خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ الاثنين ٢٢ رمضان ١٤٤٠ Monday, May 27, 2019
 
کد خبر: 903933
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۴/۱۹ - ۱۸:۳۱
تسلط ارتش سوریه بر مرزهای اردن
ارتش سوریه توانست کنترل مرزهای این کشور در ریف درعا با اردن را به دست گیرد؛ مسئله‌ای که در واقع به معنای قطع گروههای مسلح حاضر در این منطقه با اتاق عملیاتی است که از اردن اداره می‌شد.
نقشه تسلط ارتش سوریه بر مرزهای اردن
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، ارتش سوریه روز گذشته توانست کنترل مرزهای این کشور در ریف درعا با اردن را به دست گیرد؛ مسئله‌ای که در واقع به معنای قطع گروههای مسلح حاضر در این منطقه با اتاق عملیاتی است که از اردن اداره می‌شد.

این مرزها طی سالهای گذشته، شاهراه حمایت نظامی و اطلاعاتی از گروههای مسلحی بود که در جنوب سوریه فعالیت داشتند.
اتاق عملیاتهای غربی-عربی برای تروریستهای حاضر در این منطقه فعال بودند که از جمله می‌توان به اتاق عملیات «موک» اشاره کرد که در واقع هدف این اتاقها سرنگونی دولت سوریه بود.
این اتاق عملیاتها طی سالهای بحران سوریه در تلاش بودند که مؤسسه‌هایی را در موازات مؤسسات حکومتی ایجاد کنند تا بعدا مورد استفاده قرار گیرد.


روزنامه الاخبار لبنان با مقدمه فوق، گزارش داد که در حال حاضر با تسلط ارتش سوریه بر مرزهای اردن، دیگر این امکان برای این اتاق عملیاتها میسر نیست.
در واقع پایان این مرحله مهم است و چالش مهمی پیش روی دمشق و همیپمانانش وجود دارد؛ این چالش و مشکل آزادسازی منطقه مجاور با مرزهای جولان اشغالی است. آزادسازی این منطقه از آنجایی که با اسرائیل در ارتباط است و گروه تروریستی «جیش خالد بن الولید» -که با داعش بیعت کرد- در منطقه «وادی الیرموک» حضور دارد، پیچیده است.


با تسلط ارتش سوریه بر مرزهای درعا با اردن، فقط منطقه مجاور «التنف» و منطقه وادی الیرموک خارج از سیطره نیروهای سوری است.
این پیشروی برای جبهه مقاومت بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا گروههای مسلح دیگر هیچ تماسی با خاک اردن ندارند و بدین ترتیب همه فعالیتهای نظامی و سایر فعالیتهای این گروه که مستقیما از داخل اردن، از طریق اتاق عملیات موک مدیریت می‌شد، قطع شده است.


با این پیشروی، ارتش سوریه مناطق حضور گروههای مسلح در محله های جنوبی شهر درعا را محاصره کرد تا اجرای سایر بندهای توافق نیز آغاز شود.
منابع معارض هم اعلام کردند که طرف روس مسئول تعویق خروج افراد مسلحی است که قرار است به شمال سوریه منتقل شوند.


به گزارش الاخبار، احتمالا ارتش سوریه برای ورود به شهرکهای ریف غربی درعا از جمله «طفس، الیادوده و مزیریب» دست به تحرکاتی خواهد زد تا از غرب به صورت مستقیم با محل استقرار عناصر جیش خالد تماس داشته باشد.لذا ارتش سوریه برای بستن پرونده جنوب به صورت کامل دو مأموریت دارد: نخست آزادسازی منطقه وادی الیرموک از چنگ جیش خالد و دوم ورود به شهرکهای ریف شمال غرب درعا و ریف قنیطره؛ چه با مذاکره چه با عملیات.
 

فارس

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top