خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ السبت ١٤ شعبان ١٤٤٠ Saturday, April 20, 2019
 
کد خبر: 887201
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۱۲/۲۵ - ۱۰:۳۴
سناریو‌های افزایش دستمزد حداقل بگیران کارگر
در حالی پیش بینی می‌شود که جمعه ۲۵ اسفند ماه آخرین جلسه شورای عالی کار در سال ۹۶ با حضور وزرای اقتصادی برای افزایش دستمزد ۹۷ کارگران برگزار شود که سناریوی‌های افزایش دستمزد از ۱۲ تا ۲۲ درصد است.
 دستمزد  سناریو‌های افزایش دستمزد حداقل بگیران کارگر
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

 به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، درحالی قرار است جمعه ۲۵ اسفند ماه جلسه شورای عالی کار با حضور شرکای اجتماعی برگزار شود که پیش بینی بسیاری از فعالان بازار کار افزایش بین ۱۵ تا ۲۲ درصدی دستمزد کارگران است.


سال گذشته وزیر کار به همراه نمایندگان گروه‌های کارگری و کارفرمایی پس از نشست ۱۲ ساعته در شورای عالی کار، حداقل دستمزد کارگران برای سال ۹۶ را با افزایش ۱۴.۵ درصدی رقم ۹۲۹.۹۳۱ تومان تعیین کردند، اما برای سایر سطوح ۱۲ درصد به اضافه روزانه ۶۷۶۸ ریال در نظر گرفته شد.

با در نظر گرفتن حداقل حقوق ۹۳۰ هزار تومانی سناریو‌های متفاوتی برای افزایش مزد حداقل‌بگیران و سایر سطوح مزدی پیش‌بینی می‌شود. درصورتی که دستمزد کارگران به میزان ۱۲ درصد افزایش یابد با افزایش ۱۱۱ هزار و ۵۹۱ تومانی حداقل دستمزد به ۱ میلیون و ۴۱ هزار و ۵۲۲ تومان می‌رسد و در صورتی که حداقل دستمزد ۱۳ درصد افزایش یابد دستمزد با ۱۲۰ هزار و ۸۹۱ تومان افزایش به ۱ میلیون و ۰۵۰ هزار و ۸۲۲ تومان و درصورتی که دستمزد ۱۴ درصد افزایش یابد حداقل مزد با ۱۳۰ هزار و ۱۹۰ تومان افزایش به ۱ میلیون و ۰۶۹ هزار و ۴۲۰ تومان خواهد رسید و در صورتی که حداقل مزد ۱۵ درصد افزایش یابد میزان افزایش دستمزد حدود ۱۳۹ هزار و ۴۸۹ تومان خواهد بود وحداقل دستمزد به ۱ میلیون و ۰۶۹ هزار و ۴۲۰ تومان در سال ۹۷ خواهد رسید.

با فرض افزایش ۱۶ درصد یعنی ۱۴۸ هزار و ۷۸۸ تومان به دستمزد اضافه و حداقل مزد ۱ میلیون و ۰۷۸ هزار و ۷۱۹ تومان و در صورتی که ۱۷ درصد افزایش رقم مزد با افزایش ۱۵۸ هزار و ۸۸ تومان به ۱ میلیون و ۸۸ هزار و ۱۹ تومان و با افزایش ۱۸ درصد به میزان ۱۶۷ هزار و ۳۸۷ تومان افزایش به ۱ میلیون و ۹۷ هزار و ۳۱۸ تومان خواهد رسید.

همچنین اگر دستمزد ۱۹ درصد افزایش یابد رقمی فعلی حداقل مزد با ۱۷۶ هزار و ۶۸۶ تومان افزایش به ۱ میلیون و ۱۰۶ هزار و ۹۱۷ تومان و با فرض افزایش ۲۰ درصدی با افزایش ۱۸۵ هزار و ۹۸۶ تومان به یک میلیون و ۱۱۵ هزار و ۹۱۷ تومان و در صورتی که ۲۱ درصد افزایش یابد با ۱۹۵ هزار و ۲۸۵ تومان افزایش به یک میلیون و ۱۲۵ هزار و ۲۱۶ تومان خواهد رسید و در نهایت اگر دستمزد ۲۲ درصد افزایش یابد با افزایش ۲۰۴ هزار و ۵۸۴ هزار تومان افزایش به ۱ میلیون و ۱۳۴ هزار و ۵۱۵ تومان خواهد رسید.

فردا جمعه ۲۵ اسفند ماه قرار است جلسه شورای عالی کار با حضور شرکای اجتماعی و وزرای اقتصادی دولت برگزار شود در صورت عدم توافق طرفین، تعیین حداقل مزد به یک جلسه دیگر موکول می‌شود که این احتمال بسیار ضعیف است. همچنین پیش بینی‌ها با توجه به شرایط رکودی بنگاه‌های اقتصادی برای افزایش بیش از ۱۵ درصد مهیا نیست اگر برخی از فعالان بازار کار معتقد در بهترین شرایط برای کارگران افزایش دستمزد سال ۹۷ با ۱۳۹ هزار و ۴۸۹ هزار تومان به یک میلیون و ۶۹ هزار و ۴۲۰ تومان می‌رسد که اگر این پیش بینی درست باشد با رقم سبد هزینه معیشت فاصله چشم گیری دارد.

هزینه سبد معیشت کارگران سه روز گذشته پس از چندین جلسه بحث و تبادل نظر در کارگروه تعیین مزد امروز در جلسه شورای عالی کار ۲۶.۶۹۸.۰۲۷ ریال تصویب شد که اگر دستمزد ۱۵ درصد افزایش یابد با سبد معیشت رقمی حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار و ۳۸۰ تومان فاصله دارد.

تسنیم

110

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top