خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ الأحد ١٦ ذو الحجّة ١٤٤٠ Sunday, August 18, 2019
کد خبر: 891200
نظرات: 2
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۱/۲۲ - ۱۴:۰۰
بررسی اظهارات دولتمردان و حامیانشان درباره عوامل گرانی دلار؛
از تلگرام تا امارات و عربستان؛ وقتی همه مقصرند جز دولت!
رئیس بانک مرکزی هم روز گذشته با حضور در مجلس سکوت خود درباره التهابات بازار نرخ ارز و سکه را شکاند و پرده از عوامل گرانی های اخیر برداشت و آن عامل چیزی نبود جز تلگرام!
سیف از تلگرام تا امارات و عربستان؛ وقتی همه مقصرند جز دولت!
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، در سال 1390 و پس از اعمال تحریم های بی سابقه علیه کشورمان، نرخ دلار با افزایشی 2000 تومانی به حدود 3200 تومان در سال 92 رسید. در آن زمان اصلاح طلبان مشکلات ناشی از بی سروسامانی بازار ارز را به گردن مدیریت ضعیف دولت و بانک مرکزی می انداختند.

 

شاید مرور اظهارات دکتر روحانی و اسحاق جهانگیری در دوران انتخابات 92 و 96 بهترین نمونه از نگاه اصلاح طلبان به مقصر اصلی افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی باشد.

 

٧ خرداد ۹۲ ، حسن روحانی در برنامه «با دوربین» شبکه اول سیما گفت:  مگر اقتصاد دستوری هم در دنیای امروز معنا و مفهومی دارد؟ مگر می‌توان در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که نرخ دلار باید به فلان قیمت برسد؟! ما شاهد هستیم که دلار بعد از چندماه به چندین برابر قیمت افزایش پیدا می‌کند؛ مشکل کجاست؟ مشکل عدم مشورت، خودشیفتگی، عدم استفاده از ابزار علمی برای اداره کشور و بی‌ثباتی‌ها است؛ در دولت تدبیر، همواره از متخصصان استفاده خواهد شد.

 

فیلم/ سخنان حسن روحانی در برنامه «با دوربین»

 

روحانی 19 خرداد 92 در ادامه وعده های انتخاباتی خود در مسجد جامع ساری گفت: «من روابط سیاسی فعلی را نمی‌پذیرم که زائر ایرانی در کنار یک عرب عربستانی به خاطر کاهش هرروزه ارزش ریالش خجالت بکشد؛ شما دولتمردان فعلی قدرت پول ملی کشور را ظرف شش ماه به یک دوم تقلیل داده‌اید و باز هم با مردم با صدای بلند حرف می‌زنید؟ من سیاست تعامل سازنده را در پیش خواهم گرفت؛ پس اگر اعتدال، آشتی، صلح، تعامل سازنده با جهان، رونق اقتصادی و احیای اخلاق می‌خواهید، پای صندوق آرا بروید و به فرد اصلح رای بدهید.»

 

اسحاق جهانگیری، معاون اول دولت نیز در مناظرات انتخاباتی خود گفت: «مردم! مگر یادتان رفت لحظه ای نرخ عرض عوض می شد؟! ما ثبات را به اقتصاد برگرداندیم!»

 

فیلم/ سخنان اسحاق جهانگیری در مناظرات انتخاباتی سال 96

 

اما حال نوبت انشاخوانی دولتمردان و حامیانشان به پایان رسیده و دلار هر ساعت رکورد شکنی می کند. دولتی ها هم همه عالم را مقصر می دانند، هیچ کس عذر خواهی نکرده و حتی برخی از مشاوران دولت نیز از گرانی های دلار حمایت می کنند.

 

اکبر ترکان طی روز های گذشته در گفت‌وگویی از افزایش قیمت دلار حمایت کرده و گفته است: «اینکه قیمت دلار بالا رفت کار خوبی بود و چاره‌ای نبود، چون آن موقع مصنوعی قیمت دلار را پایین نگاه داشته بودند، وقتی سطح عمومی قیمت‌ها بالا می‌رود دلار هم بالا می‌رود.»

 

مسعود نیلی، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقتصادی نیز ضمن حمایت تلویحی از افزایش نرخ ارز مدعی شد: «تعدیل نرخ ارز فقط به بی‌ثباتی دامن زده و اثرات آن بسیار متفاوت با شرایطی است که تعدیل نرخ بطور هموار صورت می‌گیرد. وقتی نرخ ارز در خلاف جهت تورم تثبیت می شود، بالاترین و موثرترین کمک به تولید کنندگان خارجی صورت گرفته و بیشترین صدمه به تولید کنندگان داخلی وارد می شود.»

 

علی سرزعیم، معاون وزیر کار هم با انتقاد از اینکه دولت نبایستی وعده کاهش نرخ ارز را بدهد، بیان داشت: «چرا دولت با صراحت بیشتر با جامعه صحبت نکرد و وعده نادرست کاهش نرخ ارز را مطرح کرد‌؟ نقد درست دولت روحانی این نیست که چرا ذخایر ارزی را برای پایین نگه داشتن نرخ ارز با دست و دلبازی خرج نکرد بلکه این است که چرا در برابر هجمه‌های عوامانه‌، هوچی‌گری‌ها و فشارهای سیاسی ایستادگی بیشتری نکرد و به اجرای سیاست شکست خورده حفظ نرخ ارز که سیاست بسیار پر هزینه و ناکارایی بوده تن داده است.»

 

هر سه اظهار نظر فوق در حمایت از افزایش سرسام آور نرخ دلار بوده و عملا خبری از انتقاد از این اتفاقات نشد اما نکته جالب توجه آدرس های غلطی بود که اصلاح طلبان و سایر دولتی ها درباره مقصران گرانی ارز دادند.

 

حمزه غالبی، مسئول ستاد جوانان میرحسین موسوی  که در دی ماه 90 با تمسخر از افزایش نرخ ارز انتقاد می کرد، در روزهای گذشته افزایش نرخ دلار را به نفع صادرکنندگان دانست و آن را چیز بدی نمی داند!

 

توئیت حمزه غالبی در خصوص گرانی دلاردر سال های 90 و 97

 

 

شاید فریبکارانه ترین واکنش به افزایش نرخ ارز توسط مصطفی تاج زاده صورت گرفت. تاج زاده با اظهار نظری عوام فریبانه، سپاه پاسداران را مقصر گرانی ارز دانست و در صفحه توئیتر خود نوشت: «به نقطه عطف/حذف یکی از دو دولت نزدیک می‌شویم. یا دولت پنهان از مستوری دست می‌کشد و با کنارزدن دولت قانونی ارکان حکومت را کامل در دست می‌گیرد یا مجبور به عقب‌نشینی از قلمروهای مختلف به‌ویژه در عرصه اقتصاد و سیاست‌خارجی می‌شود. اجازه ندهیم جامعه مدنی از حزب پادگانی شکست بخورد.»

 

توئیت مصطفی تاج زاده درباره گرانی دلار

 

 

حسام الدین آشنا مشاور حسن روحانی هم طبق معمول همیشه با ادبیات مثلا کددار خود مدعی شد که امارات، ترکیه و عربستان در التهاب بازار ارز نقش دارند و در صفحه توئیتر خود نوشت: «مشکل فقط چهار راه استانبول نیست؛ بخشی از مشکل 4 راهی است که به استانبول، اربیل، دوبی و ... منتهی می شود. مردم و دولت نه تسلیم بحران سازی اجتماعی دی ماه شدند و نه تسلیم بحران سازی اقتصادی، ارتباطی و اطلاعاتی اردیبهشت می شوند. ساعت پایتخت ایران هرگز به وقت شام تنظیم نخواهد شد.»

 

اما رئیس بانک مرکزی هم روز گذشته با حضور در مجلس سکوت خود درباره التهابات بازار نرخ ارز و سکه را شکاند و پرده از عوامل گرانی های اخیر برداشت و آن عامل چیزی نبود جز تلگرام!

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به نقش موثر پیام رسان های خارجی در رشد کاذب قیمت ارز گفت: «اتفاقات و التهاباتی که رخ داد فقط و فقط در فضاهای تلگرامی و شبکه‌های مجازی بود. وی عامل دیگر گرانی ارز را هم مدیریت اشتباه و سیاست های نادرست اقتصادی دولت نه، بلکه عربستان و امارات دانست تا مهر تائیدی بر عملکرد کاملا صحیح دولت دوازدهم در مدیریت بازار ارز بزند!»

 

آخرین واکنش را هم محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس جمهور داشت. نهاوندیان با حضور در برنامه «گفتگوی ویژه خبری» شبکه دو سیما با بیان اینکه تنش های چند هفته اخیر در بازار ارز دلیل اقتصادی نداشت، التهابات را لفظ هایی دانست که در کانال های تلگرامی به کار برده می شد!

 

با این وجود به نظر می رسد مقصر تمام التهابات ارزی سال های 90 تا 92 از مدیریت نادرست و گوش نکردن به حرف کارشناسان اقتصادی بوده است و مقصر گرانی های سرسام آور نرخ ارز در حال حاضر هم تلگرام، امارات، عربستان و سایر کشورهای همسایه هستند!

 

107

کلیدواژه ها:
مشاهده نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top