خبرخوان جام نیوز
|
پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ الخميس ١٠ جمادى الأولى ١٤٤٠ Thursday, January 17, 2019
 
کد خبر: 867385
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۱۰/۲۴ - ۱۵:۴۷
نقش«خودآگاهی»درزندگی ورضایت درونی
«خودآگاهی»یا داشتن شناخت کافی هرشخص ازتوانایی های درونی وعلت آنها می تواند تاثیربسیارزیادی در کیفیت زندگی ومیزان رضایت شخص اززندگی داشته باشد.
خودآگاهی نقش«خودآگاهی»درزندگی ورضایت درونی
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس گوناگون جام نیـوز، وقتی از ما پرسیده می شود چه کسی هستیم بلافاصله ویژگی هایی مانند نام خانوادگی، سن، تحصیلات و شغل به ذهن و زبانمان می رسد در حالی که بیشتر ما از ویژگی های شخصیتی و رفتاری خود اطلاع چندان مناسبی نداریم.

 

 

«خودآگاهی»یا داشتن شناخت کافی هر شخص از توانایی های درونی و علت آنها می تواند تاثیر بسیار زیادی در کیفیت زندگی و میزان رضایت شخص از زندگی داشته باشد.

به عنوان مثال اگر هر شخص از اخلاق خوب وبد، نقاط ضعف و قوت، آرزوها و همچنین نیازهای روحی خود مطلع باشد با بررسی آنها، علل و تاثیر آنها در زندگی خود و اطرافیان می تواند با ایجاد تغییر در موارد لازم به بهبود کیفیت زندگی و رضایت درونی خود کمک کند.

 

بیشتر ما از ابتدای زندگی به دنبال کسب عنوان بهترین در تحصیل، کار، موقعیت اجتماعی و... هستیم تا به قول معروف موفق باشیم اما وقتی از درون خود شناخت و آگاهی نداشته باشیم در هر جایگاه و موقعیت بالای اجتماعی هم که باشیم گاهی با مشکلاتی مواجه می شویم که منشا آن شناخت نداشتن از درون خودمان است.

داشتن خودآگاهی پیش شرط و لازمه داشتن یک زندگی خوب و رضایت واقعی است.

 

 

همه چیز دارم و هیچ ندارم

دختر جوانی که به یکی از مراکز مشاوره روانشناختی مراجعه کرده اظهار می کند: 38 سال سن دارم همه چیز دارم اما انگار هیچ ندارم.

ترنم رسولی که گویی از همه جا و همه چیز ناامید شده زبان به سخن باز می کند: با تحصیلات ارشد در رشته حسابداری مدیرمالی یک شرکت محصولات بهداشتی کار می کنم و از لحاظ شغلی و مالی در جایگاه نسبتا بالایی هستم.

رسولی می افزاید: هیچ گاه از موقعیت و چیزهایی که داشتم راضی نبودم و همیشه به دنبال بهتر بودم اما گاهی خودم هم نمی دانستم منظور و هدفم از این بهتر چیست؟

وی در ادامه با بیان اینکه هنوزمجرد است وازدواج نکرده می گوید: درگذشته وقتی خواستگاری داشتم به بهانه های بی خود و ارزش آنها را رد می کردم و بدون اینکه واقعا بدانم دنبال چه هستم فکر می کردم شرایط بهتری برایم خواهد بود و این در حالی بود که برخی از آنها از هیچ نظر کم و کاست و مشکل نداشتند و ابن من بودم که مانند همیشه نمی دانستم دنبال چه هستم.

 

 

در جست وجوی آرامش

رسولی اظهار می کند: چند سالی را فقط به کار و رشد مالی فکر می کردم تا جایی که یک آپارتمان، یک خودروی لوکس و حتی یک ویلای کوچک در شمال خریداری کردم و همین مسئله روزبه روز توقعم از دیگران را افزایش داد.

 

این بانوی جوان که به گفته خود برای مشاوره به مرکز مشاوره آمده می گوید: شاید بتوانم با صحبت و دریافت مشاوره به کمی آرامش برسم.

 

رسولی می گوید: دیگر هیچ چیز خوشحالم نمی کند و احساس سرخوردگی می کنم. با وجود اینکه همه اطرافیان با دیدن ظاهر من به اشتباه مرا خیلی موفق وکامل می دانند اما نمی دانند سر سوزنی هم دلخوشی در زندگی ندارم.

وی با بیان اینکه بیشتر دوستان وهم سن و سال های من سروسامان گرفته اند می افزاید: اکنون می بینم من به دلیل اینکه هیچ وقت نفهمیدم از زندگی چه می خواهم از همه چیز جا ماندم و فرصت های زندگی را با شناخت نداشتن از خودم از دست دادم.

 

رسولی می گوید: می دانم برای جبران نداشته هایم خیلی دیر است اما با آمدن نزد مشاور شاید بتوانم حداقل کمی آرام بگیرم چرا که احساس می کنم همه چیز برایم تمام شده است.

 

 

سرآغاز هر انتخاب خودآگاهی است

یک روانشناس و کارشناس ارشد مشاوره با بیان اینکه انسان در مسير زندگی با انتخاب‌های متعددی روبرو است می افزاید: سرآغاز هر انتخابی «خودآگاهی» است وازآنجاکه زندگی بدون انتخاب معنی ندارد، زندگی بدون «خودآگاهی» نیزغیرممکن به نظر می‌آید.

 

علی اکبر رمضان پور با اشاره به اینکه زندگی سراسر انتخاب است می گوید: انتخاب های بزرگ و سرنوشت‌ساز، نيازمند خودآگاهی دقیق‌تر است كه اگر در آن ماهر نباشيم، به خود و ديگران صدمه جدی خواهيم زد.

 

رمضان پوراظهار می کند: خودآگاهی يكی از مهارت‌های زندگيست كه عبارت است از شناخت دقيق و درست از خود، به‌نحوی‌که فهم صحيحی از نگرشها، آرا، عقايد، اندیشه‌ها، هیجان‌ها، توانایی‌ها، مهارت‌ها و کاستی‌هایمان، داشته باشيم.

 

وی در ادامه می افزاید: داشتن این مهارت به شما كمك می‌کند تا بتوانيد بیشتر خصوصيات، نيازها، خواسته ها، اهداف، نقاط ضعف، نقاط قوت، احساسات، ارزش و هويت خود را بشناسيد.

 

این روانشناس در ادامه تاکید می کند: يكی ازعوامل مهمی كه به ما كمك می‌کند زندگی خوب و موفقی داشته باشيم، اين است كه خود را بشناسيم و احساس خوبی در مورد خودمان داشته باشيم و درنهایت از آنچه كه هستيم شاد و راضی باشيم.

 

 

خودآگاهی مانع پیروی از ارزش های کاذب می شود

رمضان پورمی گوید: تحقيقات نشان داده كه ضعف در خودآگاهی با بسياری از بيماری ها و آسيب های روانی واجتماعی همراه است و بالعکس داشتن اين توانايی به ما كمك می كند تا بتوانيم از ملاک های ارزشمندی آگاه شويم و ارزش خود را در زندگی بيابيم .

 

این کارشناس ارشد مشاوره اظهار می کند:وقتی از خود شناخت داشته باشیم از ارزش های كاذب پيروی نمی كنيم و با رضايت و آرامش بیشتری زندگی خواهيم كردو می توانیم با شناخت از علایق و سلیقه خود از ميان انبوهی از اطلاعات و دعوت ها، به آن‌هایی جواب دهيم و در برابر آن هايی برانگيخته و هیجان‌زده شويم كه به «ارزش ها، علايق و استعدادهای ما» مربوط می‌شوند و بقيه را دور بريزيم، هرچند فريبنده باشند.

 

رمضان پور در ادامه خاطرنشان می کند: اگر ندانيم چه كسی هستيم، هر نوع اطلاعات مطلوبی از هر چيزی ما را برمی انگیزد و هيجانی كاذب برای دستيابی به آن در ما ايجاد می‌ کند كه البته اين حالت ماندگار نیست و ما خسته و ناراضی به دنبال چيزی مناسب تر و ارضاکننده‌تر خواهیم رفت.

 

 

ویژگی های فرد خودآگاه

وی تاکید می کند: در صورت داشتن خودآگاهی است كه می‌توانیم به رضایت درون برسیم. به عنوان مثال از ميان صدها كلاس آموزشی به دنبال آن هايی برويم كه سایه‌ای از رؤیاها، علايق، ارزش‌ها و خود واقعی ما در آن افتاده باشد. چه‌بسا كسانی كه ساعت ها وقت صرف تمرين فعاليتی می‌کنند كه چون باشخصیت وعلايق آنها منطبق نيست، از خود نااميد و دل‌زده می‌شوند، درنهایت به هر بهانه ای اين فعاليت را كنار می گذارند.

 

این روانشناس با تاکید بر اهمیت انتخاب در زندگی می گوید: هراندازه درباره خودمان، استعدادها و علایق خود بيشتر بدانيم، بهتر می توانیم با انتخاب به فعاليت هايی روی‌آوریم كه با تيپ شخصيتی ما سازگارترند.

 

وی در ادامه می گوید: خودآگاهی را می توان در شناخت از بدن «جسم»، احساسات، افكار، آرمان ها، اعتقادات، درک و عملکرد خلاصه کرد.

 

رمضان پور در مورد ویژگی های افراد خود آگاه بیان می کند: این افراد برای خود ارزش قائل هستند، انتقادپذیرند، به ارزشها واعتقاداتشان آگاهی كامل دارند و از آن دفاع می كنند.

 

همیشه احساس خشنودی و رضايت خاطر دارند، در مقابل فشار و ضربه های روانی و اجتماعی مقاومت بيشتری را از خود نشان می دهند. علاوه بر آن ديگران را سرزنش و تحقير نمی كنند، بلكه با آن ها در كمال احترام برخورد می كنند.

 

وی می افزاید: افراد خودآگاه اغلب مثبت انديش هستند، روحيه همكاری و مشاركت بالاتری دارند، از مشورت با افراد متخصص استقبال کرده و نقاط ضعف و قوت خود را به‌خوبی می شناسند

 

تیتر1

2025

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز

ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top