خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ الأحد ١١ جمادى الثانية ١٤٤٠ Sunday, February 17, 2019
 
کد خبر: 888043
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۱۲/۲۸ - ۱۷:۲۳
امام محمد باقر(ع) را بهتر بشناسیم
حجت الاسلام والمسلمین باقریان گفت: مهمترین ویژگی این حضرت همان باقر العلوم بودنشان است که در خصوص لقب ایشان تعابیر مختلفی وجود دارد که همه نشأت گرفته از علم ایشان است.
امام محمد باقر(ع) را بهتر بشناسیم امام محمد باقر(ع) را بهتر بشناسیم
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، حجت الاسلام والمسلمین محمد باقریان کارشناس ارشد علوم قرآنی همزمان با سالروز ولادت امام محمد باقر(ع)  گفت: از نام امام باقر (ع) که البته باقر لقب ایشان است و نام اصلی این امام بزرگوار محمد است می توان فهمید که ایشان شکافنده دانشها و علوم بوده‌اند.

 

وی افزود: امام محمد باقر (ع) با آمدنشان توانستند گنجینه علمی را که در درون خود داشته و معدن علم الهی که در وجودشان بود را محقق کرده و درجامعه گسترش دهند.

 

باقریان ادامه داد:امام محمد باقر (ع) و همچنین امام صادق (ع) یک دوران طلایی را توانستند ایجاد کنند و شاگردانی را تربیت کنند که هر کدام از این شاگردان دارای تخصص ویژه در جامعه باشند.

 

این کارشناس ارشد علوم قرآنی تصریح کرد: امام باقر از امامان معصومی بودند که از سن 4 سالگی، صحنه‌های عاشورا را مشاهده کردند، گریه‌ها و عبادتهای پدرشان را به عینه دیدند و فرصتی شد تا در دوران خلیفه اموی که دوران امویان بود توانستند علم و دانشی را بر پا کنند و مهمترین ویژگی این حضرت همان باقر العلوم بودنشان است که در خصوص لقب ایشان تعابیر مختلفی وجود دارد که همه نشأت گرفته از علم ایشان است. این حضرت فرصت پیدا کردند شاگردان زیادی را همچون محمد بن مسلم ، ضراره و ابوبصیر تربیت را کنند.

 

وی بیان کرد: 30 هزارحدیث از امام باقر(ع) به یادگار مانده که دوستداران وی از ایشان یاد گرفتند چرا که از شهرهای مختلف به سراغ این امام بزرگوار می‌آمدند تا از ایشان بیاموزند و امام باقر(ع) هر کدام از آنها را با شاگردانی که تربیت کرده بودند وارد مذاکره می کردند تا به آنها کمک کنند و تاکید می کردند "کسانی که به شما معرفی می کنم تا با آنها به گفت و گو بنشینید راویان حدیث من هستند".

 

باقریان افزود: در آن زمان هشام بن عبدالملک از دشمنان امام که می دید امام باقر (ع) در آن زمان با علم خود و تمامی اندوخته الهی که دارد در جامعه به خوبی مطرح می‌شود، هر بار تصمیم به ترور شخصیتی حضرت می‌کرد و بنابر گفته‌ها یک بار هشام بن عبدالملک حضرت را به شام دعوت کردند اما پس از اینکه حضرت در شام حاضر شد، سه روز حضرت را برای ملاقات با خود منتظر گذاشتند و از این طریق می خواستند حضرت را تحقیر کنند.

 

این کارشناس ارشد علوم قرآنی خاطر نشان کرد: سرانجام هشام بن عبدالملک وقتی دید نمی تواند با این ترورهای شخصیتی امام محمد باقر (ع) را از پای دربیاورد با زهری که برای این حضرت تعبیه کرد، ایشان را به شهادت رساند و سپس پیکر این حضرت بزرگوار پس از شهادت در قبرستان بقیع به خاک سپرده شد.

 

میزان

 

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top