خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ الاثنين ١٦ شعبان ١٤٤٠ Monday, April 22, 2019
 
کد خبر: 894164
نظرات: 10
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۲/۹ - ۱۷:۴۱
بحران هویت در جامعه ایران
این روزها در بین ایرانیان وعلی الخصوص در فضای مجازی مخالفت ها و موافقت های فروانی از کاربران این فضا نسبت به اخبار و اتفاقات روز شاهد هستیم؛ رفتار هایی که بعضا به سطوح بالاتر نیز سرایت کرده و موجب واکنش برخی مسئولین نیز شده است.
ی بحران هویت در جامعه ایران
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، این روزها در بین ایرانیان وعلی الخصوص در فضای مجازی مخالفت ها و موافقت های فروانی از کاربران این فضا نسبت به اخبار و اتفاقات روز شاهد هستیم؛ رفتار هایی که بعضا به سطوح بالاتر نیز سرایت کرده و موجب واکنش برخی مسولین نیز شده است.

 

در نگاه اول این اتفاق شاید نشان دهنده حرکت جامعه به سمت بلوغ سیاسی، اجتماعی و یا فرهنگی، و از طرف دیگر نمایان گر دیده شدن افکار عمومی در نگاه مسئولین باشد اما نگاه موشکافانه به این تحرکات خبر از بحران بزرگی می دهد.

 

در این یادداشت سعی میکنیم به بررسی گوشه ای از این تحرکات بپردازیم:

 

در جامعه و فضای مجازی از برخورد های قلدر مآبانه و دیکتاتوری رضاخان تعریف و تمجید می شود که فلان نانوا را در تنور انداخت تا بقیه نانوا ها حساب کار دستشان بیاید، و آرزوی بازگشت به دوران او را دارند. از طرف دیگر کافیست مامور یا مسئولی در قبال آنان یا وابستگانشان به وظیفه خود عمل کرده و قانون را به اجرا درآورد، فریاد غریبی سر داده و به دنبال آشنا و پارتی می گردند تا قانون را دور بزنند.

 

انگشت اتهامشان به سمت رهبری نظام است که چرا جلوی دزدی و فساد را نمی گیرد، چرا دخالت نمی کند؛ و توضیح اینکه وظایف ایشان و حیطه اختیارات مشخص است و قرار نیست رهبری در تمام جزئیات مملکت شخصا وارد شوند هم به گوششان نمی رود و ... . اما به محض اینکه رهبری در مساله ای که مربوط به حوزه اختیارات رهبر می باشد ورود پیدا می کنند پرچم دموکراسی به دست گرفته و می گویند ما مخالف دیکتاتوری و حکومت فرد هستیم.

 

در مسایل اجتماعی، برای مجازات مجرمان جرایمی که بار احساسی فراوانی در جامعه ایجاد کرده تقاضای اشد مجازات دارند؛ حتی اگر هنوز در حد اتهام بوده و جرم اثبات نشده باشد. از طرف دیگر در جایی که جرم ثابت و مجرم خود اقرار به خطای خویش کرده نماینده سازمان ملل در امور حقوق بشر شده و کمپین «نه به اعدام» به راه می اندازند.

 

نوبت که به فرهنگ و قانون می رسد؛ قانون منع حجاب فرانسه نمایان گر دموکراسی و آزادی بیان می شود اما حجاب که جدای از مسایل شرعی، امروز قانون جمهوری اسلامی است و مصوب نمایندگان مجلس شورای اسلامی نشانه تحجر و عقب افتادگی و توهین به انسانیت است.

 

کشته شدن مردم اندکی در یک گوشه دنیا به دست جنایتکاران موجبات تاثر و اندوهشان را فراهم آورده با آنان ابراز همدردی می کنند. اما کشته شدن و بهتر بگویم به شهادت رسیدن افراد کثیری در گوشه ای دیگر به دست همان جنایتکاران برایشان مهم که نیست بماند، تقبیح هم می کنند.

 

نوبت به مصدق که می رسد برایش سینه چاک می کنند و در وصفش قصیده ها می سرایند در همین بین برای مومیایی منسوب به رضا خان مویه سرایی می کنند رضا خانی که مصدق او را دیکتاتور می دانست و سلطنت او را مخلوق انگلستان و حتی در دوره سلطنت رضا خان به زندان رفت و تبعید شد.

 

خود را آریایی می دانند و در زیر پرچم رضا خانی سینه می زنند که اراضی کشورشان را به ترکیه و ترکمنستان و عراق بخشید. از اختناق و خفقان می گویند و رویایشان دموکراسی  است اما قهرمانشان رضا خان دیکتاتور. مخالف مرده پرستی هستند و در عین حال به قبر کوروش سجده می کنند. از ارتش نوین رضا خانی دفاع می کنند ارتشی که در سه روز و بدون مقاومت کشور را تسلیم قوای انگلیس و شوروی کرد ولی قدرت بازدارنده موشکی و نیروی نظامی منظم و منضبط می شود جنگ طلبی.

 

از این قبیل تناقضات در رفتار روزمره ایرانیان به وفور یافت می شود. اینکه ریشه این تناقضات چیست هم نوشته ای جدا می طلبد. اما فارغ از اینکه ریشه این تناقضات بدیهی در عدم مطالعه است یا بازی رسانه های معاند یا ضعف حافظه تاریخی یا کم کاری مسئولین انقلاب و یا هر چیز دیگری؛ آنچه مهم است این است که آینده روشن جمهوری اسلامی ایران در گرو از بین رفتن این تناقضات است.

 

حل این معضل دو راه کار دارد یا خود جوش و مردمی و از پایین به بالا و یا دستوری و امری از بالا به پایین که با توجه به شرایط موجود و بدبینی مردم نسبت به کلیت امور دستوری و سنگ اندازی معاندین و مخالفین پیشرفت این مملکت تنها راه اصلاح جامعه از طریق خود مردم خواهد بود.

 

212

 

10 نظر
کلیدواژه ها:
هویت  |  بحران  |  جام نیوز  | 
نمایش نظرات

عزیزم
مشکل مردم ما تظاهر و نقاب چهره مسئولین هست که این مساله باعث شده تمام مردم ما، تاکید میکنم، تمام مردم ما نقاب بر چهره بندازن، حالا یکی بیشتر و یکی کمتر.
آقا بگذارید هر کس چهره واقیش تا حدودی معلوم بشه، بعد بر اساس اون چهره ازش استفاده بشه، نه اینکه به زور طرف مجبور باشه کاری بکه که دلش نمیخواد.
خوب یه جایی این مساه میزنه بیرون.
ما که اوایل انقلاب حضور نداشتیم و دهه شصت طفلی بیشتر نبودیم، اما همه اونهایی که جوانهای دهه شصت رو با انگشت اتهام به حداقل خواسته هاشون مجرم میکردن، حالا برای بچه‌های خودشون که بزرگ شدن و جوان دهه ۸۰ و ۹۰ هستن ، حرف امام علی رو پیش میارن که گفته، "فرزندان خود را به آداب و رفتار خودتون اجبار نکنید، چون اونها برای زمان دیگری بدنیا اومدن." این مساله برای جوان دهه ۵۰و۶۰ صدق نمیکرد؟
این تناقضات و دوروییها و منفعت طلبیهاست که باعث شده مردم به هرچیز دیگری، یا هر کس دیگر غیر از افراد حال حاضر چنگ بزنند و مدد بخوان.حالا مقصر باشند یا نباشند.چون در جاهایی که زمان داشتن تا رسیدگی کنند، انجام ندادن.
امیدواریم اوضاع سر و سامان بگیره.وگرنه شخص و لباس و جایگاه برای هیچ کس ملاک نیست.
ملاک صداقت و درستی و رسیدگی به مردمه.
حرفام بی غرض و از سر دلسوزیست.همین
شاد باشید

پاسخ

۲

۰

چرا همه بحران‌ها بعد از انقلاب ایجاد شده ما قبل از انقلاب این همه بحران نداشتیم

پاسخ

۷

۹

قبل انقلاب کلا بحران بود! بی انصاف نباید بود مردم رو حساب خرید انقلاب نکردن . متاسفانه بعد از جنگ و اون همه شهید دادن یکسری انقلاب رو مصادره کردن . همونایی که اشرافی گری رو وارد مملکت کردن و مردم رو له کردن به اسم انقلاب راه دور چرا میری ؟ اقای رفسنجانی رو فراموش کردی شما ؟‌تورم دوران ریاست جمهوری ایشون؟‌یا شاید اصلا بدنیا نبودی شما؟ چه خیانتی این فرد کرد به این مردم چه خیانتی! قرار بود دولت سازندگی باشه اما نابود کرد این کشور رو بعد از اون هم دوران از هم گسیختگی فرهنگی دوران خاتمی بود . بعد از اون هم دوران دورویی و تزویر محمود احمدی نژاد و نابودی زیرساختهای اقتصادی کشور بود و بعد ازاون هم دوران خیانت و جاسوس پروری ...... که خیانت رو در حق این کشور تمام کردند. بله عزیز من انقلاب هنوز نیومده به دست نا اهلاش افتاد اونم بخاطر ساده انگاری من و شما . بجای اینکه به اصل بپردازیم درگیر گروه و حزب بازی شدیم و اجازه دادیم یکسری ناکس بی همه چیز این کشور و مردمش رو نابود کنن. هنوز دیر نشده با توکل بخدا و انتخاب درست و جواب خواستن از مسولان کشور میشه به همه اهداف رسید.

۳

۱

شاه اگه دز دی کرد جانمازم اب نمی‌کشید

پاسخ

۷

۸

بسیار عالی دست شما درد نکنه

پاسخ

۸

۵

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top