خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ الاثنين ١٨ رجب ١٤٤٠ Monday, March 25, 2019
 
کد خبر: 896624
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۲/۲۶ - ۱۵:۴۲
بازهم «تکرار» اصلاح طلبان
بعد از خروج آمریکا از برجام و تصمیم دولت برای ادامه توافق با اروپاییان، همان تیترها و صحبت های سه سال پیش باز هم به گوش می رسد.
روزنامه های اصلاح طلب بازهم «تکرار» اصلاح طلبان
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، هم زمان با خروج آمریکا از برجام، رئیس جمهور کشورمان ضمن اشاره به بدعهدی آمریکا اظهار داشت که در صورت حفظ منافع، برجام را با پنج کشور دیگر حاضر در توافق ادامه خواهیم داد.

 

مرور روزنامه های کشور بعد از خروج آمریکا از برجام، تداعی کننده شرایط و حال و هوای کشور در زمان مذاکرات هسته ای در سه سال پیش است.

روزنامه های اصلاح طلب از لزوم مذاکرات و شرایط بد اقتصادی می‌گفتند و مخالفان خود را دلواپس و کاسب تحریم می نامیدند و از همه می خواستند که علاوه بر سکوت و عدم نقد، از مذاکره کنندگان نیز حمایت بی قید و شرط کنند تا توافق هسته ای به بار بنشیند. در عوض روزنامه های جناح مقابل از لزوم تکیه به توان داخلی می گفتند و بدعهدی آمریکا و اروپا در سالیان گذشته و اینکه مسئولین کشور مراقب خدعه و نیرنگ طرف مقابل باشند.

 

با وجود تمام این شرایط، توافق هسته ای به سرانجام رسید. هر چه بیشتر از عمر برجام می گذشت بدعهدی طرف های توافق بیش از پیش آشکار می شد. عدم پایبندی به تعهدات و تحریم های جدید به بهانه های گوناگون، همه اینها اما به نظر روزنامه های اصلاح طلب نقض فاحش برجام نبود و جسم برجام هنوز سرپا بود.

 

بعد از خروج آمریکا از برجام و تصمیم دولت برای ادامه توافق با اروپاییان، همان تیترها و صحبت های سه سال پیش باز هم به گوش می رسد؛ روزنامه های اصلاح طلب از شرایط بد اقتصادی، خطر بازگشت تحریم ها و لزوم ادامه برجام می گویند و در برابر مخالفان خود، همچنان همان حرف های سه سال پیش را تکرار می کنند. مخالفین برجام اما ضمن اشاره به صحت صحبت های سه سال پیش خود، در عین نگرانی از بدعهدی و نیرنگ اروپاییان، دلسوزانه به هموطنان خود هشدار می دهند که مراقب باشند تا مبادا به سرنوشت مشابه گرفتار شوند.

 

هم زمان با حضور وزیر امور خارجه کشورمان در اروپا برای ادامه برجام، جمشید برزگر تحلیلگر ارشد سابق بی بی سی فارسی در مسائل ایران و رئیس جدید بخش فارسی دویچه وله در مصاحبه ای اذعان داشت که "اعلام شرکت «زیمنس» مبنی بر ننوشتن قرارداد جدید با ایران بعد از خروج آمریکا از برجام به خاطر تحریم های احتمالی از سوی ایالات متحده یک پدیده قابل پیش بینی و طبیعی بود."

 

وی در ادامه میگوید: "نگاهی به دو سال و نیم گذشته نشان می دهد نه تنها مخالفان، بلکه خود دولت آقای روحانی اذعان داشتند که عملا انتظارات ایران از برجام برآورده نشده و آمریکا به تعهدات خود عمل نکرده است. با این حساب ادامه فعالیت شرکت ها و بانک های اروپایی با ایران بعد از خروج آمریکا عملا غیر واقع بینانه است."

 

برزگر می افزاید: "اروپاییان قبل از خروج آمریکا از برجام نیز از لزوم گسترش دامنه مذاکرات با ایران بر سر مسائل نظامی، موشکی و منطقه ای گفته بودند و پس از اعلام نظر ترامپ نیز اروپا بر سر موضع خود باقیست و همانگونه که ایران منافعی از برجام دارد و خواستار این است که اروپا علی الخصوص در مسائل اقتصادی به این توافق پایبند باشد؛ اروپا نیز اهداف خاصی را از ادامه این توافق بدون آمریکا دنبال می کند که با توجه به صحبت های ترامپ پس از اعلام خروج از برجام مبنی بر اینکه آمریکا از یک توافق جدید که شامل مسائل نظامی، موشکی و منطقه ای باشد استقبال می کند و همچنین تکرار آن در روز های گذشته نشان از هم سویی آمریکا و اروپا در مقابل ایران دارد."

 

صحبت های جمشید برزگر

 

حال با وجود مطالب مطرح شده و با توجه به تجربه های فراوان گذشته و همچنین برجام در بد عهدی آمریکا و اروپاییان در مقابل ایران، آیا بهتر نیست اصلاح طلبان، واقع بینانه و بدور از ملاحظات حزبی و سیاسی به مسائل داخلی و بین المللی نگاه کنند و از تجربه برجام درس گرفته، یک بار برای همیشه دندان لق برجام و به طور کلی تکیه و امید به خارج از مرزهای ایران را کشیده و بیرون بیاندازند و با تکیه بر توان و ظرفیت های داخلی در پی رسیدن به ایرانی آباد و آزاد تلاش کنند؟!

 

212

 

1 نظر
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top