خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ الثلاثاء ١٢ رجب ١٤٤٠ Tuesday, March 19, 2019
 
کد خبر: 897021
نظرات: 2
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۲/۲۹ - ۲۲:۱۱
آیه‌ «تطهیر» سندی بر حقانیت اهل بیت علیهم السلام
آیه تطهیر از برترین آیاتی است که زمینه معرفت برتر درباره اهل بیت (ع) را فراهم می سازد که نشانگر عصمت و پاکی آن بزرگواران است و سندی محکم بر حقانیت آنها برای خلافت بعد از پیامبر«ص» می باشد.
اهل بیت در آیه تطهیر آیه‌ «تطهیر» سندی بر حقانیت اهل بیت علیهم السلام
به این مطلب امتیاز دهید
66.7% 33.3% بازدید

به گزارش جام نیوز؛ آیه تطهیر بخشی از آیه ۳۳ سوره احزاب است که در آن به اراده خداوند بر پاکی اهل بیت(ع) از رجس و پلیدی تصریح شده است و متکلمان و عالمان دینی شیعی برای اثبات عصمت امامان(ع) به آن استناد می‌کنند. که از برترین آیاتی است که زمینه معرفت برتر درباره اهل بیت (ع) را فراهم می سازد. که نشانگر عصمت و پاکی آن بزرگواران است و سندی محکم بر حقانیت آنها برای خلافت بعد از پیامبر «ص» می باشد ولی بعضی از اهل سنت اعتقاد دارند که آیه تطهیر در شأن همسران پیامبر اکرم«ص» نازل شده است؛ که با برسی دقیق متن آیه و مراجعه به شأن نزول آن، به درستی کلام شیعه پی می بریم.

 

متن آیه شریفه:

إِنَّمَا یُرِیدُ اللهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیتِ وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیراً

بی‌گمان، خدا اراده کرده است تا آلودگی را از شما اهل بیت [پیامبر] بزداید و شما را پاک و پاکیزه گرداند.«1»

 

قبل از نقد بر ادعای باطل وهابیت در مورد آیه تطهیر لازم است ابتدا به شأن نزول آیه که در کتب اهل سنت ذکر شده است مراجعه کنیم تا سندی محکم بر اثبات ادعای ما باشد که این آیه به هیچ وجه بر همسران پیامبر دلالت نمی کند.

 

شأن نزول؛ در برخی احادیث اهل سنت آمده است این آیه در خانه ام سلمه همسر پیامبر(ص) نازل شده و هنگام نزول آن علاوه بر پیامبر(ص) علی(ع)، فاطمه(س)، حسن(ع) و حسین(ع) هم حاضر بودند. در این هنگام پیامبر(ص) پارچه‌ای خیبری (کساء) را که بر آن نشسته بود، بر روی خود و علی و فاطمه و حسنین کشید و دست‌ها را به سوی آسمان بالا برد و گفت: "خدایا! اهل بیت من این چهار نفرند. اینان را از هر پلیدی پاک گردان". ام سلمه از پیامبر(ص) پرسید آیا من نیز در شمار اهل بیت(ع) قرار دارم که پیامبر(ص) پاسخ داد تو از همسران رسول خدایی و تو (بر راه) خیر هستی.«2»

 

طبق شأن نزول این آیه  معلوم ی شود که آیه تطهیر فقط شامل پنج تن آل عبا" می شود نه همسرا پیامبر اکرم«ص» و این مطلبی است که اهل سنت در کتابهایشان نقل کرده اند؛

 

دلیل اهل سنت بر اینکه آیه تطهیر در شأن همسران پیامبر«ص» نازل شده است:

اهل سنت می گوید که آیه تطهیر بعد از آیاتی است که در شأن همسران پیامبر«ص» نازل شده است که این نشانگر نزول این چند آیه و آیه تطهیر در حق همسران پیامبر«ص» می باشد و اینکه سیاق آیات یکی است و با یک لحن آمده است.

متن آیه:

وَقَرنَ في بُيوتِكُنَّ وَلا تَبَرَّجنَ تَبَرُّجَ الجاهِلِيَّةِ الأولى وَأَقِمنَ الصَّلاةَ وَآتينَ الزَّكاةَ وَأَطِعنَ اللَّهَ وَرَسولَهُ "إِنَّما يُريدُ اللَّهُ لِيُذهِبَ عَنكُمُ الرِّجسَ أَهلَ البَيتِ وَيُطَهِّرَكُم تَطهيرًا"

ترجمه:

و در خانه‌های خود بمانید، و همچون دوران جاهلیّت نخستین (در میان مردم) ظاهر نشوید، و نماز را برپا دارید، و زکات را بپردازید، و خدا و رسولش را اطاعت کنید؛ خداوند فقط می‌خواهد پلیدی و گناه را از شما اهل بیت دور کند و کاملاً شما را پاک سازد.

 

قبل از نقد لازم است به این نکات مهم و کلیدی توجه شود:

1. بعضى از مفسران، «رِجس» در آیه«اِنَّما یُرِیدُ اللّهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ اَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیر» هرگونه پلیدى و گناه را شامل مى شود؛ چرا که گناهان همه رجسند، و لذا این کلمه در قرآن به «شرک»، «مشروبات الکلى»، «قمار»، «نفاق»، «گوشت هاى حرام و ناپاک» و مانند آن اطلاق شده است. یعنی اهل بیت علیهم السلام از تمام گناهان پاک هستند و این دلیلی بر عصمت آنهاست.

در حقیقت، مفهوم آیه همان چیزى است که در «زیارت جامعه» نیز آمده است: «عَصَمَکُمُ اللَّهُ مِنَ الزَّلَلِ وَ آمَنَکُمْ مِنَ الْفِتَنِ، وَ طَهَّرَکُمْ مِنَ الدَّنَسِ، وَ اَذْهَبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ، وَ طَهَّرَکُمْ تَطْهِیراً» (خداوند شما را از لغزشها حفظ کرد، از فتنه انحرافات در امان داشت، از آلودگی ها پاک ساخت و پلیدى را از شما دور کرد، و کاملاً تطهیر نمود).

 

2. اراده در آیه مذکور « اِنَّما یُرِیدُ اللّهُ» اراده تکوینی است؛ یعنی خداوند خواسته است که آنها از اول عمر تا آخر عمر پاک باشند. و این اراده قابل تخلف نیست. به خلاف اراده تشریعی که خداوند خواسته است که انسان ها از گناهان پاک باشند و با اختیاری که به آنها داده شده بتوانند مسیر تکامل خودشان را بپیمایند ولی از این اراده تخلف شده است به دلیل اینکه هر روز مشاهد گناهان مردم می باشیم پس آنچه که قابل تخلف نیست اراده تکوینی می باشد که خدا در مورد اهل بیت «علیهم السلام» اراده کرده است.

نقد کلام اهل سنت:

1. در آيات ياد شده وقتي سخن از زنان پيامبر اكرم (ص) به ميان آمده ، ضمير جمع مؤنث به كار رفته مانند:

من يات منكن - و من يقنت منكن - لستن - ان اتقيتن - تخضعن - وقرن - بيوتكن  ولي وقتي به آيه تطهير رسيده ضماير جمع مذكر به كار رفته مانند: ليذهب عنكم - ويطهركم . پس معلوم مي شود مخاطب در آيه تطهير غير از مخاطب در آيات قبل و بعد از آيه تطهير است.

 

2. زنان پيامبر گرامي «ص» متعدد بودند و در خانه هاي مختلف زندگي مي كردند و لذا در آيه 32 جمله (وقرن في بيوتكن) آمده است و اگر چنان كه آيه تطهير نيز شامل آن ها مي شد بايد جمله (اهل البيوت) مي آمد و حال آن كه (اهل البيت) آمده است.

 

3. طبق روايت صحيح مسلم و غير از آن  وقتي آيه تطهير نازل شد رسول اكرم «ص» حضرت علي و فاطمه و حسن و حسين «سلام الله علیهم اجمعین»  را زير كساء قرار داد و آيه شريفه را قرائت فرمود.

 

روايت صحيح مسلم:

قَالَتْ عَائِشَةُ خَرَجَ النَّبِيُّ صلي الله عليه وسلم غَدَاةً وَعَلَيْهِ مِرْطٌ مُرَحَّلٌ مِنْ شَعْر أَسْوَدَ فَجَاءَ الْحَسَنُ بْنُ عَلِيّ فَأَدْخَلَهُ ثُمَّ جَاءَ الْحُسَيْنُ فَدَخَلَ مَعَهُ ثُمَّ جَاءَتْ فَاطِمَةُ فَأَدْخَلَهَا ثُمَّ جَاءَ عَلِيٌّ فَأَدْخَلَهُ ثُمَّ قَالَ (إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيرًا). عائشه گفت که رسول خدا صبح هنگام بیرون رفتند و بر روی دوش ایشان عبایی طرح دار از موی سیاه بود . پس حسن بن علی آمد پس او را در زیر عبا گرفت . پس حسین آمد و او را نیز وارد کرد . پس علی آمد او را نیز وارد کرد . سپس فرمود : خداوند می خواهد از شما اهل بیت پلیدی ها را دور کند و شما را پاک نماید .«3»

4. سوالی که باید مطرح شود اینست که آیا در در کتب اهل سنت روایتی وجود دارد با این مضمون که زنان پیامبر«ص» مثلا حفصه یا عایشه ادعا کرده باشند که این آیه « تطهیر» در حق ما نازل شده است یا خیر؟ زنان پيامبر هيچيك ادعا نكرده اند كه آيه تطهير شامل ما نيز مي شود بلكه خلاف آن را نقل كرده اند مانند ام سلمه كه مي گويد پس از نزول آيه تطهير و تكريم حضرت رسول گرامي علي و فاطمه و حسن وحسين عليهم السلام را، من جلو رفته و از حضرت پرسيدم آيا من هم عضو اهل بيت هستم؟ حضرت پاسخ داد تو آدم خوبي هستي و عضو اهل بيت نيستي بلكه از همسران پيامبر هستي. «4»

 

1. سوره احزاب آیه 33

2.(ترمذی، سنن الترمذی، ۱۴۰۳ق، ج۵، ، ص۶۹۹؛ صدوق، معانی الاخبار، ۱۴۰۳ق، ج۲، ص۴۰۳)

3. صحيح مسلم: 7 /130 ح 6414.

4. سنن الترمذي: ج 5 ص 361

 

255

 

2 نظر
نمایش نظرات

بسم الله الرحمن الرحیم اگر کسی از شب تا صبح لفظ حلوا را تکرار کند با انکه حلوا خوراکی بسیار شیرینی است جز تلخ کامی چیزی عایدش نخواهد شد زمانی اروپا در گیر عقاید افراطی ایجاد شده در دین مسیحیت بود به طوری که خیلی از اصول علمی امروزه را نادرست بیان می‌کردند واصرار به اشتباهات خود داشتند وکسی توان بیان اصلی خارج از چهار چوب اصولی انها را نداشت بعدا ازاد اندیشان دانشمندی که فارغ از هر تعصب دینی تنها بر اساس اصول واضح علمی بسیاری از اصول نادرست پیشوایان دینی را به چالش کشیده ودر این راه حتی جانشان را نثار کردند وثمره اش پیشرفت بود یقینا برای مشکلات ما نیز اصول علمی که پیرامون ما قابل درک است می‌تواند کمک کند مهم این است که بدون هر تعصب دینی ومذهبی توسط پژوهشگران ازاد اندیش تحقیقات علمی انجام شود وپیوندی بین اصول علمی واصول دین ایجاد کرد در این صورت است که پیشرفت ایجاد خواهد شد ویقینا اگر به اصول مشترک دست پیدا کنیم انگاه دین مشترک گره‌های علم ودنیا را برایمان خواهد گشود وزندگی ارام ولذتبخشی در کنار دیگر همنوعان در سراسر دنیا فارغ از هر دین ومذهبی خواهیم داشت ادیان الهی قصدشان فقط جلوگیری از نابودی ارزشهای انسانی بوده وبدترین سو استفاده زمانی از دین صورت گرفته که به اسم دین ومذهب ارزشهای انسانی را به چالش ونابودی کشیده اند وبالاترین هدف دین ومذهب پاسداشت واحیای انسانیت ادمهاست وهرجا دین ومذهب انسانیت را از میان برده یقینا تقلبی بوده است واین بهترین عیار سنجش ادیان ومذاهب دروغین است التماس دعا والسلام

پاسخ

۰

۰

سایت شما بارها و بارها دیدم به بهانه فرقه وهابیت به عقاید اهل سنت حمله ور میشود. اینکه فرقه وهابیت چه فتنه ای بود ریشه ش چی بود و از کجا آب خورد هیچ ربطی به عقاید اهل سنت نداره که شماها با بهانه قرار دادن کلمه وهابیت دم به دقیقه به عقاید حق اهل سنت اهانت کنید. (سطح اهانتتون در پستها مختلف بالا و پایین میره یه جا آشکارتر یه جا با احتیاط)
اینکه عقاید اهل سنت با وهابیت در موارد زیادی اشتراک دارند هیچ مجوزی به شماها نمیده که هرجور خواستید عمل کنید. تفاوت وهابیت با سایر امت عموما در عقاید شرک و توحیده. اما جواب به استدلال شما در این آیه
میگویید خطاب به امهات المومنین (اگر شما خود را مومن میدانید باید زنان حضرت را هم مادر خود بدانید) جمع مونث است اما یک مرتبه خطاب جمع مذکر می‌شود پس آیه درباره امهات المونین نیست!
اشتباه شما اینه که خیال میکنید عقیده اهل سنت بر اینه که این آیه تنها درباره زنان پیامبره (رضی الله عنهم) که حتی اگر چنین بود صیغه خطاب اشکالی ایجاد نمیکرد.
بنا به عقیده اهل سنت اهل بیت شامل زنان پیامبر، آل علی، آل جعفر، آل عباس میشود. آیا در میان افراد مذکور مردی وجود نداره که خطاب رو مذکر کنه؟!
همانطور که گفتم حتی اگر آیه تنها درباره زنان پیامبر (رض) نازل میشد لفظ خطاب اشکالی ایجاد نمیکرد.
در آیه ۷۳ سوره هود خطاب با یک نفر آنهم همسر حضرت ابراهیم (ع) است میفرماید. قالوا اتعجبین من امر الله
اما در ادامه میفرماید رحمت الله و برکاته علیکم اهل البیت
خدا درباره یک نفر یک همسر حضرت ابراهیم لفظ جمع مذکر علیکم اهل البیت بکار برده چطور ایراد داشته باشه که درباره جمع همسران نتوان جمع مذکر را بکار برد. پس ایراد شما از اساس که بر پایه صیغه مذکر و مونث بود بی اساس و بر خلاف سیاق قرآن است. اما روایاتی که ذکر کردید در آن روایات افراد مذکور به جمع اهل بیت افزوده شدند نه اینکه مخصوص به همانها باشد. برداشتهای شما در حذف حضرت ام سلمه برداشت شخصی است که بدون دلیل اعتباری ندارد. عبارت «آیا من نیز عضو اهل بیت هستم؟» را خودتان اضافه کردید و در روایت وجود ندارد.
پیامبر برای آل عبا دعا میفرمود و دعا میکرد که آنها هم جزو اهل بیت شوند نیازی نبود که در این دعا حضرت ام سلمه اضافه شود او خودش خودبخود آیه شامل حالش میشد.

پاسخ

۰

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین خبر
Top