خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ الأربعاء ١٨ المحرّم ١٤٤١ Wednesday, September 18, 2019
کد خبر: 907220
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۵/۱۵ - ۲۳:۴۰
نماینده سابق عراقی: گروه های شیعی عراق به توصیه‌های مرجعیت پایبند هستند
یک نماینده پارلمان سابق عراق با اشاره به دشواری اجرای رویکرد مرجعیت عالی شیعیان درباره تشکیل دولت آتی این کشور گفت که تنها برخی از گروه‌های سیاسی شیعی به این رویکرد پایبند می‌مانند.
نماینده سابق عراقی جاسم محمد جعفر نماینده سابق عراقی: گروه های  شیعی عراق به توصیه‌های مرجعیت پایبند هستند
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، یک نماینده پارلمان سابق عراق با اشاره به دشواری اجرای رویکرد مرجعیت عالی شیعیان درباره تشکیل دولت آتی این کشور گفت که تنها برخی از گروه‌های سیاسی شیعی به این رویکرد پایبند می‌مانند.«جاسم محمد جعفر» نماینده سابق پارلمان عراق تاکید رکد که گروه‌های «دولة القانون»، «الفتح»، «النصر» و «تیار الحکمة الوطنی» به رویکرد مرجعیت پایبند خواهند ماند.

 

وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومة» اظهار داشت که مرجعیت مشخصات نخست‌وزیر آتی را توصیف کرد اما برخی از فراکسیون‌ها مانند کردها یا اهل سنت بر اساس این مشخصات تصمیم نمی‌گیرند زیرا شخصیت نخست وزیر آتی برای آنها مهم نیست.

 

این نماینده پارلمان سابق عراق، افزود: برخی از فراکسیون‌های شیعی به این رویکرد مرجعیت ایمان دارند و برخی اختلافاتی در این‌باره دارند اما فراکسیون‌های دولة القانون، الفتح، النصر و الحکمة الوطنی از این رویکرد خارج نخواهند شد و از آن تبعیت خواهند کرد.

 

جعفر تصریح کرد: تشکیل دولت ساده نیست و مرجعیت می‌خواهد که نخست‌وزیر در انتخاب وزرا و عزل آنها در صورت لزوم، تام‌الاختیار باشد اما نوعی پیچیدگی وجود دارد زیرا انتخاب نخست‌وزیری با این ویژگی‌ها دشوار است.

 

وی افزود: ایجاد- آنچه مرجعیت بر آن تاکید دارد، میان فراکسیون‌های سیاسی دشوار است زیرا نخست‌وزیر باید همه‌طرف‌ها و فراکسیون‌ها را با پست‌های وزارتی و سمت‌های مختلف راضی نگه دارد و این امر موجب می‌شود که رسما هیچ اراده‌ای نداشته باشد.

 

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top