خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ الجمعة ٢٠ شعبان ١٤٤٠ Friday, April 26, 2019
 
کد خبر: 909312
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۵/۲۵ - ۰۱:۰۷
میراث تاریخی یمن در آستانه نابودی است
در جنگ یمن که از سه سال قبل تاکنون ادامه دارد، بخشی از هسته تاریخی شهر صنعا که در فهرست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده در اثر بمباران‌های ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی از بین رفته است.
میراث تاریخی یمن میراث تاریخی یمن در آستانه نابودی است
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز به نقل از رادیو زمانه، در جنگ یمن که از سه سال قبل تاکنون ادامه دارد، بخشی از هسته تاریخی شهر صنعا که در فهرست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده در اثر بمباران‌های ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی از بین رفته است. قدمت هسته تاریخی صنعا به قرن یازدهم میلادی  (چهارم هجری) می‌رسد.

 

سازمان یونسکو ۲ ژوئیه ۲۰۱۵ هسته تاریخی صنعا را در فهرست میراث در خطر قرار داد. آنچه که یونسکو از آن واهمه داشت، سه سال بعد اتفاق افتاده است. بخش‌هایی از هسته تاریخی صنعا کاملاً از بین رفته و در مکان‌هایی که تا پیش از این آثار تاریخی وجود داشت، اکنون فقط نخل‌هایی بر ویرانه‌ها به چشم می‌خورد. امت الرزاق، یکی از مسئولان میراث فرهنگی یمن به خبرگزاری رویترز گفته است: «بسیاری از بناها آسیب دیده‌اند و از آن‌ها جز اسکلتی چیزی باقی نمانده.»

 

گفته می‌شود که قدمت صنعا به دو هزار سال قبل می‌رسد. در سال ۲۰۱۱ با آغاز اعتراضات در یمن که به سقوط حکومت علی عبدالله صالح، رئیس جمهور یمن انجامید، هسته تاریخی شهر صنعا هنوز آسیب ندیده بود و کلاً  این بخش از یمن از تاآرامی‌های سیاسی و اجتماعی دور بود. اما با دخالت ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی در یمن جنگ ویرانگری درگرفت که اکنون بخش‌های وسیعی از میراث فرهنگی یمن و حافظه تاریخی مردم این سرزمین باستانی را از بین برده است.

 

یونسکو گزارش‌ داده که محله القاسمی صنعا، هسته تاریخی شهر صعده، سد مریب، آثار باستانی براقش، آثار تاریخی تعز  و گورستان باستانی حضر موت در جنگ یمن به میزان زیادی تخریب شده‌اند. یونسکو همچنین اعلام کرده که موزه نمار و مسجد تاریخی صنعا نیز با خاک یکسان شده‌اند. یونسکو با انتشار بیانیه‌ای از همه طرفین درگیری خواسته است که از ویرانگری فرهنگی در یمن خودداری کنند.

 

«یونسکو تأکید دارد که همه طرفین درگیری در یمن می‌بایست از انهدام آثار تاریخی غیر قابل جایگزین و غارت و ویرانگری موزه‌ها در این کشور که برای هویت‌یابی فرهنگی ساکنان یمن و همچنین برای کاوش در تاریخ هنر و معماری جهان اهمیت بسیار دارد خودداری کنند.» عبدالله احمد الکباسی، وزیر فرهنگ حوثی‌های یمن به رویترز گفته است: «حفاظت از هسته تاریخی صنعا نه فقط وظیفه یمنی‌ها، بلکه یکی از وظایف جامعه بین المللی است.»

 

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top