خبرخوان جام نیوز
|
پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ الخميس ٢٠ ذو الحجّة ١٤٤٠ Thursday, August 22, 2019
کد خبر: 905114
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۴/۲۸ - ۲۳:۴۹
آیت الله شیخ محمد حسین کاشف الغطاء:
وظیفه علما دخالت در سیاست است
کاشف الغطاء سياست را جزء دين مى شمرد و درباره خودش مى گفت: «من از فرق سر تا كف پا غرق در سياست هستم و دخالت در سياست از وظايف حتمى من است و اگر دخالت نكنم خود را در پيشگاه خدا و وجدان مسئول مى بينم .»
آیت الله شیخ محمد حسین کاشف الغطاء وظیفه علما دخالت در سیاست است
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، بیست و هشتم تیر ماه مصادف است با وفات «حضرت آیت الله شیخ محمد حسین کاشف الغطاء» در سال 1334 ه.ش . ایشان به سال 1294 هجرى قمرى در خاندانى دوستدار دانش و فضليت در نجف اشرف متولد شد. نسب او به مالك اشتر نخعى مى رسد و نياكان وى همه از عالمان و زعيمان دين بوده‌اند و همواره رهبرى يك جنبش عظيم فكرى و دينى را بر عهده داشته‌اند. كاشف الغطاء خود در اين باره مى گويد:


«خودم را در پيشگاه خدا و وجدان مسئول مى بينم، زيرا دخالت در سياست از وظايف من و اجداد من است كه بيش از سه قرن نه تنها در عراق بلكه در تمام عالم اسلام پيشواى دينى بوده اند.»

 

كاشف الغطاء داراى استعدادى شگفت و ذكاوتى سرشار بود و در مدت زمانى كوتاه به مدارج عالى دست يافت و در همان ايام جوانى موقعيت علمى بالايى پيدا كرد و مورد توجه و محل اعتماد مخصوص علماى حوزه نجف مخصوصا استاد بزرگوارش مرحوم آيت الله سيد محمد كاظم يزدى قرار گرفت.همچنین از از وى نقل شده است كه :

«اگر همه كتب فقهيه را بشويند، من از حفظ از طهارت تا ديات را مى نويسم .»

 

پس از وفات مرحوم آيت الله سيد محمد كاظم يزدى، جمع كثيرى از اهل بغداد در تقليد به ايشان مراجعه کردند؛ و روز به روز مقام علمى و ملكات روحى او براى مردم عراق بيشتر روشن گرديد و لذا به وى علاقمندتر گشتند و سرانجام مقام مرجعيت عامه در عراق براى او محرز گرديد.

 

كاشف الغطاء براى تحقق اهداف بلند و آرمانهاى عالى و اسلامى خود، سفرهاى متعددى به كشورهاى مختلف جهان داشت و در هر سفر با دانشمندان و رهبران مذهبى و سياسى ملاقات می كرد و مطالب خود را بيان، و آگاهيهاى لازم را به آنها ارائه می نمود. در مصر سه سال اقامت گزيد و همه روزه در دانشگاه الازهر تدريس مى كرد و به ذكر علل عقب ماندگى مسلمين مى پرداخت و حتى به كليساها مى رفت و ضمن سخنرانى ، اشتباهات مبشرين مسيحى را روشن مى ساخت.

 

 

وی در سال 1350 ه.ق در كنفرانس اسلامى فلسطين شركت نمود و پس از اقامه نماز جماعت در مسجد الاقصى در جمع صد و پنجاه نماينده ممالك اسلامى و با حضور بيست هزار نفر سخنرانى كرد و در مورد وحدت و استقلال مسلمين و مبارزه با استعمارگران و اشغالگران صهيونيستى سخنرانى مهيجى ايراد كرد و جمعيت حاضر را تحت تاثير قرار داد.

 

امتياز ديگر وى ، صراحت لهجه كم نظيرى بود كه داشت و بسيار اتفاق مى افتاد كه از سياستمداران به خاطر سياست غلطشان انتقاد مى كرد. از جمله هنگامى كه «سفير انگلستان»  از نجف اشرف ديدن كرد و در 20 جمادى الاولى 1374 ه.ق به حضور ايشان رسيد وى به صراحت كامل از سياست هاى استعمارى انگليس در نقاط مختلف جهان انتقاد نمود و نسبت به نقش انگلستان در سقوط فلسطين اشغالى و آوارگى ملت مسلمان آن سرزمين اعتراض كرد.

 

ایشان همچنین چنين در اعتراض به سفير آمريكا گفت :
«قلب هاى ما از دست شما آمريكاييها مجروح است . شما ضربه ناجوانمردانه اى به ما زديد كه هرگز ما در برابر آن سكوت نخواهيم كرد». سپس اضافه نمود:«افكار ملت ما هميشه بر ضد شما بسيج شده و به خاطر ضربتى كه بر پشت ملت عرب زديد و پشت آنها را شكستيد، از دلهاى آنها خون مى چكد.»

 


کاشف الغطاء سياست را جزء دين مى شمرد و درباره خودش مى گفت :
«من از فرق سر تا كف پا غرق در سياست هستم و دخالت در سياست از وظايف حتمى من است و اگر دخالت نكنم خود را در پيشگاه خدا و وجدان مسئول مى بينم .»

 


آیت الله غالبا اين گفتار حضرت على (عليه السلام ) را تكرار مى نمود:
ان الله اخذ على العلماء الا يقاروا على كظة ظالم و لا سغب مظلوم
يعنى خداى سبحان از علماء پيمان گرفته است كه در برابر شكم بارگى پرخواران و گرسنگى مظلومان سكوت نكنند.
بر اساس همين انديشه هاى سياسى بود كه در غالب جنبش هاى آزادی بخش و ملى ضد استعمارى عليه متجاوزان از جمله در جنگ جهانى اول و در نبرد مردم مسلمان نجف بر ضد نيروهاى انگلستان و استعمار ((غازى )) در سال 1334 ه.ق شركت جست .

 

آن چه در زندگی نامه این عالم بزرگوار جالب توجه است نگاه ایشان به مساله سیاست و دشمنی با استعمار است، مساله ای که طبق فرموده ایشان و دیگر علمای بزرگ شیعه جزء جدایی ناپذیر دین است. اما امروزه عده ای معلوم الحال که از جانب استعمار و استکبار جهانی نیز حمایت می شوند و در واقع ساخته و پرداخته این ظالمان وستمگران هستند خود را منادی اسلام و تشیع حقیقی می دانند و سعی در القای جدایی دین از سیاست دارند.

 

استکبار جهانی که دین توامان با سیاست را مانعی بر سر راه خود برای تسخیر و استعمار ملت ها می داند، سعی دارد تا با ایجاد و حمایت از چنین فرقه های انحرافی در داخل مسلمانان از درون به آنان ضربه بزند؛ حال آنکه درایت و ذکاوت علمای به نام شیعه و اسلام همیشه آنان را در راه رسیدن به اهدافشان مایوس کرده است.

 

212

 


 

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top