خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ الاثنين ١٦ شعبان ١٤٤٠ Monday, April 22, 2019
 
کد خبر: 903248
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۴/۱۳ - ۲۲:۱۴
مرجعیت، راز پویایی شیعه
آماده سازی شیعیان برای دوران غیبت امام مهدی عج الله تعالی فرجه الشریف حضرت را بر این داشت تا شرایطی را فراهم بیاورند که شیعیان در زمانی که رسیدن به محضر امام برایشان میسر نیست هم بتوانند به حوائج و نیاز های دینی خود پاسخ بدهند و امر دین معطل نماند.
مرجعیت شیعه مرجعیت، راز پویایی شیعه
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس دینی جام نیوز، حضرت امام موسي كاظم(ع) هفتمين پيشواي شیعیان، به دستور هارون الرشيد، خليفه‏ ي ستمكار عباسي در مدينه دستگير و به بصره تبعيد شدند. آن حضرت در بیستم شوال سال 179 ه.ق وارد آن شهر گرديد و به زندان فرستاده شد. امام علیه السلام مدتي در زندان عيسي بن جعفر، حاكم بصره، بود؛ اما وي به هارون نامه‏ اي نوشت و درخواست كرد كه امام را به فردي ديگر بسپارد، زيرادر تمام اين مدت، سَنَدي بر ضد او نيافته است.

هارون نيز امام را به بغداد تبعيد كرد و از وزير خود فضل بن ربيع خواست كه آن حضرت را به شهادت برساند، اما او نپذيرفت. سرانجام سِنْدي بن شاهِك به دستور يحيي بن خالد برمكي، وزير دربار عباسي و به خواست هارون، امام كاظم(ع) را به شهادت رساند.

 

با وجود اینکه امام موسی کاظم علیه السلام چندین بار در طول زندگی پربارشان به زندان افتادند. این سوال پیش میاد که رابطه امام کاظم ـ علیه‌السلام ـ با نقاط مختلف شیعه‌نشین جهان اسلام چگونه بود؟

 

در پاسخ به این سوال باید گفت: با توجه به اینکه دوران حیات ائمه ـ علیهم‌السلام ـ بعد از شهادت امام حسین ـ علیه‌السلام ـ همیشه همراه با خفقان و فشار سیاسی از جانب خلفای اموی و عباسی بود و آن ها ائمه ـ علیهم‌السلام ـ را از ارتباط مستقیم با پیروان و شیعیانشان منع می‌کردند، ائمه ـ علیهم‌السلام ـ هم سعی داشتند با استفاده از سیاست تقیه و تربیت افراد مورد اطمینان برای ارتباط با یاران و پیروان جهت گسترش تشیع و تعلیم و آموزش عقاید و احکام دینی بپردازند.

 

این خفقان که در دوران امام کاظم علیه السلام به اوج خود رسیده بود از یک سو و همچنین برنامه امام برای آماده سازی شیعیان برای دوران غیبت امام مهدی عج الله تعالی فرجه الشریف از سوی دیگر حضرت را بر این داشت تا شرایطی را فراهم بیاورند که شیعیان در زمانی که رسیدن به محضر امام برایشان میسر نیست هم بتوانند به حوائج و نیاز های دینی خود پاسخ بدهند و امر دین معطل نماند.

 

لذا حضرت شبکه وکالت را به راه انداختند تا افراد فقیه و مورد اعتماد ایشان به شهرها و سرزمین های مختلف رفته و علاوه بر اینکه رابطه میان امام و مردم باشند و وجوهات و نامه های مردم را به امام برسانند، پاسخگوی سوالات شرعی و دینی مومنین نیز باشند.

 

شبکه وکالتی که امام کاظم علیه السلام بنیان گذار آن بود در زمان ائمه بعدی نیز با قدرت به کار خود ادامه داد و در زمان غیبت صغری نیز از طریق نواب خاص حضرت به حیات خود ادامه داد. اما با شروع غیبت کبری این وظیفه خطیر به دوش نواب عام حضرت ولی عصر عج الله تعالی فرجه الشریف قرار گرفت و رسیدگی به امور دینی شیعیان به مجتهدین و مراجع جامع الشرایط محول شد.

 

اتفاقی که به گواه دوست و دشمن سبب شد تا شیعه بعد از هزار و اندی سال از بعثت پیامبر بتواند با پویایی و حلاوتی مثال زدنی پرچم دین را به دوش خود بکشد، و با تکیه بر توان اجتهاد زمینه مبارزه با انحرافات و شبهات را داشته باشد.

 

اما امروزه دشمنان و معاندین اسلام ناب که از ظرفیت مرجعیت و اجتهاد شیعه صدمه خورده اند و با وجود ایشان نتوانسته اند به اهداف شوم خود علیه اسلام برسند، در حال تخریب و تضعیف جایگاه اجتهاد و مرجعیت در بین شیعیان هستند؛ که به لطف الهی تا کنون طرفی نبسته و پس از این هم به جایی نخواهند رسید.

 

212

 

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top