خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ الأربعاء ١٨ شعبان ١٤٤٠ Wednesday, April 24, 2019
 
کد خبر: 898117
نظرات: 2
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۳/۵ - ۱۹:۰۸
طناب پوسیده غرب
در سال 2001 بوش پسر "چهارچوب مورد توافق" را اشتباه دولت کلینتون خواند و با متهم کردن کره شمالی به غی سازی، از تامین بودجه برای اجرای تعهدات مورد توافق اجتناب کرد. کره شمالی هم با خروج از ان پی تی و اخراج بازرسان آژآنس بین المللی انرژی اتمی، فعالیت های هسته ای خود را از سر گرفت.
غرب طناب پوسیده غرب
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، بیست و چهار سال پیش کره شمالی "چهارچوب مورد توافق" را با ایالات متحده تجربه کرد، مذاکراتی که در آن دولت کلینتون برای متوقف کردن فعالیت های هسته ای کره شمالی متعهد شده بود تا در قبال توقف ساخت و فعالیت راکتور های آب سنگین کره، ضمن تامین نفت و سوخت سنگین مورد نیاز پیونگ یانگ، دو راکتور آب سبک مقاوم در برابر تکثیر سلاح هسته ای برای تولید برق در کره شمالی احداث کند.

 

همچنین آمریکا قول لغو گام به گام تحریم ها و برخورداری از مزایایی سیاسی بازگشت به جامعه جهانی را  به کره شمالی داده بود.

 

هنوز یک ماه از عمر این توافق نگذشته بود که جمهوری خواهان کنترل کنگره آمریکا را به دست گرفتند؛ جمهوری خواهان که مخالف این توافق بودند، با دولت در اجرای تعهداتش همکاری لازم را نداشتد. کره شمالی نیز با شروع ساخت موشک های میان برد و دور برد به این تاخیر ها واکنش نشان داد، که موجب تشدید تنش ها بین دو کشور شد.

 

در سال 2001 بوش پسر "چهارچوب مورد توافق" را اشتباه دولت کلینتون خواند و با متهم کردن کره شمالی به غی سازی، از تامین بودجه برای اجرای تعهدات مورد توافق اجتناب کرد. کره شمالی هم با خروج از ان پی تی و اخراج بازرسان آژآنس بین المللی انرژی اتمی، فعالیت های هسته ای خود را از سر گرفت. شکست "چهار چوب مورد توافق" سبب شد تا به اعتراف ایالات متحده آمریکا، کره شمالی در حال حاضر حدود 60 بمب هسته ای در اختیار داشته باشد و در زمینه نظامی و ساخت موشک هم پیشرفت های قابل توجهی داشته باشد.

 

بعد از گذشت بیش از دو دهه از شکست توافق 1994 کره شمالی اعلام کرد که دیگر دو سیاست توامان توسعه سلاح های هسته ای و توسعه اقتصادی را دنبال نمی کند و دنبال رشد اقتصادی کره است.کیم جونگ اون با پشتوانه اینکه کشورش تسلیحات هسته ای دارد قدم به میدان مذاکره با آمریکا گذاشت.

 

رهبر کره شمالی بعد از دیدار با رئیس جمهور کره جنوبی و نشان دادن حسن نیتش، برای خلع سلاح هسته ای اعلام آمادگی کرد، ایالات متحده ضمن استقبال از این اقدام کره شمالی مقدمات دیدار "ترامپ" و "اون" را نیز فراهم کرد تا جایی که مکان و زمان این ملاقات نیز اعلام شد.پس از این پیونگ یانگ برای نشان دادن هر چه بیشتر حسن نیت خود، ضمن آزاد سازی 3 زندانی آمریکایی تبار، به صورت داوطلبانه سایت آزمایشات هسته ای خود را در مقابل دیدگان خبرنگاران خارجی منهدم کرد.

 

هنوز چند ساعتی از این اقدام داوطلبانه نگذشته بود که ترامپ جمهوری خواه طی نامه ای ضمن لغو دیدار آتی خود با رهبر کره شمالی، علت این اقدام را اظهارات خصمانه و تند پیونگ یانگ اعلام کرد. اما نکته جالب تر اینکه بعد از بدعهدی دوباره آمریکا در لغو این دیدار، وزارت امور خارجه کره شمالی ضمن تشکر از رئیس جمهوری آمریکا از آمادگی کشورش برای از بین بردن موانع ملاقات رهبر کره شمالی با ترامپ خبر داده است.

 

بد عهدی ایالات متحده در گذشته در قبال کشورهای مختلف علی الخصوص خود کره شمالی و هم چنین اقدامات اخیر ترامپ در خروج از معاهده بین المللی پاریس و همچنین توافق هسته ای برجام با ایران و از طرف دیگر لغو دیدار با رهبر کره شمالی، آن هم پس از اقدامات داوطلبانه پیونگ یانگ در آزادسازی زندانیان آمریکایی و انهدام سایت آزمایشات هسته ای؛ ظاهرا هنوز کره شمالی را متقاعد نکرده است که آمریکا در پی مذاکرات متقابل نیست و تنها به دنبال اهداف سلطه طلبانه خود است.

 

لغو دیدار ترامپ با کیم جونگ اون از سوی آمریکا نشان از سیری ناپذیری استکبار جهانی در سیاست های تمامیت خواهش دارد، در کره شمالی کسی مرگ بر آمریکا نگفت، دلواپسان و مخالفینی در کار نبودند، اقدامات داوطلبانه تا به حد انهدام انجام شد اما باز هم آمریکا بد عهدی کرد.

 

ایکاش موافقان گفتگو با غرب، کمی عبرت بگیرند...!!!

 

 

212

 

2 نظر
نمایش نظرات

عبرت نخواهند گرفت .

پاسخ

۱

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top