خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ الأربعاء ١٠ ربيع الثاني ١٤٤٠ Wednesday, December 19, 2018
 
کد خبر: 887712
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۵:۰۹
«اتفاق معنادار» در مجلس خبرگان/ بی‌بی‌سی واکنش نشان داد
بی بی سی: «به نظر می‌رسد با آرایش و عملکرد فعلی مجلس خبرگان، چانه‌زنی یا تاثیرگذاری سیاسی بر تصمیمات این نهاد محافظه‌کار، غیرواقعی و حتی ساده‌لوحانه است».
مجلس خبرگان «اتفاق معنادار» در مجلس خبرگان/ بی‌بی‌سی واکنش نشان داد
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز،  نتایج انتخابات اخیر هیئت رئیسه مجلس خبرگان، یادداشت نویس سایت بی‌بی‌سی را دست به قلم کرده تا با عباراتی چون "اتفاق معنادار"، "انتخابات مهندسی شده"، "از پیش طراحی شده" و ... نگرانی خود از این نتایج را ابراز دارد.

 

در این نوشتار، سند یا دلیلی که "مهندسی شده بودن انتخابات مجلس خبرگان" را ثابت کند ارائه نشده و صرفا به طرح چنین ادعایی بسنده شده است.

 

این وب‌گاه فارسی زبان که دفتر مرکزی آن در لندن قرار دارد، ترکیب هیئت رئیسه مجلس خبرگان را نپسندیده و تاکید کرده، با این وضعیت، امکان نفوذ به مجلس خبرگان و تاثیرگذاری بر تصیمات این نهاد کلیدی وجود نخواهد داشت.

 

 

در این یادداشت می خوانیم: «معنادارترین اتفاق در انتخابات اخیر هیئت‌رئیسه خبرگان افزایش قابل‌توجه آرای [آیت الله] احمد جنتی است که ریاستش با 66 رای از مجموع 78 رای تمدید شد. اولین انتخابات هیئت‌رئیسه خبرگان پس از مرگ هاشمی رفسنجانی در فضایی از پیش طراحی شده برگزار شد تا این نهاد کلیدی نیز تابع نظم سیاسی جدیدی شود که طی یک سال گذشته در مجمع تشخیص مصلحت و دانشگاه آزاد پیاده شده است».

 

بی‌بی‌سی: معنادارترین اتفاق در انتخابات اخیر هیئت‌رئیسه خبرگان افزایش قابل‌توجه آرای [آیت الله] احمد جنتی است.

 

بی‌بی‌سی در ادامه، از توییت مشاور دکتر روحانی استقبال کرده و می نویسد: «حسام‌الدین، مشاور روحانی در توییتر خود این انتخابات مهندسی شده را موفقیت یک جریان برای یک دست کردن هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان، خوانده است. با این حال شواهد نشان می‌دهد که این تحولات اولا در سطحی فراتر از یک جریان برنامه‌ریزی شده و ثانیا اهدافی به مراتب بزرگ‌تر از یک دست کردن هیئت‌رئیسه خبرگان داشته است».

 

مشخص نیست چرا مشاور رئیس جمهور، مطلبی را توییت می‌کند که نه تنها همسو با اهداف بی‌بی‌سی است بلکه مورد استقبال و استفاده این رسانه ضد انقلاب نیز قرار می گیرد!

 

توییت مشاور دکتر روحانی، مورد استقبال بی‌بی‌سی قرار گرفته است.

 

بی‌بی‌سی مدعی شده: «آیت‌الله جنتی یکی از شاخص‌ترین نمادهای جناح تندرو مذهبی و از دسته سیاستمدارانی است که نفس همصدایی یا مخالفت با او غالبا یک پیام سیاسی محسوب می‌شود. او خرداد سال گذشته در انتخاباتی که با حضور هاشمی رفسنجانی برگزار شد در همین مجلس 51 رای و سال 1386 در ترکیب قبلی خبرگان حداکثر 34 رای به دست آورده بود. مفهوم این نمودار روشن است، فضای کلی خبرگان هربار تسلیم‌تر شده و حالا با ضریب اطمینان بیشتری در انقیاد جناح تندرو مذهبی است».

 

البته این نگاه به بی‌بی‌سی به "مجلس خبرگان" مورد تایید کارشناسان و صاحب‌نظران آشنا با فضای سیاسی ایران نیست چراکه مجلس خبرگان، نهادی مستقل است که تحت تسلیم یا انقیاد شخص و گروهی خاصی قرار ندارد و طبق نظر اجتهادی فقهای حاضر در این مجلس، تصمیم گیری می کند.

 

در ادامه این تحلیل آمده است: «برنامه سیاسی جریان هاشمی رفسنجانی در انتخابات 1394 تشکیل یک اقلیت قدرتمند با حداقل 30 عضو بود تا مانع از کسب آسان دوسوم آرا توسط جناح رقیب شود. با آرایش فعلی مجلس خبرگان واضح است که جناح میانه‌رو نهایتا یک تماشاچی بزرگ خواهد بود».

 

به نوشته بی‌بی‌سی، «اتفاق معنادار دیگر حذف [آیت الله] دری‌نجف‌آبادی از هیئت‌رئیسه خبرگان و جایگزینی او با [آیت الله] عباس کعبی است. دری‌ نجف‌آبادی که حضورش در لیست امید با انتقادات تند فعالان حقوق بشر مواجه شد و اصلاح‌طلبان را به ریاکاری و عدول از شعارهایشان متهم کرد، تنها عضو هیئت‌رئیسه بود که با دولت روحانی رابطه‌ای نزدیک داشت. عباس کعبی اما یک روحانی نزدیک به [آیت الله] مصباح یزدی و یک چهره شاخص از جناح تندرو است که به دلیل سابقه عضویتش در سپاه پاسداران رابطه تنگاتنگی نیز با این نهاد قدرتمند دارد. با این تغییر که منطقا محصول برنامه‌ریزی هسته سخت قدرت بوده، هیئت‌رئیسه خبرگان حالا به نحو واضحی خودی شده و با مرکزیت جناح نظامی - امنیتی همگام است. ترکیب فعلی هیئت‌رئیسه ([آیات عظام] احمد جنتی، هاشمی شاهرودی، موحدی کرمانی، احمد خاتمی، عباس کعبی، ابراهیم رئيسی، حسینی‌بوشهری) یک سنتز نسبتا قابل قبول از تمام نیروهای تندرو است».

 

بی‌بی‌سی: اتفاق معنادار دیگر، حذف [آیت الله] دری‌نجف‌آبادی از هیئت‌رئیسه خبرگان است.

 

این وب سایت خبری می افزاید: «حدود دو سال قبل یعنی اسفند 1394 هیجان حذف مثلث جیم، هدفی استراتژیک و پاتک جریان هاشمی محسوب می‌شد، هاشمی رفسنجانی در سال‌های پیش از مرگ بارها گزینه شورای رهبری را به عنوان آلترناتیو و تنها گزینه ممکن تبلیغ کرد.

 

دو سال پس از آن کمپین، حالا زمان مناسبی برای بررسی نتایج آن است. [آیت الله] احمد جنتی که قرار بود از ترکیب خبرگان حذف شود بر صندلی ریاست تکیه زده است. فضای عمومی خبرگان بیش از هر زمان دیگری به انقیاد درآمده و آخرین بازماندگان جریان هاشمی - حتی روحانیونی در تراز دری نجف‌آبادی که کاملا خودی محسوب شده و در متن پروژه‌هایی مثل قتل‌های زنجیره‌ای حضور داشته‌اند - نیز به حاشیه رانده شده‌اند».

 

در نهایت، جمع‌بندی بی‌بی‌سی به "قطع امید از نفوذ در مجلس خبرگان" خلاصه و با این عبارت بیان شده است: «به نظر می‌رسد با آرایش و عملکرد فعلی مجلس خبرگان، چانه‌زنی یا تاثیرگذاری سیاسی بر تصمیمات این نهاد محافظه‌کار، غیرواقعی و حتی ساده‌لوحانه است».

 

نکته دیگر اینکه بی‌بی‌سی، در این نوشتار هم، شخصیت‌های انقلابی و مخالف نفوذ غرب را "تندرو" لقب داده و به تخریب آنان پرداخته است؛ رویکردی که پیشتر در تحلیل‌هایی زیر عناوین "انتقاد محافظه‌کاران تندرو از زنان معترض به حجاب اجباری"، " لغو کنسرت‌ها؛ انتقاد روحانی از عقب‌نشینی وزیر ارشاد در مقابل روحانیون تندرو" و ... دنبال شده بود.

 

111

1 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات

...ما اینیم دیگه. مرگ بر انگلیس

پاسخ

۳

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز

ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top