خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ الأحد ١١ جمادى الثانية ١٤٤٠ Sunday, February 17, 2019
 
کد خبر: 897734
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۳/۲ - ۱۷:۱۲
چرا امام خمینی به سکونت در منطقه خوش آب و هوای کوفه رضایت ندادند ؟
حضرت امام باهوای بسیارگرم وخشک نجف مانوس نبودندوبا توجه به سن ایشان، ازاین هوا بیشتر ازافراد مشابه که ازسال‌های دورساکن نجف بودندرنج می‌بردند و همه دوستان نیزازاین مسئله نگران بودند.
 امام خمینی چرا امام خمینی به سکونت در منطقه خوش آب و هوای کوفه رضایت ندادند ؟
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس گوناگون جام نیـوز،  یکی از وجوه بارز امام خمینی(ره) در طول دوران اقامت در نجف اشرف و جماران، ساده‌زیستی ایشان بود. بیت ساده بنیانگذار انقلاب اسلامی در جماران گواه مهمی بر این مسئله است که ایشان علاقه‌ای به مظاهر دنیا نداشتند.

 

متن زیر خاطره‌ای از حجت‌الاسلام و المسلمین رحیمیان از اعضای اصلی دفتر امام درباره ساده‌زیستی ایشان است که در کتابی شده است:

 

امام در طول مدتی که در نجف اشرف بودند در یک منزل اجاره‌ای قدیمی که از جهت سادگی مثل منازل سایر مردم عادی و طلاب بود سکونت داشتند. مرسوم بود که بزرگان نجف هر کدام یک منزل در کوفه و نزدیک شط فرات هم داشته باشند تا شب‌ها -مخصوصا در فصل تابستان- به آنجا بروند. حضرت امام با هوای بسیار گرم و خشک نجف مانوس نبودند و با توجه به پیری از این هوا بیشتر از افراد مشابه که از سال‌های دور ساکن نجف بودند رنج می‌بردند. همه دوستان نیز از این مسئله نگران بودند.

 

یک شب مرحوم حاج شیخ نصرالله خلخالی پس از مقدمه‌ چینی مثال‌هایی زد در این باره که به افرادی که مریض بوده‌اند پزشکان گفته‌اند که هوای نجف سمی‌ است که تریاق آن هوای کوفه است و آنها نیز با رفتن به کوفه کاملا بهبود یافته بودند. او با این شیوه سعی کرد که امام اجازه دهند منزلی برای‌شان در کوفه اجاره کنند. همین این که سخنان حاج شیخ نصرالله تمام شد در حالی که بعد از آن همه صحبت و مقدمه‌چینی‌ها فکر می‌کردند امام قانع شده و منتظر جواب مثبت ایشان بودند ناگهان امام سرشان را بلند کردند و به مرحوم خلخالی نگاه کردند و بدون این که حتی یک کلمه سخن بگویند فقط تبسمی زیبا و در عین حال تلخ بر لب‌های مبارک‌شان نقش بست. تبسمی تشکرآمیز از مرحوم خلخالی و تلخ به خاطر کراهت از مظاهر دنیا و رفاه زندگی.

 

در رابطه با این موضوع شنیدم که امام در پاسخ دیگری فرموده بودند: آیا من می‌توانم به کوفه بروم و دنبال رفاه خودم باشم در حالی که بسیاری از مردم ایران در سیاه‌چال‌ها به سر می‌برند.

 

خبرنگاران جوان

2025

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top