خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ الثلاثاء ١٧ شعبان ١٤٤٠ Tuesday, April 23, 2019
 
کد خبر: 869767
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۲۳:۱۶
دو کار مهم ایران برای ارامنه
یک مسئول میراث‌ فرهنگی کشور از انجام دو کار مهم میراثی برای ارامنه و کشور ارمنستان خبر داد.
مراسم سال نو میلادی در کلیسای وانک اصفهان
 دو کار مهم ایران برای ارامنه
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به‌گزارش جام نیوز، محمدحسن طالبیان - معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اظهار داشت: ما فهرست بلندی از کلیساهای ارامنه داریم که سه اثر از این میراث ارزشمند در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. تلاش داریم که سایر کلیساهای مهم ارامنه مانند کلیسای وانک اصفهان نیز به این پرونده اضافه شود.

 

وی با بیان اینکه اشتراکات فرهنگی دو کشور ایران و ارمنستان دارای سابقه‌ای عمیق و طولانی است، ادامه داد: همچنین صحبت‌هایی با هیئت میراث‌ ناملموس یونسکو برای پرونده‌های مشترک انجام شده است. همچنین تهیه پرونده‌ای برای مسجد کبود ایروان و بحث مرمت آن نیز آغاز شده اما نیازمند همکاری شهرداری ایروان هستیم، زیرا اطراف این مسجد به‌لحاظ منظر میراثی نیازمند سامان‌دهی است. هم به‌لحاظ سیاسی و هم فرهنگی کشور درشرایط بسیار خوبی قرار دارد و همراهی سفیر ایران در ارمنسان نیز در زمینه پرونده‌های مشترک می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

 

طالبیان در شب فرهنگی ارمنستان، برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی بهترین و موفق‌ترین مسیر برای معرفی فرهنگ مشترک است. میراث فرهنگی حلقه اتصال ملت‌ها و زمینه‌ساز تعاملات مؤثر و نزدیکی ملت‌هاست، ما برای داشتن آینده‌ای روشن‌تر نیازمند درک و تفاهم هستیم و موزه‌ها در این میان نقش تأثیر‌گذاری دارند.

 

وی افزود: دو کشور همسایه ایران و ارمنستان بر اساس این اندیشه نمایشگاه مشترک را برگزار کردند. این نمایشگاه تأکیدی بر اهمیت این میراث مشترک، گامی برای تعاملات بیشتر و تأکیدی بر ریشه‌های مشترک دو کشور است. معرفی این میراث گامی در راستای حفظ بهتر و معرفی میراث‌فرهنگی به همگان است.

 

معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تصریح کرد: ما باور داریم که این نمایشگاه گامی مهم در گسترش ارتباطات فرهنگی بین ایران و ارمنستان بود و توانسته هموطنان ما را با این میراث آشنا کند. برای گسترش این ارتباط پویا تشکیل نمایشگاهی از آثار ایران در ارمنستان می‌تواند بسیار مؤثر باشد، مقدمات برگزاری این نمایشگاه در حال انجام است و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک شاهد برگزاری این نمایشگاه باشیم.

 

طالبیان بیان کرد: ما ظرفیت‌های زیادی برای همکاری داریم، اما باید اراده بیشتری برای اجرای برنامه‌های مشترک به‌ وجود بیاید. ما آمادگی خود را در زمینه چاپ و نشر، حفاظت و مرمت، کارگاه‌های آموزشی، برگزاری نمایشگاه‌های مشترک و... بین ایران و ارمنستان اعلام می‌کنیم.

 

تسنیم

115

 

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top