خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ الأربعاء ٢٢ شوّال ١٤٤٠ Wednesday, June 26, 2019
 
کد خبر: 904684
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۴/۲۵ - ۱۹:۵۹
امیرعبداللهیان؛
حضور ما در سوریه ربطی به آمریکا و روسیه ندارد
نه آمریکایی ها، نه روس ها و نه هیچ قدرت دیگری در جایگاهی نیست که بتواند درباره خروج مستشاران ایرانی از سوریه حرف بزند یا تصمیم بگیرد...
امیرعبداللهیان حضور ما در سوریه ربطی به آمریکا و روسیه ندارد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل با بیان این که مستشاران نظامی ایران به دعوت دولت رسمی سوریه در این کشور حضور دارند، تاکید کرد نه آمریکایی ها، نه روس ها و نه هیچ قدرت دیگری در جایگاهی نیست که بتواند درباره خروج مستشاران ایرانی از سوریه حرف بزند یا تصمیم بگیرد.

حسین امیرعبداللهیانبا حضور در برنامه «لقاء خاص» شبکه جهانی الکوثر به پرسش‌ها درباره اوضاع منطقه به ویژه مبارزه با تروریسم، اوضاع در سوریه و مناقشه یمن پاسخ داد.

حضور مستشاران ایرانی در سوریه
امیرعبداللهیان درباره حضور مستشاران نظامی ایرانی در سوریه گفت: مستشاران ایرانی که متخصص در زمینه مبارزه با تروریسم هستند به دعوت دولت و مسئولان سیاسی سوریه به ویژه شخص رئیس جمهور سوریه بشار اسد در این کشور حضور داشته و دارند. ما به مسئولان روس و همه کسانی که از حضور مستشاران نظامی ما در سوریه سخن می گویند گفته ایم که تصمیم گیری در این زمینه صرفا به تهران و دمشق مربوط می شود. ما به حضور در سوریه و حمایت از این کشور در مبارزه با تروریسم ادامه خواهیم داد تا امنیت و صلح در سراسر سوریه برقرار شود.
امیرعبداللهیان درباره شایعه درخواست روسیه از ایران برای خروج از سوریه گفت: مقامات روس چنین شایعاتی را رد کردند و این مسئله جزء دستور کار مذاکرات روسای جمهور آمریکا و روسیه نیست. همانطور که قبلا گفتم ادامه حضور مستشاران ایرانی در سوریه به تصمیم آقای بشار اسد و دولت سوریه و همچنین مقامات ایرانی بستگی دارد. ما معتقدیم نه روس ها، نه آمریکایی ها و نه هیچ قدرت دیگری در جایگاهی نیست که درباره خروج مستشاران ایرانی از سوریه حرف بزند یا تصمیم بگیرد.

مداخله‌های رژیم صهیونیستی در ایران
دستیار ویژه رئیس مجلس ایران درباره تکاپوی صهیونیست ها برای جلوگیری از حضور ایران در جنوب سوریه گفت: در درجه نخست باید بدانیم دانشمندان هسته ای ما در عملیات جاسوس های رژیم صهیونیستی و اربابان آمریکایی آن ترور شدند. همچنین فراموش نمی کنیم مزدوران سازمان جاسوسی «موساد» از مرزهای کشورهای همسایه ایران عبور کردند تا ماموریت پلید خود را اجرا کنند. علاوه بر این فراموش نمی کنیم بسیاری از توطئه هایی که سازمانهای جاسوسی خارجی و مزدورانشان طراحی کردند توسط وزارت اطلاعات ایران و با تلاش سربازان گمنام کشف و خنثی شد. ما می دانیم موساد و رژیم صهیونیستی در پشت پرده این تلاش‌های تروریستی و اعزام گروه های تروریستی به داخل ایران قرار دارند. قابل قبول نیست که این رژیم به خودش اجازه دهد از خاک کشورهای همسایه ما برای فرستادن مزدورانش به داخل ایران برای اجرای عملیات تروریستی و تهدید امنیت ما استفاده کند سپس مسئله حضور یا عدم حضور مستشاران ایرانی را در برخی مناطق مرزی سوریه مطرح کند. جمهوری اسلامی ایران برای دفاع از سوریه و دفاع از امنیت منطقه و تضمین امنیت ملی خود در هر مکانی که درباره آن بین مقامات آن کشور و مسئولان جمهوری اسلامی توافق شود حضور خواهد یافت حتی اگر رژیم صهیونیستی این حضور را برنتابد.

نصور غلط گفت‌وگوی ایران با رژیم صهیونیستی و آمریکا
امیرعبداللهیان درباره شایعه گفت‌وگوی ایران با رژیم صهیونیستی از طریق میانجی‌ها و همچنین گفت‌وگوی ایران با آمریکا گفت: عده ای تصور می‌کنند ایران ممکن است مذاکراتی محرمانه با آمریکا یا روسیه یا اروپا یا هر طرف دیگری انجام دهد تا به عنوان میانجی بین ایران و رژیم نامشروع اسرائیل عمل کنند. این تصور از پایه غلط است. ببینید با گذشت چهار دهه از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، کشور ما همچنان هزینه این موضع ثابت خود را می پردازد که تاکید دارد جمهوری اسلامی رژیم اشغالگر فلسطین را به رسمیت نشناخته است و نخواهد شناخت.

وی افزود: اما در خصوص آمریکا ما در واقع معتقدیم اگر گفت‌وگو با این کشور بر مبنای احترام متقابل باشد و آمریکایی ها به تعهداتی که می پذیرند عمل می کنند، ما با گفت‌وگو با آنها مخالفت نمی کنیم. برخی کشورها در دوره های مختلف میانجی گفت‌وگوی ما با آمریکا بودهاند و تازه ترین فرصتی که به آمریکایی ها داده شد تا بتوانند وارد گفت‌وگو با تهران شوند، گفت‌وگو درباره فعالیت های هسته ای صلح آمیز ایران بود... ما در این گفت‌وگوها بارها تاکید کردیم اگر آمریکایی ها ثابت کنند به تعهداتشان پایبند هستند، مذاکرات هسته ای می تواند زمینه خوب و مثبتی به منظور ایجاد فضای مناسب برای عادی سازی روابط بین واشنگتن و تهران باشد. اما آمریکایی ها حتی پیش از به قدرت رسیدن ترامپ، یعنی در زمان ریاست جمهوری اوباما، نشان دادند برای گفت‌وگو با تهران جدی نیستند. آمریکا پس از به قدرت رسیدن ترامپ هم ثابت کرد خواستار رابطه با ایران نیست. اکنون روابط دوکشور در بدترین شرایط و بیشترین بی اعتمادی متقابل قرار دارد و هر سیگنالی که آمریکا گاه و بیگاه برای ایران می فرستد با این پاسخ مواجه می شود که آمریکا غیرقابل اعتماد است و تا زمانی که مقامات آمریکایی چنین موضعی دارند، باب گفتگو بسته خواهد ماند.

یمن، باتلاق سعودی‌ها
امیرعبداللهیان در ادامه درباره بحران یمن نیز گفت: به نظر من یمن باتلاقی بود که رژیم صهیونیستی ایجاد کرد تا عربستان به عنوان کشوری اسلامی در آن غرق شود. لابی های صهیونیستی در آمریکا و غرب و حتی داخل اسرائیل منتظر فرصت برای برافروختن آتش جنگی جدید در منطقه بودند به ویژه که آنها تصور می کردند زیرساخت های سوریه نابود شده است و عراق با گذشت بیش از 15 سال از اشغال آن همچنان بی ثبات است و لبنان نیز با مشکلات خود دست و پنجه نرم می کند. آنها گمان می کردند اگر عربستان را در این باتلاق گرفتار کنند بر کل منطقه مسلط خواهند شد. هرچند عربستان خدمات زیادی به صهیونیست ها کرده است ولی این کشور هم باید به سوی تباهی و تجزیه پیش برود. آنها چنین توطئه ای را برای ایران و ترکیه و مصر هم تدارک دیده اند. سلمان و خانواده اش فریب خوردند و در باتلاق افتادند. به این ترتیب خانواده ملک سلمان به ابزار آمریکا و اسرائیل در جنگ یمن تبدیل شد.

دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: من در حاشیه نشست سازمان همکاری اسلامی در جده که اوایل تجاوز عربستان به یمن برگزار شد به عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان گفتم حل مشکل یمن جز از طریق گفت‌وگوی سیاسی امکان پذیر نیست و تجاوز نظامی به این کشور بی فایده خواهد بود. اما الجبیر که به تازگی وزیر خارجه شده بود با تکبری که در حاکمان سعودی سراغ داریم گفت: خواهی دید که ما انصارالله و حوثی ها را ظرف فقط سه هفته نابود می کنیم. من هم گفتم منتظر می‌مانیم تا ببینیم. اکنون مقاومت و پایداری ملت یمن در برابر تجاوز سعودی ها وارد چهارمین سال خود شده است... اروپایی ها و حتی آمریکایی ها بارها به مقامات سعودی گفته اند که بحران یمن راه حل نظامی ندارد ولی سعودی ها همچنان می گویند دو ماه دیگر به ما مهلت دهید تا حوثی ها و انصارالله را نابود کنیم.
امیرعبداللهیان با تاکید بر این که ایران خواستار پایان بحران در یمن و دیگر مناطق درگیری از طریق گفت‌وگوی سیاسی است گفت: در واقع ما تلاش می کنیم هیچ اقدامی که موجب پیچیده‌تر شدن اوضاع در منطقه و تشدید درگیری ها می شود انجام ندهیم. اتهاماتی از این قبیل که ایران موشک به یمن می فرستد اساسا نادرست است زیرا ما باور نداریم که سرنوشت جنگ را راه حل های نظامی رقم می زند... ما معتقدیم اگر یمن امنیت خود را از دست بدهد یا عربستان یا امارات ناامن شوند، این ناامنی به سراسر منطقه گسترش پیدا خواهد کرد. از این رو ما راضی نبوده و نیستیم که هیچ یک از طرف های مناقشه در یمن چنین مسیری در پیش بگیرد بلکه راه حل سیاسی را تشویق و برای آن زمینه سازی می کنیم. ما بارها به مقامات سعودی و اماراتی گفته ایم تنها راه پایان دادن به بحران یمن گفت‌وگوی سیاسی است و پیش از آن که آتش جنگ و درگیری در منطقه گسترش یابد باید به میز مذاکره بازگشت.
 

ایسنا

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top