خبرخوان جام نیوز
|
پنج شنبه ۶ تیر ۱۳۹۸ الخميس ٢٣ شوّال ١٤٤٠ Thursday, June 27, 2019
 
کد خبر: 904845
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۴/۲۷ - ۱۲:۰۷
بیانیه علیه بازدیدهای جنجالی کارشناسان آژانس
بسیج سازمان بسیج اساتید دانشگاه‌ها با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد: سازمان انرژی اتمی، اساتید دانشگاه را از تحقیقات علمی منع نموده و راه را برای مأموران خارجی باز کرده است.
بسیج اساتید بیانیه علیه بازدیدهای جنجالی کارشناسان آژانس
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، بسیج سازمان بسیج اساتید دانشگاهها، مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور در بیانیه‌ای تاکید کرد: سازمان انرژی اتمی، اساتید دانشگاه را از تحقیقات علمی منع نموده و راه را برای مأموران خارجی باز کرده است.

متن این بیانیه به شرح ذیل است:
«پس از سلسله اخبار نگران‌کننده کاهش نرخ رشد علمی کشور و تنزل مقام ایران در جهان طی سال‌های اخیر، تعطیلی بسیاری از صنایع پیشرو و بالادستی مرتبط با چرخة علم، فنّاوری و پیشرفت نظیر صنعت هسته‌ای، هوافضا، صنایع هوایی و افت شدید برنامه‌های فنّاوری نانو و ... اکنون اخباری از بازرسی مأموران آژانس بین المللی انرژی اتمی از دانشگاه‌های کشور نظیر دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه شهید بهشتی و ... به گوش می‌رسد.

در هفته‌های اخیر که خبرهای حیرت آور ورود مأموران خارجی در فضای دانشگاهی کشور منتشر شد، غیرت و نگرانی دانشمندان، استادان و دانشجویان متعهد و وطن‌خواه را برانگیخته و موجب نگرانی شدید دلسوزان پیشرفت و استقلال علمی ایران شد.

ماجرا از آنجا شروع شد که تعدادی از مأموران آژانس انرژی اتمی طی هفته‌های اخیر، اجازه یافتند تا در روز تعطیل و به صورت پنهانی اقدام به تفتیش و بازرسی از دفاتر کار استادان و آزمایشگاه‌های دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت ایران نموده و صحنه‌ای دیگر از فرآیند نقض استقلال و حاکمیت ملی جمهوری اسلامی را رقم زنند. تأسف بارتر آنکه پس از افشای این خبر، مشخص شد این تنها مورد بازرسی از دانشگاه ها نبوده و در چند دانشگاه دیگر نیز این اقدام تأسف بار تکرار شده است و این که حتی اطلاعات اساتید دانشگاهها، نقشه دانشگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های تحقیقاتی در اختیار مأموران خارجی قرار داشته است.

علی‌رغم ادّعای مکرر مدیران وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی در پیروی و تبعیت از منویات رهبر معظم انقلاب و منافع ایرانیان، اما در واقعیت شاهد عملکرد متناقض در تن دادن به خواسته‌های نامشروع دشمنان قسم خورده انقلاب و نظام در شکلی دیگر هستیم؛ دغدغه ای بس عمیق و جدّی از عملکرد چند سال اخیر دولتمردان حول اعتماد به بیگانگان که ذهن دلدادگان و دلبستگان به ایران، انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی را به خود مشغول کرده و آنان را به دلیل ادامه و استمرار این روند، به شدت نگران نموده است.

در حالی که رهبر انقلاب در سخنرانی 14 خرداد خود تکلیف معینی در خصوص فراهم آوردن مقدمات دستیابی به 190 هزار سو در غنی‌سازی اورانیوم برعهده سازمان انرژی هسته‌ای نهادند و فرمودند:«سازمان انرژی هسته‌ای موظف است سریعاً مقدمات و آمادگی‌های لازم را برای رسیدن به 190 هزار سو - فعلاً در چهارچوب برجام- فراهم کند و برخی مقدمات دیگر را که رئیس‌جمهور محترم دستور آن را دادند، از همین فردا آغاز کند»؛ مع‌الأسف، گویا سازمان انرژی اتمی، اساتید دانشگاه را از تحقیقات علمی منع نموده و راه را برای مأموران خارجی باز کرده است!

اکنون شاهد آنیم که علیرغم تأکید صریح ایشان مبنی بر ممنوعیت دسترسی بیگانگان به دانشمندان و زیرساخت‌های علمی کشور به خصوص در مسائل هسته‌ای، با بهانه واهی و به صورت پنهانی به عوامل آژانس اجازه داده می‌شود، تا اقدام به بازرسی از آزمایشگاه‌های دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت، تفتیش دفاتر اساتید آن دانشکده و حرمت‌شکنی نسبت به حریم و محیط علمی نموده و از مراکز فنّاوریِ اقتدار آفرین کشور جاسوسی کرده و گزارش‌های دقیق تهیه کنند؛ کاری که با استقلال علمی و شرف ملّی در تعارض است.

چطور می‌توان باور و قبول کرد در شرایطی که حتی نیروهای انتظامی وطن برای حفظ امنیت شهروندان و محیط دانشگاه، باید با مجوز خاص به محوطه دانشگاه (چه رسد به اتاق اساتید و آزمایشگاه‌ها) وارد شوند و بعضاً دشمنان ملّت و هویت ایرانی از این موضع به دلسوزی ریاکارانه، نظام مظلوم جمهوری اسلامی را با اقسام تهمت‌ها در بنگاه‌های خبری بمباران می‌کردند، اینک به بهانه‌های واهی اجازه ورود به اتاق اساتید (!) و آزمایشگاه های آنان به مأموران خارجی داده شود؟

اقدام ضد ملّی بازرسی از مراکز تحقیقاتی دانشگاهی و رفتار تحقیر‌آمیز بازرسان با اساتید دانشگاه ایرانی، نشان می‌دهد علی رغم ادعاهای دولتمردان درباره مفاد توافق خسارت بار برجام، اجازه تحقیق و توسعه ( (R&Dحتی در دانش‌های غیر هسته‌ای نیز به بهانه امکان ارتباط با مسئله هسته‌ای، از دانشمندان وطن سلب شده است!

با افشای گامی جدید در نقض فرامین نگاهبان واقعی علم و کرامت استادان و دانشمندان ایرانی، یعنی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و سرپیچی و تمرّد از دستور صریح ایشان، جای آن دارد که پرسیده شود حدّ نهایی در نقض ساحت علم و دانشمندان وطن تا کی و کجا تداوم خواهد یافت؟ آیا هنوز هم قرار است ملّت در رابطه با توافق شکست خورده برجام و ابعاد و ضمایم آن نامحرم دانسته شده و در حسرت توجه دولت به خواسته های آنان و اقتدار در مقابل زیاده خواهی های دولت های مستکبر بمانند؟

در همین راستا تذکراتی را به مسئولین مربوطه اعلام می‌کنیم:

به همه مسئولین مرتبط با این رخداد تلخ اعلام می‌کنیم، اساتید و دانشجویان انقلابی و غیور دانشگاه، در صورت عدم اقدام مناسب ازسوی مسئولین و تکرار این بازرسی ها، با مأموران مزاحمی که تحت عنوان بازرس قصد ورود به صحن و سرای دانشگاه‌ها و مراکز رسمی علمی و پژوهشی را دارند، برخورد انقلابی خواهند کرد و مانع ورود آنان به حریم مقدس دانشگاه و آزمایشگاه شده و از بازرسی‌های مأموران مستتر موساد، اینتلیجنت سرویس و سیا جلوگیری نموده و چه بسا این بار این جنبش استادی فرزندان ایران خواهد بود که "مهارت تاریخی انقلاب دوم" در صدر نهضت امام خمینی (ره) را بازاندیشی خواهد کرد.

پرواضح است که در عرف نهادهای بین المللی نظیر آژانس انرژی اتمی، بسیاری از بازرسان، درواقع در نقش جاسوسان حرفه ای دولت های غربی عمل می کنند؛ تجربة تلخ به شهادت رساندن استادان عالی مقام؛ شهیدان شهریاری و علیمحمدی رضوان الله علیهم نشان داد، صدور اجازه بازرسی به آژانس بین المللی انرژی اتمی به معنی معرفی لیست دانشمندان ما به سرویس‌های جاسوسی غربی و قرار گرفتن نام این قهرمانان ملّی در لیست ترور رژیم صهیونیستی و سازمان آدمکشی و مؤتلف با صدام در جنگ علیه ایرانیان (گروهک منافقین) است؛ بنابراین ما اساتید دانشگاه، رئیس سازمان انرژی اتمی کشور، وزیرعلوم و وزیر کشور به عنوان رئیس شورای امنیت را مسئول مستقیم جان همه استادان و حفظ صحن و سرا و کالبد دانشگاه‌هایی می‌دانیم که طی هفته‌های اخیر تحت بازرسی بازرسان آژانس قرار گرفتند.

ضمن محکومیت قاطع بازرسی و تفتیش آزمایشگاه ها و دفاتر استادان مکرّم دانشگاه ها، این حادثه را اهانت مسلّم به نهاد علم ایرانی و نقض استقلال، شرف و حاکمیت ملّی در محیط دانشگاه و جاسوسی از دانشمندان کشور دانسته و مقامات مسئول، به خصوص وزیر امور خارجه، وزیر علوم و رئیس سازمان انرژی اتمی و وزیرکشور را مسئول مستقیم اصل و پیامد این ماجرا دانسته، و آنان را موظف به عذرخواهی از اساتید دانشگاه و جامعه دانشگاهی کشور و جبران هتک حیثیت واقع شده نسبت به محیط دانشگاه و نیز شفاف سازی در پیشگاه ملّت می‌دانیم.

از وزارت امور خارجه و سایر نهادهای مسئول و مرتبط می خواهیم تا نسبت به جبران بی حرمتی و اهانت انجام شده و ارائه تضمین‌های عملی برای جلوگیری از تکرار آن اقدام کرده و گزارش آن را در اسرع وقت به جامعه دانشگاهی و ایرانیان ارائه نمایند.از نهادهای مختلف امنیتی و نظارتی، به خصوص مجلس شورای اسلامی می خواهیم تا ضمن پیگیری جدی موضوع و روشن شدن ابعاد مختلف آن، نسبت به برخورد با عوامل و مسببین اصلی وقوع ماجرا اقدام و گزارش آنرا به اطلاع عموم ملّت و به‌خصوص جامعه دانشگاهی ایران برسانند.

در پایان یادآور می‌شویم در شرایط کنونی، دولت محترم علاوه بر پرکاری و عزم شبانه روزی برای ساماندهی امور مردم، نیازمند تقویت هویت ملی- انقلابی برای گذار از مشکلات و نابسامانی های اقتصادی و اجتماعی است، از این رو ضروری می نماید که ریاست محترم جمهور با ورود مستقیم به این حادثه حیرت آور و جبران آن از موضع ریاست شورای عالی امنیت ملّی، ضمن توبیخ عوامل بی حرمتی به دانشگاه ها و دانشمندان ایرانی، به دلجویی از دانشگاهیان پرداخته و در این باره با ایشان گفت و گو کنند؛گو اینکه قضاوت عقل و منافع ملّی حکم می کند حفظ و تقویت کرامت، عزت و سلحشوری ایرانیان به عنوان سرمایه اجتماعی گرانبها، در صدر اولویت‌های هیئت دولت برای عبور از مشکلات باشد.»

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top