جنت آباد و پونک از جذاب‌ترین محله‌های غرب تهران برای اقشار متوسط به حساب می‌آید، کاهش قیمت در این مناطق بر روی کاهش قیمت مسکن در سایر محله‌های غرب و شمال غرب پایتخت نیز مؤثر خواهد بود.

به گونه‌ای که بر اساس مشاهدات میدانی خبرنگار مهر، در حال که قیمت مسکن در ستارخان و محله‌های جذاب‌تر آن همچون پاتریس لومومبا و شهرآرا و همچنین آیت الله کاشانی و محله هایی، چون خیابان پیامبر در ماه‌های ابتدایی تابستان به متری ۸ و نیم میلیون تومان رسیده بود، در روز‌های گذشته برخی فروشندگان، واحد‌های مسکونی خود را با قیمت ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تا ٧ میلیون ۸۰۰ هزار تومان در بنگاه‌های معاملاتی فایل کرده اند.

شرق تهران نیز به نظر می‌رسد هرچند در ماه‌های گذشته اثر چندانی از افزایش قیمت مسکن نپذیرفته بود، اما همان مقدار کم هم به روال سابق بازگشته است به گونه‌ای که در منطقه نارمک که در دوره اوج معاملات در تابستان، برخی واحد‌های مسکونی تا متری ۵ میلیون تومان رسیده بود، در روز‌های اخیر به ۴ میلیون تومان در هر متر مربع کاهش یافته که نشان دهنده کاهش یک باره متقاضیان خرید مسکن است.

به نظر می‌رسد آنچه سبب شده تا علی رغم پیش بینی ها، بازار مسکن به سرعت در خواب زمستانی فرو رود، فضای حاکم بر اقتصاد کشور و رکودی است که دولتمردان علیرغم وعده‌های متعدد هنوز نتوانسته اند آن را چاره کنند.

110

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top