خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ الثلاثاء ٩ ذو الحجّة ١٤٣٩ Tuesday, August 21, 2018
 
کد خبر: 872590
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۱۱/۸ - ۱۸:۳۶
شناسایی آنزیمی که دربروزسرطان کولون نقش دارد
محققان دانشگهاه کپنهاک آنزیمی راشناسایی کردندکه دربروزسرطان کولون نقش دارد.این آنزیم ازطریق متصل کردن مولکول‌های قندبه پروتئین‌های خاصی درون سلول‌ها آن‌ها راسرطانی می‌کند.
سرطان شناسایی آنزیمی که دربروزسرطان کولون نقش دارد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس گوناگون جام نیـوز،  محققان دانشگهاه کپنهاک آنزیمی را شناسایی کردند که در بروز سرطان کولون نقش دارد. این آنزیم از طریق متصل کردن مولکول‌های قند به پروتئین‌های خاصی درون سلول‌ها آن‌ها را سرطانی می‌کند.


محققان مجموعه‌ای از 20 آنزیم را که در تغییر نوع خاصی قند موسوم به GalNAc-type O-glycosylation نقش دارند، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و انواع مختلفی از پروتئین‌ها را شناسایی کردند.


این آنزیم‌ها که با عنوان GalNAc –Ts شناخته می‌شوند، در بافت‌های مختلف یافت می‌شوند، اما عملکرد آن‌ها به درستی مشخص نیست. محققان دریافتند یکی از این آنزیم‌ها که GalNAc-T6 نام دارد در بافت کولون سالم وجود ندارد؛ اما در سلول‌های سرطانی کولون به وفور یافت می‌شود.


به همین علت برای درک عملکرد این آنزیم با استفاده از فناوری CRISPR/Cas سلول‌های سرطانی کولون را با استفاده از GalNAc-T6 و بدون آن شبیه‌سازی کردند تا نقش این آنزیم را دریابند. در نتیجه این اقدام توانستند پروتئین‌هایی را که آنزیم موجب اتصال مولکول‌های قند به آن‌ها می‌شود، شناسایی کنند.


مرحله بعدی تحقیقات این است که علت سرطانی شدن سلول‌ها در اثر اتصال مولکول‌های قند به آن‌ها مشخص شود. محققان امیدوارند با شناسایی دقیق نقش این آنزیم‌ها و تاثیرات مولکول‌های قند بر سلول‌ها بتوانند ابزارهای کارآمدی را برای تشخیص زودهنگام سرطان و داروهای موثرتری را برای درمان آن بسازند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Biological Chemistry منتشر شده است.سلامت نیوز

2025

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top