خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ الأربعاء ١٣ رجب ١٤٤٠ Wednesday, March 20, 2019
 
کد خبر: 896436
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۲/۲۵ - ۱۶:۲۸
خطرات فضای مجازی برای امنیت خانواده
این روزها تب استفاده از شبکه‎های اجتماعی روز به روز بیشتر شده و خانواده‎ها را مورد تهدید قرار داده ‎است.
فضای مجازی خطرات فضای مجازی برای امنیت خانواده
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز؛ گسترش شبکه‎های اجتماعی و در ادامه اپلیکیشن‎های موبایلی و ارتباطات مجازی جدید باعث شده ‎است که این روزها گوشی‎ها و تبلت‎های مردان و زنان متاهل مانند حریم خصوصی‎شان به حساب آید، حریمی به اصطلاح خصوصی که در برخی از موارد با ارتباطات پنهانی همراه است و روز به روز بیشتر شده و خانواده‎ها خصوصا، همسران را مورد تهدید قرار داده ‎است.

 

نگاه واقع‎ بینانه این حقیقت را آشکار می‎کند که امروزه برخی از زوج‎ها با وجود داشتن نقش همسری در یک خانواده، باز هم معتاد به شبکه‎های اجتماعی هستند و این روند تا آن اندازه پیش می‎رود که حتی از نقش‎های مهم خود در خانه غافل می‎شوند؛ زیرا این اعتیاد در ابتدا ناخواسته و آرام آرام فرد را درگیر می‎کند.

 

باید خاطر نشان کرد که نقش همسری از مهمترین و ابدی‎ترین نقش‎هایی است که انسان‎ها در طول زندگی می‎پذیرند و باید در قبال قرار گرفتن در این نقش به تعهدات خود عمل کرده  و به اصول و خواسته‎های یکدیگر احترام بگذارند. اما  استفاده از شبکه‎های اجتماعی، به مرور زمان طرز فکر و روابط همسران را متحول می‌کند.« چرا که جایگزین بسیار خطرناک لحظات و روابطی می‎شود که زن و مرد می‎توانند در کنار یکدیگر بگذرانند.»

 

این جایگزین خطرناک و البته خاموش، به‎تدریج ذهن فرد را درگیر کرده و سبک خطرناکی از زندگی مجازی را به فرد تحمیل می‎کند تا جایی که زن یا مرد شدیدا درگیر ارتباطات آزاد مجازی با افراد مورد پسندشان از هر جنسی می‎شوند و متاسفانه این شدت ارتباط گاهی تا آنجا پیش می‎رود که سلایق افراد را تحت تاثیر قرار داده و حتی احساس تنفر، دلسردی، شک و خیانت و ... در زوجین ایجاد می‎کند.

 

نکته مهم این است که اکثر روابطی که از طریق شبکه های اجتماعی ایجاد می‎شوند، پایه و اساسی ندارند زیرا مبنای واقعی ندارند. در این گونه روابط معمولا افراد ناشناس هنگام توصیف خود در این شبکه‎ها، تصویر غیر‎واقعی (بعضا تحریک آمیز و دلربا) و مبالغه‎آمیز از خود ارائه می‎کنند و به ‌طور خودآگاه یا ناخودآگاه موجب فریب افکار دیگران می‌شوند.

 

در کنار تمامی موارد فوق، حساسیت زوجین نسبت به استفاده همسر خود از شبکه‎های مجازی، آغازگر شک و تردید میان آن‎ها شده و در نتیجه اختلاف‎های عمیقی، در روابط آن‎ها بروز می‎کند.

 

نکته قابل تامل این است که زمانی که "طلاق عاطفی" بین زوجین اتفاق می‎افتد و روابطی سرد درگفتار، رفتار و حتی روابط جنسی، بین آن ها حاکم می‎گردد، شبکه‌های آنلاین اجتماعی که متاسفانه گزینه‎ای همیشه در دسترس هستند، به صورت پوشالی این خلا را پر کرده و موجب انحرافات زیادی می‌شود.

 

لازم به توضیح است که در گذشته انحرافات اخلاقی خیلی محدود به شرایط خاصی بود، مثل دیدن یک نوار ویدئویی، تصویر مستهجن یا فیلم و کلیپی در شبکه های ماهواره یا سایت‎های اینترنتی که با کد خاص و فیلترشکن در دسترس بودند، اما امروزه شبکه‎های اجتماعی باعث شده‎است که تمامی موارد مستهجن به راحتی و خیلی بیشتر از گذشته و با اشکال جدید و دل فریب عرضه شوند تا جایی که گاهی حتی خود فرد کنترلی بر دیدن آن ها ندارد.

 

نکته تاسف‎آور این است که با بالا گرفتن تب استفاده از شبکه‎های اجتماعی در کشور ما که با فیس‎بوک آغاز شد، برخی از زنان و دختران ایرانی به ارائه تصاویر بدون حجاب و بعضا با پوشش نامناسب در این شبکه‎ها پرداختند که باعث تحریک بسیاری از جوان ها شده است که این کار پیامد های منفی خطرناکی به دنبال دارد.

 

امروزه با پیشرفت فناوری اطلاعات به علت سهولت ارسال تصاویر و کلیپ‌ها در این فضاهای مجازی به صورت خصوصی و حتی گروهی و با وجود وسوسه‌های شیطان و هوای نفس انسان، اصولا محیطی مناسب برای "همه‌چیز دیدن" و "همه‌چیز شنیدن" مهیا شده است.

 

باید به این نکته توجه کرد که نفوذ شبکه‌های اجتماعی در میان خانواده‌های ایرانی باعث شده تا گروهی که برنامه‎ریزی خاصی برای حضور در این فضا ندارند، بیشترین لطمه را ببینند و خانواده‌های بسیاری به سمت جدایی و یا به تعبیر امروزی‌تر "طلاق عاطفی" بروند پس قبل از هر چیز باید فرهنگ استفاده را بلد باشیم و بعد وارد چنین محیطی شویم!

 

255

 

1 نظر
نمایش نظرات
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top