خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ الجمعة ١٩ رمضان ١٤٤٠ Friday, May 24, 2019
 
کد خبر: 856128
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۹/۲۲ - ۲۱:۵۰
چرا «طیب خان» به یکباره «زندانی‌ها» شد؟
مسعود ده‌نمکی بعد از چند ماه تلاش برای ساخت فیلم سینمایی«طیب خان»، به یکباره شروع به ساخت فیلم سینمایی «زندانی‌ها» کرد؛ اما علت این جا به جایی فیلمنامه چه بود؟
ده نمکی چرا «طیب خان» به یکباره «زندانی‌ها» شد؟
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، بیش از 54 سال از اعدام طیب حاج رضایی می‌گذرد؛ مردی که روزگاری یکی از بزن بهادر‌های تهران بود و برای خود برو و بیایی داشت؛ اما به یکباره ورق روزگار برایش تغییر کرد و این تغییر از عشقی نشأت می‌گرفت که امام خمینی(ره) در دل او نشانده بود.

 

طیبی که روزگاری یکی از دوستداران خاندان پهلوی بود؛ بعد از شنیدن صحبت‌های امام(ره) دچار انقلابی درونی شد و این انقلاب درونی در ساعت آخر زندگی او به اوج خود رسید، تا جایی که وقتی او را برای اعدام می‌برند به هم بندی خود می‌گوید« اگه یک روز خمینی رو دیدی، سلام منو بهش برسون و بگو خیلی‌ها شما رو دیدند و خریدند ، ما ندیده شما را خریدیم». بعد از این موضوع امام(ره) درباره طیب حاج رضایی می‌‌فرمایند«طیب حر دیگری بود».

 

حال از سال 1342 بیش از 54 سال می‌گذرد؛ اما کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که اطلاعات کاملی درباره این قهرمان انقلاب اسلامی داشته باشد. طیبی که روزی جانش را فدای راه انقلاب اسلامی کرد، امروزه کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

 

زندگی‌نامه طیب‌ حاج‌رضایی، حرّ انقلاب

اوایل مرداد امسال خبری بر روز خروجی رسانه‌ها قرار گرفت؛«پایان نگارش کتاب طیب حاج رضایی در 1400 صفحه توسط مسعود ده‌نمکی» خبری که خوشحال کننده بود و از آن خوشحال کننده‌تر این که مسعود ده‌نمکی اینبار نیز می‌خواهد داستان تازه‌ای را از انقلاب اسلامی بازخوانی کند و زندگینامه «طیب حاج رضایی» را جلوی دوربین بیاورد. مسعود ده‌نمکی، کارگردانی که همیشه نسبت به انقلاب اسلامی و دفاع مقدس دغدغه‌مند بوده‌ است؛ اینبار نیز می‌خواهد داستان زندگی قهرمانی ملی را به تصویر بکشد.

 

از «طیب خان» تا «زندانی‌ها»

29 آبان امسال بود که اعلام شد، مسعود ده‌نمکی بعد از گذشته چند ماه، فیلمنامه جدیدی را به شورای پروانه نمایش ارسال کرده است و می‌خواهد فیلمی با مضمون اجتماعی بسازد. فیلمی که «زندانی‌ها» نام دارد و به جای «طیب‌ خان»، این فیلم سینمایی جلوی دوربین مسعود ده‌نمکی می‌رود.

 

اما چه شد؟ چه اتفاقی افتاده که به یکباره کارگردان«اخراجی‌ها» تصمیمش را تغییر داد؟ چه اتفاقاتی در این چند ماه رویداده است که این کارگردان دغدغه‌مند را از ساخت داستان و فیلمی که سالهای برای آن زحمت کشیده‌ است، منصرف شده است؟

 

علت چیست؟

گمانه‌زنی‌ها درباره علت عدم ساخت «طیب‌خان» توسط مسعود ده‌نمکی بسیار است. اما نکته‌ای که بیشتر از سایر مطرح است، شنیده شده است که عده‌ای نمی‌خواهند که یک فیلم سینمایی مستقل درباره «طیب حاج رضایی» ساخته شود. اما این افراد چه کسانی هستند؟ چرا روایت زندگی طیب حاج رضایی که قهرمانی ملی است، ساخته نمی‌شود؟ آیا فیلمنامه این فیلم مشکل داشته است؟ آیا کارگردان این فیلم توانایی ساخت این فیلم را نداشته است؟ آیا بودجه نامعقولی برای ساخت این فیلم طلب شده است؟

 

این‌ها سوالاتی هستند که بسیاری این روزها جست‌وجوگر جوابی قطعی برای آن هستند. جوابی که شاید بتوان آن را از متولیان سینمای دفاع مقدس جویا شد.

 

باشگاه خبرنگاران پویا

 

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top