خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ الأحد ١١ جمادى الثانية ١٤٤٠ Sunday, February 17, 2019
 
کد خبر: 878364
نظرات: 2
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۱۱/۲۵ - ۱۲:۴۳
رسانه‌های فرانسه از سکوت آمریکا و سازمان ملل می‌گویند؛
بازتاب تنش‌های غرب آسیا/ نقش‌آفرینی مهم روسیه
«در حالی که همه عوامل بحران‌ساز برای یک درگیری جدی میان ایران، سوریه واسرائیل فراهم است، نه واشنگتن و نه سازمان ملل، گامی برای کاهش تنش برنمی‌دارند ...»
پوتین بازتاب تنش‌های غرب آسیا/ نقش‌آفرینی مهم روسیه
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، تنش های اخیر در منطقه غرب آسیا محور توجه رسانه های فرانسوی قرار گرفته و رادیو فرانسه در وب سایت خود به انعکاس این موضوع پرداخته است.

 

 

براساس این گزارش، ۲۱ بهمن، خاورمیانه به یکباره شاهد یک درگیری محدود تازه میان نیروهای سوری و اسرائیل بود که به سقوط یک هواپیمای جنگی اسرائیل و یک پهپاد سوری انجامید که گفته می‌شود ساخت جمهوری اسلامی ایران بوده است. گزارش این درگیری و پیامدهای احتمالی آن، موضوعی است که در فیگارو و لیبراسیون به آن پرداخته شده است.

 

 

در لیبراسیون، علاوه بر درگیری محدود میان ایران، سوریه و اسرائیل، ادامه بازی‌های المپیک زمستانی، وضعیت بد زندگی مردم لیبی پس از آنچه که انقلاب علیه "قذافی" نامیده شد، جنجال تازه پیرامون سوءاستفاده جنسی از سوی کارکنان یک سازمان امدادهای بشردوستانه "اُکسفام" انگلیسی در مناطق مأموریت و بالاخره امیدهایی که اخیراً برای بهبود روابط میان کره شمالی و آمریکا به وجود آمده، از دیگرعناوین لیبراسیون هستند.

 

 

لیبراسیون تیتر درشت صفحه اول و گزارش اصلی شماره امروز خود را به آنچه که روز شنبه در مرزهای اسرائیل و سوریه روی داد اختصاص داده. روز شنبه ۱۰ فوریه مجموعه‌ای از تحولات منطقه‌ای باعث بالاگرفتن کم‌سابقه تنش و درگیری مستقیم و غیرمستقیم میان سوریه و ایران از یکسو، و اسرائیل از سوی دیگر شد.

 

 

اسرائیل ابتدا اعلام کرد که یک پهپاد ایرانی را که به گفته "تل آویو" از خاک سوریه وارد حریم هوایی اسرائیل شده بود هدف قرار داده است. وزارت خارجه ایران ادعای اسرائیل را "مضحک" خوانده و گفته بود که حضور ایران در سوریه صرفاً "مستشاری" است.

 

 

پیشتر نیز یک روزنامه اسرائیلی در انعکاس واکنش تهران و دمشق به ادعای صهیونیست ها تیتر زده بود: ایران و سوریه «ادعاهای دروغ» درباره ورود پهپاد ایرانی به خاک اسرائیل [سرزمین های اشغالی] را تکذیب کردند.

 

 

سرمقاله نویس لیبراسیون، تحت عنوان "دشمن بد یُمن" می‌نویسد: ورود اسرائیل به باتلاق جنگ سوریه از آن موردی است که جهان بیش از هر چیز از آن نگران بوده است.

 

"الکساندرشوارتس بروت" می‌نویسد: از سال ٢٠١١ تا کنون، رویارویی‌های پراکنده در مرزهای سوریه و اسرائیل کم نبوده است، حتی هواپیماهای اسرائیل بارها از حریم هوایی سوریه عبور کرده‌اند تا به گفته "تل‌آویو" فعل‌ و انفعلات "خطرناک" برای امنیت اسرائیل را در سوریه هدف حمله قرار دهند، اما این اولین بار است که اسرائیل با این گستردگی مواضع سوریه و واحدهای ایرانی در سوریه را مورد حمله قرار می‌دهد.

 

 

سرمقاله‌نویس لیبراسیون می‌نویسد: در حالی که همه عوامل و عناصر بحران‌ساز برای یک درگیری جدی میان ایران، سوریه واسرائیل فراهم است، نه واشنگتن و نه سازمان ملل، گامی برای کاهش تنش برنمی‌دارند؛ در حال حاضر این تنها مسکو است که به عنوان مهمترین بازیگر بحران خاورمیانه در این راه گام نهاده است.

 

 

لیبراسیون می‌نویسد: با اینکه روسیه متحد ایران در سوریه به شمار می‌رود، اما تحت هر شرایطی بر حفظ روابط حسنه خود با اسرائیل تأکید کرده است، زیرا ٢٠ درصد جمعیت اسرائیل را مهاجرین روسی‌تبار تشکیل می‌دهند.

 

 

لیبراسیون می‌نویسد: منافع روسیه ایجاب می‌کند که تنش در منطقه هرچه زود‌تر کاهش یابد تا نشان داده شود که سرنخ‌های امور خاورمیانه در مسکو قرار دارد. "برونو ترتره"، رئیس بیناد مطالعات استراتژیک در پاریس، در مصاحبه‌ای به لیبراسیون می‌گوید: در شرایط کنونی، نه اسرائیل و نه ایران نفعی در شعله‌ورتر کردنِ بحران ندارند؛ اما باید وضعیت را بطور دقیق زیر نظر داشت، مانند شیری که بر روی آتش قرار داده‌اید.

 

 

"برنوترتره" می‌افزاید: در آن منطقه، منافع متضاد و متنوع چنان زیاد است که همه دست بر روی ماشه نگاه داشته‌اند و احتمال خارج شدن اوضاع از کنترل وجود دارد. در درازمدت روشن است که منافع امنیتی-حیاتی اسرائیل، در مقابل خطوطِ قرمز منافع سوریه و ایران قرار خواهد گرفت.

 

 

در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران روز بروز بر دامنه حضور خود در سوریه می‌افزاید و این امر موجبات نگرانی‌های بیشتر اسرائیل را فراهم آورده است. به این ترتیب حفظ خویشتن‌داری کنونی که از سوی هر دو طرف دیده می‌شود به مرور زمان مشکل‌تر خواهد شد.

 

 

در یک کلام، می‌توان گفت که همه‌‌ چاشنی‌های لازم برای انفجار تازه ای در منطقه، فراهم آمده است.

 

 

فیگارو، روزنامه گرایش راست فرانسه، در گزارش خود پیرامون تنش میان ایران، سوریه و اسرائیل، می‌نویسد: در حال حاضر روسیه تنها قدرتی است که می‌تواند حد و مرزی را برای طرف‌های درگیر در تنشِ موجود تعیین نماید؛ زیرا روسیه می‌داند که درصورت اوج‌گیری بحران در منطقه، بازنده اصلی آن خواهد بود.

 

 

 

 

111

 

2 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top