خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ الاثنين ٨ ذو الحجّة ١٤٣٩ Monday, August 20, 2018
 
کد خبر: 872729
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۱۱/۹ - ۱۱:۲۷
روایتی از کاریکاتوریستهایی که عامدانه باعث تعطیلی روزنامه‌ها می‌شوند
کامبیز درم‌بخش پیشکسوت کاریکاتور با تأکید بر لزوم معین‌شدن خط‌قرمزهای کاریکاتور به انتقاد از وضعیت فعلی کاریکاتور مطبوعاتی پرداخت.
کامبیز درم‌بخش روایتی از کاریکاتوریستهایی که عامدانه باعث تعطیلی روزنامه‌ها می‌شوند
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، کامبیز درم‌بخش پیشکسوت کاریکاتور، گفت: در ایران کاریکاتوریستهای بسیار خوبی داریم که متأسفانه جایی برای چاپ آثار آنها وجود ندارد و اگر هم جایی باشد آنقدر درآمدها محدود است که کاریکاتوریستها دلسرد و ناامید می‌شوند؛ مطبوعات ما توجه زیادی به مقوله کاریکاتور ندارند؛ کاریکاتور به خاطر ماهیت انتقادی و تلخی که دارد گاهی دچار سانسور یا خودسانسوری می‌شود. در مطبوعات جهان معمول است که در صفحه اول روزنامه‌های بزرگ قسمتی برای کاریکاتور درباره وقایع روز وجود دارد اما در حال حاضر در مطبوعات ایران چنین امکانی وجود ندارد در صورتی که قبلاً وجود داشت. بعضی‌ها به کاریکاتور نگاهی منفی دارند در صورتی که هدف یک کاریکاتوریست کمک و راهنمایی است و اگر انتقاد نباشد ایردات کار برطرف نمی‌شود.

 

درم‌بخش با بیان این که کاریکاتور مطبوعاتی ایران وضعیت نامساعدی دارد؛ گفت: برخی کاریکاتوریستها عامدانه و یا بدون عمد به چاپ کاریکاتورهایی پرداختند که موجب تعطیلی روزنامه شد و این عامل باعث شده است که مدیران مطبوعات، دیگر تمایلی به چاپ کاریکاتور نشان ندهند و در پی این روند کاریکاتوریستها به سوی جشنواره‌های بین المللی سوق داده شدند که درخشش بسیار خوبی در این زمینه داشتند و جوایز بزرگ بین المللی را کسب کردند؛ به نحوی که حدود 15 سال است که کاریکاتور ایران در جهان شناخته‌شده است. من یکی از کسانی هستم که در مسیر معرفی کاریکاتور ایران در جهان زحمت بسیاری کشیده‌ام.

 

وی ادامه داد: در سالهای قبل از انقلاب ما فقط 6 کاریکاتوریست داشتیم که از این تعداد فقط دو سه نفر در سطح بین المللی بودند اما در حال حاضر حدود هزار نفر کاریکاتوریست در ایران داریم که حدود 20 نفر از آنها در سطح بین المللی قرار دارند. از میان تمامی هنرهای ایران، فقط دو هنرِ کاریکاتور و سینما در جهان مطرح شده است و موفقیتهای چشمگیری را کسب کرده است و همیشه به عنوان یک رقیب جدی در رویدادهای جهانی حضور داشته است؛ در این زمینه «خانه کاریکاتور ایران» فعالیت خوبی داشته و جشنواره‌های بین المللی را برگزار کرده که موجب حضور بسیاری از کاریکاتوریستهای خارجی در این رویدادها شده است.

 

این کاریکاتوریست پیشکسوت درباره راه‌های خروج کاریکاتور از حصار گالریها و بردن آن به میان مردم گفت: از طریق روزنامه‌ها و مجلات می‌توان این مهم را محقق کرد؛ در حال حاضر کاریکاتور مطبوعاتی وضعیت مساعدی ندارد و سرانه مطالعه کتاب و روزنامه در ایران بسیار پایین است که این معضل ریشه فرهنگی دارد و باید برای آن چاره اندیشی و صرف زمان کرد. مردم ما جدیت و تمایل بسیاری به صرف خوردنیهای گوناگون دارند اما متاسفانه فرهنگ و هنر در کشور ما خریدار ندارد؛ به عنوان مثال اگر یک کتاب 10 هزار تومان قیمت داشته باشد آن را به بهانه گران‌بودن نمی‌خرند اما برای خرید یک پیتزا 30 هزار تومان هزینه می‌کنند. باید روحیه فرهنگی در میان مردم تقویت شود و پدر و مادرها فرزندان خود را از کودکی با مطالعه مأنوس کنند و دولت هم باید در این زمینه حمایت کند. در بسیاری از کشورها  کتابخوانی برای مردم تبدیل به یک عادت شده و مردم در اتوبوس و مترو هم کتاب می‌خوانند. البته در ایران مشکلات اقتصادی باعث شده مردم مجال و حوصله‌ای برای مطالعه نداشته باشند.

  

وی درباره راه بازگشت کاریکاتور به مطبوعات ایران گفت: سیاستمداران ما باید تحملشان بالاتر و انتقادپذیرتر باشند؛ وقتی یکی از مسئولین مرتکب تخلفی شود طبیعی است که مورد انتقاد قرار بگیرد و کار اصلی کاریکاتوریست انتقاد است که از آنها سلب شده؛ البته کاریکاتور در هر کشوری خط‌قرمزهای خودش را دارد اما این خط‌قرمزها باید در قالب قوانین خاصی مشخص شوند تا مسئولین مربوطه به شکل سلیقه‌ای برخورد نکنند و کاریکاتوریستها نیز حدود خود را بشناسند؛ وضع موجود باعث ایجاد ابهام برای کاریکاتوریستها و ناگفته‌ماندن انتقادات می‌شود.

 

تسنیم

115

 

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top