خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ الاثنين ١٦ شعبان ١٤٤٠ Monday, April 22, 2019
 
کد خبر: 896253
نظرات: 4
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۲/۲۴ - ۰۸:۵۷
آیا اعجاز عددي قرآن واقعیت دارد؟
برخى از نويسندگان و صاحب‏نظران در چند دهه اخير بعد ديگرى براى اعجاز قرآن بيان كرده ‏اند كه همان اعجاز عددى قرآن است.
قرآن
 آیا اعجاز عددي قرآن واقعیت دارد؟
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، برخى از نويسندگان و صاحب‏نظران در چند دهه اخير بعد ديگرى براى اعجاز قرآن بيان كرده ‏اند كه همان اعجاز عددى قرآن است. اينان ادعا مى‏ كنند كه يك نظم رياضى بر قرآن حاكم است. با ظهور رايانه‏ هايى كه مى ‏تواند حساب‏هاى بسيار زيادى را در مدت زمان كمى و با دقت بالائى انجام دهد، پرده از روى نظم رياضى قرآن برداشته شده و اعجاز اين كتاب مقدس بار ديگر بر جهانيان ثابت گرديد.

 

به عنوان مثال برخي صاحبنظران قرآني كوشش هايي براي كشف معانى و اسرار حروف مقطعه قرآن صورت داده و ثابت كرده اند كه رابطه نزديكى ميان حروف مذكور، با حروف سوره ‏اى كه در آغاز آن قرار گرفته ‏اند، وجود دارد. مثلا ثابت كرده اند در سوره «ق» و سوره «ص»، نسبت حرف "ق" و "ص" از تمام سوره هاي قرآن بيشتر است. برخي ديگر تلاش كرده اند نظم رياضي تكرار واژ ها را در قرآن ثابت كنند.

 

براي مثال:
واژه دنيا 115 بار و واژه آخرت نيز 115 بار آمده است.
واژه شياطين و ملائكه هر كدام 68 بار در قرآن آمده است.
واژه حيات و مشتقات آن و نيز واژه موت 145 بار در قرآن آمده است.[1]

 

اين صاحبنظران با توجه به اين توازن در كلمات قرآن ثابت مى ‏كنند كه امكان ندارد قرآن، جز وحى الهى باشد. چرا كه اين نظم و توازن فوق قدرت انسان و بالاتر از عقل بشرى است. هم چنين مي توان ادعاي تحريف قرآن را با استناد به اين موضوع رد كرد.

 

برخي قرآن پژوهان با استناد به دلايلي، اعجاز عددي قرآن را رد مي كنند، از جمله:

 

   1. در اين محاسبات خطاهايي وجود دارد و نمي توان به آنها اطمينان حاصل كرد.
   2. بر فرض كه توازن و تناسبى در تكرار واژه ‏هاى قرآن باشد، اين به تنهايى معجزه بودن قرآن را ثابت نمى‏ كند، زيرا مشابه اين امور در كارهاى بشرى وجود دارد.
   3. در كتاب و سنّت هيچ اشاره و كنايه ‏اى به وجود نظم رياضى در قرآن ديده‏ نمي شود. حتي در هيچ جاي قرآن به صورت تلويحي نيز به اين گونه كاوش ها دعوت نشده ايم.

 

برخي نيز صحت و سقم اين مطالب را نيازمند تحقيقات بيشتر مي دانند. از سخنان موافقان و مخالفان اعجاز عددي قرآن استفاده مى ‏شود كه نظم رياضى قرآن در برخي موارد مورد پذيرش موافقان و مخالفان اعجاز عددى واقع شده است، اما به صورت موجبه كليه (يعنى در همه موارد ادعا شده) مورد قبول نيست. نظم رياضى قرآن (در همان موارد محدودى كه وجود دارد و مورد پذيرش طرفين است) يك مطلب شگفت‏ انگيز است، چرا كه يك فرد امّى و درس ناخوانده  طى 23 سال كتابى با نظم خاص رياضى آورده است كه در حالات روانى مختلف مثل جنگ و صلح و در مكان‏ها و زمان‏هاى متفاوت آورده شده است. (نه مثل يك دانشمند فارغ از همه چيز كه در يك كتابخانه، با آرامش، كتابى منظم تدوين مى‏ كند) و مطالبى عالى و همراه با فصاحت و بلاغت در آن وجود دارد.

 

امّا آيا مى ‏توان ادعا كرد كه اين نظم رياضى، اعجاز قرآن را نيز ثابت كند؟

از آنجا كه نظم رياضي قرآن در تمام موارد قابل اثبات نيست و تنها در برخي موارد چنين نظمي مشاهده شده است، نمي توان نام اعجاز بر آن نهاد. هم چنين از آنجا كه در كتاب و سنت هيچ اشاره اي به چنين اعجازي نشده است نمي توان تنها با تكيه بر موارد محدود، اعجاز قرآن را در رياضيات ثابت كرد.

 

بنابراين تنها مي توان گفت اعجاز عددي قرآن فعلا قابل اثبات قطعي نيست، اما اين مساله به معناي رد كامل اين نظريه نيز نمي باشد، بلكه تنها نياز به تحقيقات و بررسي هاي بيشتر را لازم مي داند.[2]


پي نوشت:
[1] .براي مطالعه بيشتر درباره توازن واژگان قرآن رجوع كنيد به "اعجاز عددي در قرآن كريم، عبدالرزاق نوفل، ترجمه مصطفي حسيني طباطبايي، نشر ناشر، تهران،1362ش."
[2] . پژوهشى در اعجاز علمى قرآن، كتاب مبين، رشت، 1381،ص: 232-219

 

انوارطاها

115

 

4 نظر
کلیدواژه ها:
کتاب  |  ریاضی  |  تهران  |  قرآن  |  رایانه  | 
نمایش نظرات

انسان چقدر بی فکره دنبال اعجاز عددی در قرانه .. به جلالش قسم سوره الزمر سراسر اعجاز و معجزه اس .. به جبروتش قسم سوره یس شفاست بادزهر است.. خدا با من صحبت می‌کنه من توی صحبت دنبال نقطه‌ها بگردم؟ ای وای برمن ای وای بر جهل من .. دیگر خداوند چطور به من صحبت کنه که فهمم شود ؟ ولله خداهم نخواست کسی دنبال این موارد برود ولو این متشابهات تنها اشاره ای از قدرت بردگاره بر خدا گران است وقتی بنده می‌تواند چارخط زیبا بنگارد و از اول تا اخر جوری تنظیم کند که انسان حیرت کند چرا خدا نکند .. نه اینکه خدا خواسته باشد بااین کار چیزی را ثابت کند نه والا چنان مات و مبحوت محاسبات می‌شدیم که نمی‌فهمیدیم از کجا خورده ایم .. مات و مبهوت کردنها در خود متن است .. مردم متن قرآن معجزه است .. مردم سوره کافرون اعجاز اس .. مردم سوره نبا عظیم معجزه س... چی بگم خدایا جهل مارا ببین و برما رحم کن یا غفور ورحیم.

پاسخ

۰

۱

بسم الله الرحمن الرحیم شیطان در مقاطعی به قدری قدرتمند می‌شود که هر نور وروشنایی را که به چشم اید به تاریکی تبدیل خواهد کرد پس به اذن پروردگار روشنایی هایی در پس تاریکی‌ها قرار داده شده که اگر به اسانی قابل دسترس بود یقینا شیطان قدرتمند انها را تحریف و به تاریکی تبدیل می‌کرد واگر گاها صحبت از اعجاز هایی خیلی پیچیده در قران میشود یقینا اشاره به همین روشنایی‌های پنهان در ظاهر قران است یقینا وجود دارد ولی باورش سخت است ووقتی صحبت از معجزه بودن قران می‌کنیم واقعا درست است چون قران کلام الله 604 صفحه ای راهنمایی برای تمام لحظات زندگی مومنین بوده است زندگی‌های بسیار زیادی که شرایط وقابلیتهای منحصر به فرد خود را دارا بوده ما زمانی پی به اعجاز قران خواهیم برد که هر صفحه‌ی ان در شرایط مختلف برای ما مفهومی جدید تعریف بنماید این واقعیتی از کلام الله می‌باشد خوشا به حال مومنینی که هر لحظه از زندگی خود را در پس قران رمز گشایی می‌کنند والسلام

۰

۰

بسم الله الرحمن الرحیم اعجاز عددی در قران کلام الله وجود دارد ولی نه بدان معنی که در بالا به ان اشاره شده است در ضمن قرانی که در مدت ۲۳ سال برحضرت محمد ص نازل شد در زمان پیامبر به صورت یکجا مکتوب نگردید بلکه بعد از رحلت ایشان وبا کمک حافظین وکاتبین منجمله حضرت امام علی ع در زمان عثمان وجمع اوری شده وبه شکل امروزی در امده است واعجاز واقعی قران در این است که هرکسی را هدایت نمی‌کند وچه بسیار افرادظالمی -وحتی به ظاهر عالم که توسط همین قران گمراه‌تر شده وبه نابودی کشیده شدند وتاریخ گواه این موضوع است چون برداشتشان از کلام الهی ظاهری بوده وچه بسیار افراد پاک وحتی بی سواد توسط همین کلام الله هدایت یافته وسعادتمند شده اند واین جز به اراده‌ی پروردگار نبوده است وسر اخراینکه یقینا اعجاز عددی در کلام الله وجود دارد وبخش عمده ای از راهنمایی ورموز قران در ارتباط با همین اعجاز است وبه نظر بالاترین حد کشف رموز قران بی ارتباط با اعجاز عددی نخواهد بود چون اعداد همانند حروف علاوه بر جسم دارای روح نیز هستند مثلا کلمات بدون صدا‌ها وبا مجموعه ای از حروف کنار هم قابل تلفظ نیستند وبی حرکتند اعداد هم از این قاعده مستثنا نبوده اما به گونه ای دیگر پس یقینااعداد در قران وکشف رموز ان نقش به سزایی دارند چون دارای حرکتند والسلام

پاسخ

۲

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top