خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ الجمعة ٧ جمادى الثانية ١٤٣٩ Friday, February 23, 2018
 
کد خبر: 846953
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۸/۲۷ - ۲۲:۰۲
حسن شمشادی؛
خبرنگارانمان با مدیریت خبر در بحران آشنا نیستند
خربنگاران ما چه در سطح رسانه های دیداری و شنیدی و چه مکتوب و چه دیجیتال؛ آموزش خبرنگاری در بحران و جنگ را ندیده اند و با روش‌های مدیریت خبر در بحران آشنایی ندارند.
حسن شمشادی خبرنگارانمان با مدیریت خبر در بحران آشنا نیستند
به این مطلب امتیاز دهید
0% 100% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، حسن شمشادی خبرنگار واحد مرکزی خبر، در واکنش به نوع انعکاس اخبار زلزله غرب کشور در رسانه‌های جمعی ایران گفت: خربنگاران ما چه در سطح رسانه های دیداری و شنیدی و چه مکتوب و چه دیجیتال؛ آموزش خبرنگاری در بحران و جنگ را ندیده اند و با روش‌های مدیریت خبر در بحران آشنایی ندارند.

وی در گفتگو با «آخرین خبر» این ضعف را «غیرقابل انکار» توصیف کرد و یادآور شد: طبیعتا خبرنگاری بحران بحث نویی در دنیا نیست و بنگاه‌های رسانه‌ای به آموزش آن نگاه ویژه‌ای دارند اما فضای رسانه‌ای کشور ما برای آن اهمیت کافی قائل نیست.

 

وی اذعان کرد: کشور ما در منطقه‌ای بحران‌خیز واقع شده است که از بحران‌های طبیعی مثل سیل و زلزله بگیرید تا بحران‌های سیاسی و اجتماعی در سطوح ملی و فرامنطقه‌ای. رویکرد ضعیف ما به خبرنگاری بحران و عدم آموزش نحوه مواجهه خبرنگاران ما با این جنس باعث شده تا در انعکاس اخبار به ضعف دچار باشیم.

 

وی ورود «شهروند خبرنگاران» به عرصه اطلاع‌رسانی را دغدغه جدیدی در این حوزه برشمرد و گفت: بچه های خبرنگارمان را در زمینه مدیریت بحران و جنگ آموزش نداده و نمی دهیم.قبلا رسانه های دیجیتالی و فضای مجازی و اینترنت نبود، ولی حالا هست و هرکسی درسراسر دنیا با گوشی موبایلش می تواند یک خبرنگار باشد.

 

وقتی بحرانی پیش آید، هر کدام از افرادی که در صحنه حضور دارند، یک شهروند خبرنگار می‌شوند و تبعا هر کدام از این افراد براساس نیات و اغراض خودشان ماوقع ماجرا را منعکس می کند و کار به جایی می رسد که حتی با اخباری مواجه می شویم که از اصل بی اساس هستند و نست آن‌ها سیاه‌نمایی است. اینجاست که اگر خبرنگاران ما آموزش‌های لازم را در انعکاس بحران‌ها دریافت کنند، سر رشته اخبار و موضوعات را به دست می گیرند و تاثیر به مرات بیشتری ایجاد می کنند.

 

شمشادی که خود مدت‌ها در جبهه‌های نبرد در سوریه به انعکاس اخبار مشغول بوده، یادآور می شود: این اشتباه است که عده ای تصور می کنند برای آموزش خبرنگاری بحران باید کتاب‌ه‍ای اروپایی یا آمریکایی ترجمه شوند، به دلیل این که نوع نگاه ما به بحران و ماهیت و چرایی آن و حتی جنبه‌های اعتقادی این جنس وقایع متفاوت است. طبیعتا آموزش هایی که می بینیم ممکن است وجوه اشتراکی داشته باشند، ولی واقعیتش آن است که وجوه افتراق آن را نیز باید دید و درنتیجه مدل بومی و محلی خبرنگاری دربحران را آموزش داد.

 

وی ادامه داد: به عنوان مثال خبرنگاران غربی در مواقع بحرانی تجهیزات خاص دارند ولی ما به هزاران دلیل از داشتن آن محرومیم. بسیاری از آنها با پوشش های خاص به مناطق جنگی و عملیاتی می روند ولی شرایط برای خبرنگاران ما این گ.ونه نیست و اغلب مخاطراتی جدی جان آن‌ها را تهدید می‌کند. پس لازم است ضمن ظرفیت‌سازی در عرصه رسانه برای این حوزه، در اندیشه بومی سازی مفاهیم آن باشیم.

 

آخرین خبر

1 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top