خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ الثلاثاء ٤ ذو القعدة ١٤٣٩ Tuesday, July 17, 2018
 
کد خبر: 855016
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۹/۲۰ - ۰۱:۰۵
کشف بزرگ محققان ایرانی درخصوص سل مقاوم به درمان
یس کشف بزرگ محققان ایرانی درخصوص سل مقاوم به درمان
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس گوناگون جام نیـوز، میکروب‌های عامل سل مقاوم به درمان در حالی به یک چالش جهانی تبدیل شده است که دکتر علی اکبر ولایتی و همکارانش در مرکز تحقیقات بیماری‌های ریوی بیمارستان مسیح دانشوری در یک مطالعه مشاهده‌ای موفق به کشف علت پاسخ ندادن به این باسیل به درمان شدند.

آخرین مقاله علمی مطالعه مربوط به سل مقاوم به درمان از سوی دکتر علی اکبر ولایتی، رئیس بیمارستان مسیح دانشوری و دکتر پریسا فرنیا در وب سایت رسمی Atlas of Science ارگان وابسته به دانشگاه MIT آمریکا رونمایی شد.
عدم پاسخ‌گویی میکروب‌ها و باسیل‌های TDR-TB وXDR برابر درمان، به یک چالش جهانی بدل شده است به طوری‌که این نوع از میکروب سل، به 12 داروی معرفی شده جهت درمان، پاسخ نمی‌دهد و همین مساله ضرورت مطالعه و تحقیق در این خصوص را دو چندان کرده است.

** کشف بزرگ در بیمارستان مسیح دانشوری
دکتر ولایتی و همکاران، با انجام مطالعه مشاهده‌ای باسیل TDR-TB ضمن بررسی کلیه فاکتورهای موثر در بروز مقاومت دارویی و تبدیل آن از یک فرم به فرم دیگر، متوجه افزایش چشم‌گیر ضخامت دیواره این نوع باسیل در مقایسه با دیواره باسیل توبرکلوزیس در حالت عادی شدند. (افزایش ضخامت از 19 به 35 نانومتر) و به این نتیجه رسیدند که یکی از عوامل عدم پاسخ TDR-TB ضخامت دیواره باسیل است.
در این مطالعه که برای اولین بار در جهان انجام شده است، نشان داد که افزایش ضخامت دیواره باسیل در حدی است که دارو نمی‌تواند اثر لازم را داشته باشد.

** سابقه تحقیقات در بیمارستان مسیح دانشوری
دکتر ولایتی و همکاران در حالی به این دستاورد بزرگ رسیده‌اند که پیش از این نیز مقاله دیگری در سال 2009 در خصوص بررسی بیماران مبتلا به سل مقاوم در نشریه بین المللی و معتبر Chest منتشر کرده بودند؛ این مطالعه برای نخستین بار 155 مورد جدید بیمارTDR-TB در ایران که شامل (افغانی، آذربایجانی، عراقی و ایرانی) صورت گرفته است که این مقاله تاکنون بیش از 500 ارجاع بین المللی داشته که در میان مقالات هم پایه کم‌نظیر است.
با توجه به تحقیقات صورت گرفته توسط نویسندگان این مطالعه که قابلیت منحصر به فرد میکروب سل در مقاومت به انواع داروهای اصلی را برجسته کرده است می‌توان اذعان کرد که بهترین راه مبارزه با بیماری سل، پیشگیری از ابتلا به این نوع میکروب است.

0 نظر
کلیدواژه ها:
محقق  |  ایرانی  |  کشف  | 
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top