خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ الأربعاء ١٦ جمادى الأولى ١٤٤٠ Wednesday, January 23, 2019
 
کد خبر: 887810
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۹:۱۸
در مقابل توهین والدینم چکار کنم؟
پدر و مادرم به من توهین می کنند و احترام مرا نگه نمی دارند، چه برخوردی با آنها داشته باشم؟
در مقابل توهین والدینم چکار کنم؟ در مقابل توهین والدینم چکار کنم؟
به این مطلب امتیاز دهید
50% 50% بازدید

به گزارش جام نیوز، فردی نزد پیامبر (صلّی الله و علیه و آله و سلّم) آمد و گفت : پدر و مادری دارم که با آن ها رابطه خوبی دارم، ولی آن ها مرا با حرف و طرز برخوردشان می آزارند پاسخ آنان را نمی دهم، ولی حالا دیگر می خواهم آنان را ترک کنم و مدتی نزدشان نروم حضرت فرمود : در این صورت خداوند هم تو را ترک خواهد کرد مرد عرض کرد: پس چه کنم؟ حضرت فرمود: به کسی که تو را محروم ساخت، ببخشای و با کسی که با تو قطع رابطه کرد، پیوند برقرار کن و از کسی که به تو ستم کرد، درگذر اگر چنین کنی، خداوند سبحان پشتیبان تو خواهد بود و از توحمایت خواهد کرد .


هر چند پدر و مادر، رفتار صحیحی با فرزند خود نداشته باشند، همچنان فرزند موظف به تکریم والدین و کسب رضایت آنان است و نمی تواند مقابله به مثل نماید البتّه قطعا هر کسی باید پاسخگوی عملکرد خویش باشد؛ زیرا در اسلام حقوق فرزندان و والدین متقابل است‌؛ یعنی هم والدین بر فرزندان حقوقی دارند که باید فرزندان رعایت کنند و هم فرزندان بر والدین حقوقی دارند که والدین باید رعایت کنند «قال علی علیه-السلام‌: «ان للولد علی الوالد حقاً و ان للوالد علی الولد حقاً» حترام و نیکی به پدر و مادر حتی اگر کافر و مشرک باشند، نیز لازم است؛ بنا بر این نیکی و احترام به والدین و ناراحت نکردن و نرنجاندن آنان در همه شرایط لازم است.


حال اگر هر کدام از والدین یا فرزندان وظیفه خود را انجام ندادند، سبب نمى شود که دیگرى هم انجام وظیفه نکند اگر فرضاً پدر شما وظیفه اش را نسبت به شما انجام نمى دهد و نسبت به شما قصور یا تقصیری از او سر زده است، این دلیل نمى شود که شما نسبت به او بى احترامى کنید و در انجام وظایف خود کوتاهى نمایید.


نکته بسیار مهم:
امّا در عین حال، سفارش اسلام به بی احترامی نکردن به والدین بدین معنا نیست که حتماً با نظرشان موافقت نمایید؛ لذا علمای ما در سؤال از این که:
 آیا پدر و مادر می توانند فرزند خود را در انجام کاری مانند مسافرت و یا رشته تحصیلی و امر و نهی کنند؟ آیا اطاعت در این امور واجب است؟
چنین پاسخ گفتند: اگر امر و نهی والدین خلاف مسیر تربیت و هدایت فرزند به روش دینی، نباشد و موجب اختلال در امور فرزند نشود و والدین از ترک این اوامر و نواهی اذیت شوند، اطاعت آن ها لازم است و در غیر این صورت واجب نیست البته در ابراز مخالفت هم رعایت حرمت و شأن آن ها صورت گیرد و سزاوار است رضایت آنان جلب شود.

 

تبیان

 

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز

ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top