خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ الجمعة ٢٠ شعبان ١٤٤٠ Friday, April 26, 2019
 
کد خبر: 902965
نظرات: 22
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۴/۱۲ - ۰۰:۵۲
با انتشار یادداشتی کوتاه انجام گرفت؛
واکنش بانوی نخبه افغانستانی به اقدام نژادپرستانه تاج‌زاده
علاوه بر نخبگان مهاجر، بسیاری از هموطنان عزیزمان -فارغ از مرزبندی‌های رایج جناحی- اعتراض خود را نشان داده‌اند.
سیده تکتم حسینی شاعر افغانستانی واکنش بانوی نخبه افغانستانی به اقدام نژادپرستانه تاج‌زاده
به این مطلب امتیاز دهید
92.9% 7.1% بازدید

به گزارش جام نیوز، "مصطفی تاج‌زاده" فعال سیاسی اصلاح‌طلب که همواره با اظهارات افراطی و رویکردهای رادیکال خود جنجال‌آفرینی و هزینه‌تراشی می‌کند، هفته گذشته در صفحه اینستاگرام شخصی‌اش مطلبی در ستایش اهالی تبریز منتشر کرد.

وی در بخشی از مطلب مورد اشاره، به ماجرای اخراج مهاجران افغانستانی از شهر تبریز اشاره کرده و بدون اشاره به ابعاد انسانی این سوءرفتار، اولا آن را به حساب کلیه شهروندان تبریزی گذاشته و ثانیا نشانه روحیه مثبت و همگرایانه آنان دانسته است!

 

 

مطابق انتظار، این نگاه غیراخلاقی با واکنش‌های منفی به‌ویژه از جانب نخبگان مهاجر همراه شد.

به عنوان نمونه، شاعر افغانستانی سرکارخانم «تکتم حسینی» که در محافل فرهنگی هنری کشورمان چهره‌ای شناخته‌شده است، در پاسخ به تاج‌زاده طی یادداشتی کوتاه چنین نگاشت:

««در سرزمینی که داعیه‌دار حقوق بشر است و پرچم اسلام -که دین مساوات و برابری است- برفراز آن در اهتزاز است، صحبت‌های افراط گرایانه برخی از افراد بیشتر می‌تواند جنبه سیاسی داشته و ناشی از شانتاژهای رسانه‌ای و حاشیه‌سازی‌های مرسوم باشد؛ وگرنه حقوق اولیه انسانی، حقوقی هستند که توسط همه کشورها به رسمیت شناخته می‌شوند و محروم کردن قوم یا ملتی خاص از این حقوق، صرفا به‌دلیل مهاجر بودنشان، امری کاملا ضدانسانی و ضددینی است. چه بسا در دورانی دیگر و در سرزمینی دیگر، گروهی از ایرانیان در شرایطی مشابه با شرایط امروز اتباع افغانستان در ایران قرار بگیرند و این انتظار را داشته باشند که از حقوق اوليه انسانی خود بهره‌مند شوند. و چه تأسف برانگیز است صحبت‌های اخیر آن بزرگوارِ نژادپرستِ خواهنده‌ی اصلاح...»»

 

گفتنی است بسیاری از هموطنان عزیزمان فارغ از مرزبندی‌های رایج جناحی، در شبکه‌های اجتماعی به این نوشتار نژادپرستانه اعتراض کرده‌اند.

کارنامه ملت مهمان‌نواز ایران هم آکنده از مهربانی و خوش‌رفتاری با ملت شریف و جنگ‌زده افغانستان است که با این مواضع و اظهارات نسنجیده لکه‌دار نخواهد شد.

 

22 نظر
نمایش نظرات

چرا نظرها که نوشته می‌شود را روی سایت نمی‌گذارید

پاسخ

۰

۰

بانوی محترم ما .. ما رو ببخش ... هر حرکت زشتی که از این مملکت سر میزنه به خاطر بیسوادی و عدم آگاهیه... اینجا سرزمین خودش ماست ... ما مردمافغانستان رو دوست داریم ... مردم افغانستان مردم شریف و پاکی هستند و خداوند همیشه با آنهاست . همه جای دنیا خوب و بد داره هم در جامعه ایرانی و هم در جامعه افغانستان ... من شرم دارم که مردم خوب افغانستان رو جدای از مردم سرزمین پارس بدونیم ... همه باسودها و دانشمندان دنیا میدانند که افغانستان سرزمین آریا و ایران سرزمین پارس نامیده میشده و هست و خواهد بود . مردم سرزمین آریا همیشه بریا مردم سرزمین پارس افتخار ایجاد کردند . ما هیچوقت فراموش نمیکنیم که ابوعلی سینا و ومولانا از کدام خاک بودند ...ابوعلی سیناو مولانا همیشه از افتخارات سرزمین پارس بوده اند . مردم سرزمین اریا(افغانستان) همیشه در دل مردم باسواد و فرهیخته سرزمین پارس بوده اند . ما را ببخشید همه جا مردم بد و بیسواد وجود دارند که مایه دردسر و آبروریزی کل جامعه میشوند . مادر تمام سختی‌ها همیشه در خدمت شما هستیم ... و در مقابل اراذل و اوباش بیسواد نژادپرست میایستیم . شما بانوی دانشمند ما از سرزمین آریا هستید ... ما رو ببخشید . برای ما بین شما و ابوعلی سینا و مولانا فرقی نیست . ما افتخار میکنیم که در خدمت مردم سرزمین آریا هستیم . بی سوادی و جهل بعضی از مردم سرزمین پارس رو ببخشید . خیلی‌های تاریخ این دو سرزمین را نمیدونند که احترام را رعایت کنند .

پاسخ

۴

۰

خوب زدی تو دهن این تاج زاده خائن

پاسخ

۲

۲

چه خشگله!

پاسخ

۳

۴

۲

۰

جا برای جیگرای مثل این عکس همیشه هست .

پاسخ

۷

۳۵

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top