خبرخوان جام نیوز
|
پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ الخميس ١٩ المحرّم ١٤٤١ Thursday, September 19, 2019
کد خبر: 907217
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۵/۱۵ - ۲۳:۲۴
تقدس تابوت عهد
وقتى موسى علیه السلام به پیامبرى رسید، الواح تورات را در آن قرار داد و به هنگام رحلت نیز زره و سایر یادگارهاى خود را در آن گذاشت و به وصىّ خود «یوشع ‏بن ‏نون» سپرد. این صندوق، به صورت صندوقى مقدّس كه صندوق عهد نام گرفته بود،
تابوت عهد
 تقدس تابوت عهد
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، استاد محسن قرائتی در ادامه سلسله مباحث تفسیری خود با موضوع تفسیر قطره ای به بیان آموزه های آیه 248 سوره بقره پرداخته است.

 

* آيه               

وَ قالَ لَهُمْ نَبِيُّهُمْ إِنَّ آيَةَ مُلْکِهِ أَنْ يَأْتِيَکُمُ التَّابُوتُ فيهِ سَکينَةٌ مِنْ رَبِّکُمْ وَ بَقِيَّةٌ مِمَّا تَرَکَ آلُ مُوسي‏ وَ آلُ هارُونَ تَحْمِلُهُ الْمَلائِکَةُ إِنَّ في‏ ذلِکَ لَآيَةً لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنينَ

 

* ترجمه                      

و پیامبرشان به آنها گفت: نشانه‏ ى حكومت او این است كه تابوت (عهد) به سوى شما خواهد آمد، (همان صندوقى كه) آرامشى از پروردگارتان و یادگارى از میراث خاندان موسى و هارون در آن است، در حالى كه فرشتگان آنرا حمل مى ‏كنند، همانا در این موضوع، نشانه ‏ى روشنى براى شما است، اگر ایمان داشته باشید.

 

* نکته ها                     

براى اینكه یهود به فرماندهى طالوت اطمینان و یقین پیدا كنند، پیامبرشان به آنها گفت: صندوق مقدّس بنى ‏اسرائیل به آنها بازگردانده مى ‏شود، تا نشانه ‏اى براى انتخاب طالوت از سوى خداوند باشد. مراد از تابوت همان صندوق چوبى بود كه مادر موسى، نوزاد خود را در آن گذاشت و به فرمان خدا در آب نیل انداخت و مأموران فرعون صندوق را گرفته و نوزاد را با آن به نزد فرعون بردند. آن صندوق همچنان در دربار فرعون بود.

 

وقتى موسى علیه السلام به پیامبرى رسید، الواح تورات را در آن قرار داد و به هنگام رحلت نیز زره و سایر یادگارهاى خود را در آن گذاشت و به وصىّ خود «یوشع ‏بن ‏نون» سپرد. این صندوق، به صورت صندوقى مقدّس كه صندوق عهد نام گرفته بود، در میان بنى ‏اسرائیل بود و آن را در جنگ ‏ها پیشاپیش سپاه حمل مى ‏كردند، ولى كم‏ كم قداست آن شكسته و مفقود شد. این صندوق ربوده شده را در زمان ریاست طالوت، خداوند از طریق ملائك به آنان بازگرداند تا موجب آرامش و اطمینان خاطر آنان باشد. [الف]

 

* پيام ها                      

1- سرچشمه‏ ى آرامش خداوند است، گرچه با وسائل باشد. «فیه سكینة من ربكم»

 

2- انسان همیشه به آرامش نیاز دارد، به خصوص در آستانه رفتن به میدان جهاد. «فیه سكینة من ربكم» [ب]

 

3- رهبر الهى، نشانه‏ ى الهى لازم دارد. چون طالوت انتخاب شده از جانب خداوند بود، لازم بود نشانه ‏اى الهى او را تأیید كند. «تحمله الملائكة»

 

4- اگر صندوقى كه با بدن موسى و الواح تورات تماس داشته، مقدّس و آرام بخش است، پس مقدّس شمردن صندوقى كه بر روى قبر اولیاى الهى است، خلاف قرآن نیست. زیرا در همه آن صندوق ‏هایى كه در مشاهد مشرّفه است، «بقیّة ممّا ترك آل ‏محمّد صلى الله علیه و آله» قرار دارد. «بقیة ممّا ترك آل موسى و آل هارون»

 

5 - حفظ آثار انبیاء، ارزش داشته و مایه ‏ى آرامش خاطر و تبرّك است. «بقیة ممّا ترك»

 

پاورقی:

الف) در تورات، سفر خروج، فصل 37، درباره این صندوق مطالبى آمده است.

ب) كلمه «سكینة» دراین آیه با توجّه به آیات قبل كه بنى‏اسرائیل عازم میدان جهاد ودفاع بودند، نشانه‏ى اهمیّت و لزوم آرامش فكرى در جبهه است.

 

منبع: حوزه

 

212

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top