خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷ الجمعة ١٦ جمادى الثانية ١٤٤٠ Friday, February 22, 2019
 
کد خبر: 869900
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۱:۲۱
یک روز پس از وعده سیف دلار از ۴۵۰۰ تومان گذشت!
یک روز پس از اینکه رئیس بانک مرکزی وعده کاهش قیمت ارز در بهمن و اسفند ماه را داد، قیمت دلار در بازار با رکوردشکنی دیگری به چهار هزار و ۵۰۰ تومان افزایش یافت.
ارز دلار1 یک روز پس از وعده سیف دلار از ۴۵۰۰ تومان گذشت!
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

 به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، یک روز پس از اینکه رئیس بانک مرکزی وعده کاهش قیمت ارز در بهمن و اسفند ماه را داد، قیمت دلار در بازار با رکوردشکنی دیگری به چهار هزار و ۵۰۰ تومان افزایش یافت.


دو روز پیش، ولی ا... سیف، از کاهش نرخ ارز در ماه‌های بهمن و اسفند خبر داده بود، خبری که یک روز بعد تاثیر معکوس بر بازار گذاشت تا شاهد یک رکوردشکنی دیگر در بالا رفتن قیمت ارز داشته باشیم.


با این وجود، روز گذشته قیمت دلار از چهار هزار و ۵۰۰ تومان هم عبور کرد و حتی رقم ۴۵۲۰ را هم ثبت نمود. به عبارت دیگر قیمت دلار که طی ماه‌های اخیر روندی فزاینده را طی کرده بود، روز گذشته هم با یک رکوردشکنی مجدد وارد کانال ۴۵۰۰ تومان شد.


از سوی دیگر دلار رسمی هم (که توسط بانک مرکزی تعیین می‌شود) روز گذشته سه هزار و ۶۶۳ تومان قیمت‌گذاری شد تا در حال حاضر شاهد فاصله شگفت‌آوری بین نرخ‌های رسمی و آزاد ارز باشیم.


فاصله بین این دو نرخ، در حالی در ابتدای پاییز حدود ۵۴۰ تومان بود که این رقم هم‌اکنون به بیش از ۸۵۰ تومان افزایش یافته است. موضوعی که دستیابی به ارز تک نرخی را بیش از پیش با دشواری رو به رو کرده است. لازم به ذکر است، تک نرخی کردن ارز، یکی از وعده‌های سیف در سال ۹۳ بوده که به طور مداوم در سال‌های بعد هم تکرار شد، چنانچه وی یکبار هم تک نرخی کردن ارز را به شش ماه پس از اجرایی شدن برجام محول کرده بود. با این حال، پس از گذشت دو سال از اجرای برجام نه تنها ارز تک نرخی نشده بلکه فاصله بین هر دو ارز به رقم بسیار بالایی رسیده است.


در حال حاضر وضعیت بازار ارز به‌گونه‌ای ا‌ست که ثبات در آن زیر سؤال رفته و هر روز شاهد افزایش قیمت دلار هستیم ضمن اینکه مشخص نیست که تا کجا باید شاهد کاهش ارزش پول ملی باشیم.


قیمت دلار در حالی روز گذشته از ۴۵۰۰ تومان عبور کرد که در ابتدای این ماه (دی) ۴۱۸۰ تومان قیمت داشت، به عبارت دیگر طی یکماه اخیر قیمت دلار بیش از ۳۰۰ تومان افزایش یافته است؟!


گفتنی است، دو روز پیش، رئیس‌کل بانک مرکزی در یکی از صفحات مجازی خود نوشته بود: «با کمال تعجب بعضی به محض مشاهده تغییراتی در قیمت ارز شتاب‌زده‌تر از دلال‌ها و سوداگران نسبت به بزرگ‌نمایی آن اقدام می‌کنند، به طوری که این واکنش کمتر از خوشحالی ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا نیست. ولی این شادی دیری نمی‌پاید و بر اساس روند هر ساله نرخ ارز در ماه‌های بهمن و اسفند، مسیر کاهشی
پیدا می‌کند.»

دانشجو

110

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top