خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ السبت ١٧ جمادى الثانية ١٤٤٠ Saturday, February 23, 2019
 
کد خبر: 909071
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۵/۲۲ - ۲۱:۵۳
اندیشه‌ای که بهتر از عبادت یک سال است/ داستانی از آیت الله بهجت در این مورد
در طول تاریخ افراد بسیاری بوده‌اند که نشان داده‌اند عبادت زیاد بدون بصیرت و تفکر نمی‌تواند هدایتگر واقعی انسان باشد که از جمله آنها خوارج بودند.
تفکر اندیشه‌ای که بهتر از عبادت یک سال است/ داستانی از آیت الله بهجت در این مورد
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، در روایات بسیاری بر ارزش تفکر و حتی برتری آن بر عباداتی مانند نماز و روزه تأکید شده است. در طول تاریخ نیز افراد بسیاری بوده‌اند که نشان داده‌اند عبادت زیاد بدون بصیرت و تفکر نمی‌تواند هدایتگر واقعی انسان باشد که از  جمله آنها خوارج بودند.

 

از جمله این روایات سخنی است که از امام صادق علیه السلام نقل شده است، حضرت فرمودند: یک ساعت تفکر بهتر از عبادت یک سال است. (1)

 

امام رضا علیه السلام نیز در روایتی مقصود از این تفکر را بیان می‌کنند و می‌فرمایند: "عبادت به نماز و روزه‌ی زیاد نیست، بلكه عبادت اندیشیدن در امر [و دستورات] خداوند است! (2) در حقیقت سخن امام رضا علیه السلام که خود الگوی عبادت و بندگی خداوند هستند بیانگر این مطلب است که کمترین اثر این اندیشه می‌تواند این باشد كه فرد بداند وظیفه‌اش چیست، چه كار می‌كند و برای چه و از برای كه ‌می‌كند.

 

بنابراین اندیشدن در امر دین، خداوند، خلقت جهان و فلسفه این خلقت است که بهتر از عبادت یکسال است و این اندیشه است که به عبادت و بندگی خداوند معنا و مفهوم می‌بخشد و روح بندگی و تسلیم و اطاعت از خداوند را در انسان تزریق می‌کند.

 

البته این بدان معنا نیست که عبادت و شب زنده داری ارزشی ندارد بلکه این تفکر خود منجر به سعی بیشتر در عبادت خواهد شد. در این مورد داستان آموزنده و جالبی نیز از آیت الله بهجت نقل شده است که ذکر آن خالی از لطف نیست. آیت الله بهجت فرمودند: «یکی از علمای بزرگ نجف اشرف هنگام سحر و وقت نماز شب، پسر نوجوانش را که در اطاق آقا خوابیده بود صدا زد و گفت: برخیز و چند رکعت نماز شب بخوان. پسر پاسخ داد: چشم.

 

آقا مشغول نماز شد و چند رکعت نماز خواند. ولی آقازاده برنخواست. مجددا آقا او را صدا زد که: پسرم! پاشو چند رکعت نماز بخوان. باز پسر گفت: چشم. آقا مشغول نماز شد، ولی دید فرزندش از رختخواب برنمی خیزد. برای بار سوم او را صدا زد. پسر گفت: حاج آقا! من دارم فکر می کنم، همان فکری که درباره آن در روایت آمده است که: امام صادق علیه السلام می فرماید: «تفکر ساعة خیر من عباده سنه»؛ یک ساعت تفکر بهتر از یک سال عبادت است.

 

آیت اللّه العظمی بهجت فرمودند: آقا پرخاش کرد و فرمود:... و خود آیت اللّه بهجت کلمه را بر زبان جاری نکرد، ولی حاضران همه فهمیدند که آن بزرگ مرد فرموده بود: پدر سوخته، آن فکری از عبادت یک یا شصت سال بهتر است که انسان را به خواندن نماز شب وا دارد، نه اینکه انسان وقت نماز شب دراز بکشد و فکر بکند و به این بهانه از خواندن آن، شانه خالی کند.»

 

1. بحار الانوار، ج 22، ص327

2. اصول کافی، ج 2 ، ص 55

 

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top