خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ السبت ٦ ذو الحجّة ١٤٣٩ Saturday, August 18, 2018
 
کد خبر: 872584
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۱۱/۸ - ۱۸:۳۲
دانستنیهای علمی جدیددرباره بندناف
نتایج پژوهش محققان گروه مامایی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس حاکی از وجود ارتباط مستقیم بین سلنیوم موجود در خون مادر و بندناف است.
بندناف دانستنیهای علمی جدیددرباره بندناف
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس گوناگون جام نیـوز، نتایج پژوهش محققان گروه مامایی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس حاکی از وجود ارتباط مستقیم بین سلنیوم موجود در خون مادر و بندناف است. همچنین یافته ها نشان داد غلظت سلنیوم در خون بندناف بیش از خون مادر است.در تحقیقی که به همت ویدا نژاد چهرازی کارشناس ارشد مامایی- بهداشت مادر و کودک با هدف تعیین سطح خونی سرب، کادمیوم و سلنیوم مادر و نوزاد و ارتباط آنها با یکدیگر انجام شد، نمونه خون مادر طی زایمان و نمونه خون بند ناف بلافاصله پس از زایمان گرفته و آنالیز شد.
در این مطالعه اختلاف سطح بین سلنیوم مادر و نوزاد معنی دار و میزان آن در نوزاد در سطح بالاتری نسبت به مادر قرار داشت. سطوح سرب و کادمیوم مادران و نوزادان تفاوت معناداری با یکدیگر نداشت.


پژوهشگر دانشگاه تربیت مدرس در تشریح نتایج این طرح تحقیقاتی که در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد وی انجام شده، گفت: در این مطالعه با توجه به نتایج بدست آمده به نظر می رسد که میزان سرب در خون بندناف ارتباط مستقیم با خون مادر دارد.در این پژوهش میزان کادمیوم خون بند ناف نسبت مستقیم با کادمیوم خون مادر داشت، همچنین غلظت کادمیوم در خون بندناف کمتر از خون مادر مشاهده شد. بنابراین گرچه سرب و کادمیوم هر دو از جفت عبور می کنند ولی به نظر می رسد جفت سد بهتری برای کادمیوم نسبت به سرب باشد. ارتباط مستقیمی بین سلنیوم مادر و بند ناف مشاهده شد و غلظت سلنیوم در خون بندناف بیش از خون مادر است.


چهرازی در پایان تاکید کرد: این یافته ها نشان می دهد که جفت به طور فعال سلنیوم را از خون مادر به سمت جنین انتقال می دهد.پیشنهاد می شود مطالعات وسیع تری در این زمینه در نمونه های متفاوتی از مادران و نوزادان انجام شود.این پژوهش با راهنمایی دکتر لیدا مقدم بنائم و با مشاوره دکتر انوشیروان کاظم نژاد از اعضاء هیئت علمی دانشگاه انجام شد.سلامت نیوز

2025

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top