خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ الاثنين ١٤ جمادى الأولى ١٤٤٠ Monday, January 21, 2019
 
کد خبر: 893613
نظرات: 5
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۲/۶ - ۱۶:۱۴
در حاشیه جوسازی ها برای کشف جسدی مجهول الهویه؛
رضاخان که بود و چه کرد؟!/ چهارگام‌ رسانه های معاند برای بازگرداندن خاندان پهلوی به صدر اخبار
سناریویی که از سه سال گذشته در رسانه های معاند برای ارائه تصویری مثبت از خاندان پهلوی آغاز شد، وارد مرحله جدیدی شده است.
رضاخان رضاخان که بود و چه کرد؟!/ چهارگام‌ رسانه های معاند برای بازگرداندن خاندان پهلوی به صدر اخبار
به این مطلب امتیاز دهید
85.7% 14.3% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، در روزهای اخیر اخباری مبنی بر کشف پیکر مومیایی شده رضا شاه در فضای مجازی منتشر شده  و بازتاب فراوانی را در میان رسانه های فارسی زبان داخلی و خارجی داشته است. شبکه های معاند در اخبار خود با قطعیت خبر می دهند که پیکر کشف شده مربوط به رضا خان است و حتی مدعی هستند که باید شاه ایران در دوران پهلوی را با احترام و حتی طی مراسمی به خاک بسپارند!

بی بی سی فارسی با انتشار اخباری مدعی شد که مطابق رسم کشورهای اروپایی باید با پیکر مومیایی شده با احترام برخورد کرد و آن را در موزه ها قرار داد و جمهوری اسلامی را بر سر یک دوراهی برای برخورد با این مومیایی دانست!

 

در داخل نیز افرادی هم پای ضدانقلاب به همین بهانه، تمجید از رضاخان را آغاز کرده اند، برای مثال محسن رنانی، اقتصاددان اصلاح طلب و عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان با انتشار مقاله ای در صفحه شخصی خود  رضاشاه پهلوی را چهره‌ای موثر در جامعه ایران دانست و به او دستمریزاد گفت!

در بخشی از این مقاله آمده است: «رضا خان آمد. او نه تنها گفت‌وگو را نمی‌فهمید بلکه سواد هم نداشت. زبان او زبان تفنگ بود. و چه زبان برنده‌ای بود آنگاه که ایران پاره پاره شده بود تا جایی که مثلا اگر شیرازی بودی برای رفتن به خوزستان باید پاسپورت می‌گرفتی. کشور را ظرف پنجسال جمع کرد و یکپارچه ساخت. دستمریزاد و بابت این خدمتی که به ایران کرد خدایش بیامرزد.»

 

با این حال بد نیست حال که سخن از کشف پیکر رضا خان در این برهه زمانی شده و عده ای در حال تعریف و تمجید از این فرد و خاندان پهلوی هستند، به برخی از اقدامات دوران رضاخانی اشاره کنیم:

 

1-بخشش کوه آرارات کوچک و دامنه های آن به وسعت 800 کیلومترمربع از پهنه ایران به ترکیه: در سال 1316 و دوسال مانده به جنگ جهانی دوم، دولت ترکیه مدعی شد که ایران نمی تواند از کوه های آرارات مراقبت کند و رضا شاه که مدتی قبل به ترکیه سفر کرده و تحت تاثیر آن کشور قرار گرفته بود، این رشته کوه ها را به کشور همسایه بخشید!

 

2-دستور کشف حجاب و توهین به زنان: رضا خان پس از سفر خود در سال 1313 به ترکیه به شدت تحت تاثیر قرار گرفته بود و تصمیم گرفت برای پیشرفت کشور دست به تغییراتی برای پوشش جامعه صادر کند. و فرمان کشف حجاب را به صورت رسمی در 17 دی 1314 صادر کرد.

در این فرمان مأموران انتظامی مجاز بودند زنان محجبه را تعقیب نموده و به منزل آن‌ها وارد شوند، صندوق‌های لباس آن‌ها را تفتیش کرده و اگر چادر بیابند به غنیمت برده یا آن را پاره کنند.

 

3-بخشش دهکده توریستی فیروزه در استان خراسان به کشور ترکمنستان: شهر سرسبز و توریستی فیروزه در حال حاضر به عنوان یکی از مراکز تفریحی کشور ترکمنستان شناخته می شود. این شهر از توابع خراسان شمالی بوده است که از سال 1921 تا 1953 به اشغال روس ها در آمده بود و در نهایت به صورت رسمی و قانونی توسط شوروی سابق تصرف شد.

 

4- غصب کردن زمین های حاصل خیز و واریز درآمد آنان به جیب خود: در دوره 17 ساله سلطنت رضا خان، 44000 سند مالکیت زمین و املاک مختلف به نام رضا شاه ثبت شده که برای تصرف این زمین ها از روش های مختلفی همچون ارعاب و تهدید استفاده می کرد. در این مدت حدود 2167 روستا غصب شده و سند آن به نام رضاخان زده شده است؛ همچنین، 254858 نفر از کشاورزان در سراسر کشور مجبور بودند درآمد زمین های حاصل خیز خود را به جیب رضاخان بریزند.

 

5- ممنوعیت عزاداری در ماه های محرم و صفر: رضا خان در ابتدای سلطنت، خود را فردی مذهبی معرف می کرد اما در ادامه، فرمان های ضد دینی وی پرده از ماهیت منافقانه اش برداشت. رضاخان که در سال 1304 با دستورالعملی 4 گانه مقدمات لازم جهت ممنوعیت کامل عزاداری در ماه های محرم و صفر را فراهم نمود، سرانجام در سال 1316 قدم نهایی را در این راستا برداشت و طی بخشنامه‌ای به تمام استانداری‌ها و فرمانداری‌ها اعلام کرد:
«جلوگیری از روضه خوانی و خارج کردن خرافات از سر مردم و آشنا نمودن به اصول تمدن، امروزه رسالت اساسی داخلی دولت است...»

همچنین در سال 1319 رضا شاه وقاحت خود را به حد کامل رساند و به سران اصناف و بنگاه ها دستور داده شد تا همزمان با ماه محرم، «کارناوال شادی به راه بیندازند.»

 

6- کشتار 1600 تن از مردم بی گناه که به قانون اجباری شدن کلاه شاپو و سیاست تغییر لباس اعتراض کرده بودند: یک سال پس از بازگشت رضاخان از ترکیه و افزایش بی بند و باری در سطح کشور، در مسجد گوهرشاد تجمعی اعتراضی صورت گرفت که طی آن ماموران حکومت بیش از 1600 نفر را به رگبار گلوله بستند.

 

7- اشغال ایران در جنگ جهانی دوم توسط متفقین: در سال 1320 شمسی و در بحبوحه جنگ جهانی دوم هنگامی كه رضاخان تقاضای شوروی و انگلستان را برای اخراج آلمانی ها از ایران رد كرد این دولت ها با هماهنگی كامل، تصمیم گرفتند سرزمین ایران را اشغال كنند و صرف سه روز و بدون هیچ مقاومتی اشغال شد.

 

8- امضای قرارداد سعدآباد و جدایی بخش هایی از ایران: این قرارداد بین چهار دولت ایران، افغانستان، عراق و ترکیه به امضا رسید. در این قرارداد ترکیه قسمتی از ارتفاعات آرارات را که دارای موقعیت سوق الجیشی بود به دست آورد؛ خط مرزی ایران و عراق نیز به زیان ایران تعیین شد چرا که رضاشاه منابع نفتی غرب ایران و اداره کامل اروند رود را به عراق واگذار کرد و پذیرفت که بابت عبور کشتی های نفتکش از آبادان مبالغ هنگفتی به عراق بپردازد؛ افغانستان هم با امضای این پیمان از تلاش احتمالی حرکت ناسیونالیستی ایران برای بازگرداندن مناطق تاجیک نشین این کشور در امان ماند؛ در نهایت هم انگلیس برنده واقعی غایب در این پیمان بود که با امضای این قراداد به هدف خود برای ایجاد سدی در مقابل کمونیسم رسید.

 

9- اعطای امتیازات ارزشمندی به باستان شناسان آمریکایی: اعطای این امتیازات به باستان شناسان آمریکایی همچون «پوپ» باعث شد تا آثار ارزشمندی همچون سر ستون های تخت جمشید به غارت رفته و هم اکنون در موزه شیکاگوی آمریکا نگه داری می شوند.

 

علی ای حال این موارد تنها بخشی از جنایات و بی کفایتی های پادشاهی بود که در مدت اخیر، عده ای سعی داشتند با روشهای مختلف او و خاندانش را به صدر اخبار برگردانند.

این سناریو از سه سال گذشته در رسانه های معاند همچون شبکه من و تو آغاز شد و این شبکه  با پخش فیلم های مستند بخش ناقصی از حقایق را بیان کرده و سعی داشت با نتیجه گیری دلخواه خود چهره ای مثبت از خاندان پهلوی به نمایش گذارد و رضاشاه را چهره ای آزادی خواه و دموکرات معرفی کند!

 

گام بعدی این پروژه در اعتراضات دی ماه سال گذشته دنبال شد که عده ای ضدانقلاب اجاره ای با موج سواری بر اعتراضات معیشتی عده ای از مردم در برخی از شهرهای ایران، شعارهایی در حمایت از رضاخان سردادند تا بتوانند نام منحوس پهلوی را دوباره در عرصه عمومی مطرح کنند که البته در همان اعتراضات نیز استقبالی از این گونه شعارها صورت نگرفت.

 

گام سوم نیز توسط کانال های ضدانقلاب همچون آمد نیوز در روزهای اخیر و با برگزاری نظرسنجی هایی برای پرطرفدار نشان دادن خاندان پهلوی برداشته شد. نظرسنجی هایی که بیشتر شبیه نظرسازی است و حتی مورد اعتراض اپوزیسیون هم قرار گرفت.

 

نظرسنجی آمدنیوز

حال رسانه های ضدانقلاب با سناریویی دیگر و به بهانه کشف جسدی مجهول الهویه و انتساب آن به رضا شاه به دنبال اهداف خود هستند و سعی دارند تا اعتباری برای خاندان بی اعتبار پهلوی فراهم کرده و همچنین از این طریق بتوانند امنیت روانی و اجتماعی جامعه را به خطر بیندازند.

 

107

 

 

5 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات

مرگ بر رضاخان دیکتاتور جنایتکار

پاسخ

۱۰

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز

ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top