خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ الأربعاء ١٤ جمادى الثانية ١٤٤٠ Wednesday, February 20, 2019
 
کد خبر: 868443
نظرات: 2
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ - ۱۶:۳۰
پیشنهاد پایگاه آمریکایی به ترامپ؛
باید ایران را پای میز مذاکرات «برجام 2» بکشانیم!
« اگر قرار است توافقی مکمل و جدید در کار باشد، آمریکا نباید بر اجرای آن به صورت بلافاصله تاکید کند چرا که در این صورت ایرانیان به هیچ وجه آن را نخواهند پذیرفت...»
پرچم باید ایران را پای میز مذاکرات «برجام 2» بکشانیم!
به این مطلب امتیاز دهید
33.3% 66.7% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، پایگاه آمریکایی "نشنال اینترست" (National Interest) با انتشار گزارشی زیر عنوان "طرح ترامپ درباره توافق هسته ای ایران جواب خواهد داد؟" به بررسی سیاست های آمریکا در قبال توافق هسته ای پرداخته است.

 

در این گزارش می خوانیم:
«مسئله این است که دولت ترامپ می تواند اقدامی را که در رابطه با توافق هسته ای آغاز کرده است به نتیجه برساند؟

 

در صورتیکه کاخ سفید در این رابطه موفق باشد، مستحق تشویق است؛ اینکه در یک بازه زمانی 120 روزه اروپایی ها، روسیه و چین را تحت فشار قرار دهند تا توافقی که با 2 سال مذاکرات سخت میان 7 کشور مختلف به امضا رسیده است را تغییر دهند، واقعا اقدامی بزرگ است؛ اقدامی که حتی مخالفان سیاسی ترامپ را وادار به ادای  احترام مقابل او خواهد کرد.

 

اما آنچه ترامپ اکنون خواستار آن شده است -یعنی امضای یک توافق نامه مکمل که در آن پایانی برای محدودیت های هسته ای ایران وجود ندارد؛ ایران را مجبور به پذیرفتن دسترسی بازرسان آژانس بین المللی انرژی هسته ای به تمامی تاسیسات این کشور به صورت بلافاصله می کند و تمامی تحریم های هسته ای ایران را در صورت انجام آزمایش موشک های بالستیک توسط این کشور دوباره اجرایی خواهد کرد- شرایطی است که بسیار بعید به نظر می رسد شرکای آمریکا در مذاکرات بتوانند آن را هضم کنند!

 

مقامات آلمان، انگلیس، فرانسه و اتحادیه اروپا پیش از صدور بیانیه ترامپ نیز این موضوع را اعلام کرده بودند که توافق هسته ای قابل مذاکره مجدد نیست و با توجه به اینکه جایگزین بهتری برای توافق هسته ای وجود ندارد و نباید توافق را تخریب کرد.

 

حقیقت تاسف آور درباره شرایط کنونی آن است که به نظر می رسد هیچ کس مایل به همراهی با ترامپ نیست و این بدان معنا است که در با گذشت دوره چهار ماهه اولتیماتوم ترامپ و فرا رسیدن ماه می 2018، واشنگتن یا باید از وعده ای که به صورت عمومی اعلام کرده است عقب نشینی کند و ضعیف و ناتوان به نظر برسد و یا بر سر حرف های باقی مانده و تمام تحریم های اقتصادی تهران را به حالت اجرایی در آورد که در این صورت به صورت قطعی با واکنش ایران رو به رو خواهد شد.

 

اما خوشبختانه هنوز یک پنجره کوچک زمانی برای ایالات متحده باقی است تا از رخ دادن بدترین سناریو جلوگیری کند.

 

برای این کار باید دولت ترامپ و قانونگذاران آمریکایی و دیگر متخصصان در واشنگتن از اصرار بر دستیابی به ایده آلی که اکنون در نظر دارند خودداری کنند و بر روی آنچه واقع گرایانه است تمرکز کنند. اگر قرار است توافقی مکمل و جدید در کار باشد، آمریکا نباید بر اجرای آن به صورت بلافاصله تاکید کند چرا که در این صورت  ایرانیان به هیچ وجه آن را نخواهند پذیرفت و اروپایی ها نیز آن را نقض توافق هسته ای تلقی می کنند که تا کنون از نظر آن ها به خوبی عمل کرده است.

 

اما به نظر می رسد تمامی طرف های توافق با برنامه ریزی برای سال های پس از 2025 و 2030 موافق باشند.

 

دستیابی به برجام 2 مستلزم مذاکراتی طولانی میان واشنگتن، اروپا، روسیه و چین خواهد بود. در صورتی که تهران مایل به مذاکرات باشد، قطعا در این مذاکرات، موضعی سخت اتخاذ خواهد کرد. هیچ یک از این گام ها  آسان نخواهد بود و می توان گفت اختلافات میان طرف های مختلف مذاکرات آنقدر زیاد است که دستیابی به یک  اجماع غیر ممکن به نظر می رسد.

 

اما اگر جلوگیری از دستیابی ایران به مواد تسلیحات هسته ای برای آمریکا یک اولویت امنیت ملی است، دولت ترامپ نمی تواند بیکار نشسته و امیدوار باشد که طرف های دیگر مواضع او را بپذیرند. دولت ترامپ نمی تواند سیاست خود را بر اساس امید تنها پیش ببرد؛ به جای آن کاخ سفید باید واقع بین باشد و رویکردهایی اتخاذ نماید که دست کم احتمال عملی شدن را داشته باشد.»

 

 

506

2 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top