خبرخوان جام نیوز
|
پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ الخميس ١٦ شوّال ١٤٤٠ Thursday, June 20, 2019
 
کد خبر: 891454
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۱/۲۳ - ۱۶:۳۹
بررسی التهابات ارزی در گفت‌وگوی جام نیوز با دو تن از نمایندگان مجلس؛
نقوی‌حسینی: اظهارات سیف قابل قبول نبود/ حاجی‌دلیگانی: مقصران بازار آشفته ارز، سیف و روحانی هستند نه تلگرام!
حاجی دلیگانی: رئیس بانک مرکزی، معاون خود را بازنشست کرده و حدود 1 میلیارد و 200 میلیون تومان به عنوان پاداش به وی پرداخت می کند و یک هفته بعد مجددا ایشان را در همان سمت بر سر کار باز می گرداند!
نقوی حسینی و حاجی دلیگانی نقوی‌حسینی: اظهارات سیف قابل قبول نبود/ حاجی‌دلیگانی: مقصران بازار آشفته ارز، سیف و روحانی هستند نه تلگرام!
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، التهابات بازار ارز در روزهای اخیر موجب شد تا ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی به مجلس فراخوانده شود و توضیحاتی را در این خصوص ارائه دهد. سیف مقصر اصلی گرانی های اخیر نرخ ارز را تلگرام، عربستان و امارات معرفی کرد و مدعی شد که دولت برای کنترل بازار برنامه دارد.

 

در همین خصوص سید حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس و نماینده مردم ورامین، قرچک و پیشوا در مجلس نیز در گفتگو با خبرنگار سیاسی جام نیوز با بیان اینکه "سخنان سیف در مجلس برای ما قابل قبول نبوده است"، اظهار داشت: ما می دانیم که دریافت کننده، توزیع کننده، هزینه کننده و تولید کننده ارز، دولت است و نهاد دیگری در آن نقشی ندارد. از سوی دیگر معمولا بی ثباتی ارز باید تابعی از تحولات اقتصادی باشد. ما مشاهده می کنیم که تحول اقتصادی خاصی رخ نداده است که موجب بی‌ثباتی ارز شود ضمن اینکه تولید و دریافت ارز هم بر عهده دولت است پس چه عاملی باعث بی ثباتی ارز شده است؟! به نظر ما مدیریت ارزی باعث التهابات روزهای اخیر شده است نه عوامل دیگر و نمی توانیم بی ثباتی ارز را به فضای مجازی و افکار عمومی حواله دهیم.

 

وی ادامه داد: محل درآمدی مشخصی برای ارز وجود دارد و توزیع کننده آن نیز دولت است پس چرا باید قیمت آن دچار نوسان شود؟! ما از توضیحات آقای سیف راضی و قانع نشدیم و معتقدیم باید مدیریت درست باشد.

 

نقوی حسینی در خصوص خروج احتمالی آمریکا از برجام و تاثیرات آن بر بازار ارز و سکه گفت: در حال حاضر اجرای برجام و یا عدم اجرای برجام تغییری در روند اقتصادی ایجاد نخواهد کرد و به تبع آن نباید انتظار تغییر و تحول در بازار ارز را داشته باشیم چرا که در حال حاضر هم ما تقریبا توافقی را مشاهده نمی کنیم.

 

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس افزود: پیش از برجام نرخ دلار 3500 تومان بود. مگر پس از برجام نرخ دلار کاهش پیدا کرد و تاثیر مثبتی بر بازار ارز گذاشت که حال نبود آن بخواهد بر نرخ دلار تاثیری بگذارد؟!

 

ایشان در خصوص طرح سوال از رئیس جمهور به دلیل مسائل اقتصادی اظهار داشت: طرح سوال از رئیس جمهور با 5 موضوع که قبلا هم مطرح شده بود در حال حاضر در دستور کار مجلس قرار دارد و گویا امضاهای آن به حد نصاب رسیده است که در یکی از موضوعات آن سوال، مسائل اقتصادی نیز مطرح شده است.

 

بازار ملتهب ارز در روزهای گذشته

 

«حسینعلی حاجی دلیگانی» نماینده مردم شاهین شهر و میمه در مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با خبرنگار سیاسی جام نیوز در رابطه با سخنان سیف در مجلس اظهار داشت: به نظر بنده مقصر اصلی بازار آشفته ارز شخص رئیس بانک مرکزی است و مقصر دوم هم رئیس جمهور است که بنا ندارد تیم اقتصادی خود را هماهنگ نماید و هرکس مسیر مورد تائید خود را در اقتصاد طی می کند.

 

وی ادامه داد: بنده در روزهای گذشته هم اعلام کردم که اگر آقای روحانی موافق گران شدن ارز نیست باید آقای سیف را به دلیل عملکرد نامناسبش عزل کند و از سایر افرادی که در بانک مرکزی واقتصاد کار آزموده هستند استفاده کند.

 

نماینده مردم شاهین شهر و میمه گفت: مدیریت نامناسب سیف در موضوع موسسات مالی و اعتباری باعث شد که علاوه بر ضررهای معنوی و روحی به مردم، بیش از ده هزار میلیارد تومان به کشور ضربه زده شود و هنوز هم تکلیف بسیاری از این سپرده گذاران مشخص نشده است و مقصر اصلی این اتفاقات رئیس کل بانک مرکزی است.

 

حاجی دلیگانی افزود: از دیگر اقدامات نادرست ایشان موضوع بازنشستگی یکی از معاونان خود است. ایشان معاون خود را بازنشست می کنند و حدود 1میلیارد و 200 میلیون تومان به عنوان پاداش به وی پرداخت می کنند و یک هفته بعد مجددا ایشان را در همان سمت بر سر کار باز می گردانند! آیا این اقدام با معنای امانت داری همخوانی دارد؟

 

وی گفت: در بحث ارز نیز این افراد کنار ایستاده و نظاره گر بودند. عرضه کننده اصلی ارز در کشور دولت است و بایستی با تدبیر خود وضعیت بازار را کنترل می کردند.آقای سیف نیز در مجلس گفتند که ما طرح های زیادی داشتیم اما جای سوال است که چرا طرح های خود را عملیاتی نکرده اید و دست روی دست گذاشته اید تا این اتفاقات برای کشور رخ دهد؟!

 

این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان داشت: اگر این وضعیت برای وی که رئیس کل بانک مرکزی است قابل پیش بینی نبوده که پس وای به حال کشور و اگر هم قابل پیش بینی بوده است چرا اقدامی صورت نگرفته است.

 

حاجی دلیگانی همچنین در خصوص انتصاب احمد عراقچی، برادرزاده عباس عراقچی به سمت معاونت ارزی بانک مرکزی در سال گذشته گفت: مشکل کشور ما این است که انتصابات ما بر اساس شایستگی نیست بلکه بر اساس ارتباطات خانوادگی و رودروایسی ها است. در این شرایط سیاست مسئولان این است که سکوت کنند و از کنار مسائل بگذرند.

 

ایشان در خصوص احتمال سوال از رئیس جمهور در مجلس اظهار داشتند: سوال از رئیس جمهور امضا شده و بایست به تعداد لازم برسد و نمایندگان پای امضای خود باقی بمانند نه اینکه امضای خود را پس بگیرند. برخی از افراد سست عنصر بوده و زود تحت تاثیر قرار می گیرند و شرایط را به طرف مقابل واگذار می کنند، همچنین برخی از معاونین دولتی به آنها فشار می آورند و باعث می شوند که امضای خود را پس بگیرند.

 

107

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top