خبرخوان جام نیوز
|
پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ الخميس ١٥ جمادى الثانية ١٤٤٠ Thursday, February 21, 2019
 
کد خبر: 909509
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۵/۲۷ - ۱۶:۲۸
کوفی عنان درگذشت
کوفی عنان، دبیرکل سابق سازمان ملل متحد روز شنبه روز ۱۸ اوت در سن ۸۰ سالگی درگذشت. خانواده او در توییتر نوشتند که عنان پس از یک دوره کوتاه بیماری درگذشته است.
کوفی عنان کوفی عنان درگذشت
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، کوفی عنان، دبیرکل سابق سازمان ملل، در سن ۸۰ سالگی درگذشت.

 

کوفی عنان متولد ۸ آوریل ۱۹۳۸ در غنا بود. در کشورش نخست در رشتهٔ اقتصاد تحصیل کرد، سپس وارد یک موسسه مطالعات بین المللی در ژنو سویس شد. در دانشکدهٔ مدیریت اسلون، وابسته به دانشگاه MIT آمریکا، کارشناسی ارشد خواند.

 

به گزارش دویچه وله، عنان از سال ۱۹۶۲ با سازمان بهداشت جهانی وابسته به سازمان ملل به همکاری پرداخت. دوره‌ای به کشورش غنا بازگشت اما از اوایل دهه ۱۹۸۰ دوباره به فعالیت در تشکیلات سازمان ملل برگشت. دراین دوره به عنوان دیپلمات و کمیسر سازمان ملل وقت خود را بیش از هر جای دیگر در آدیس‌آبابا، قاهره و ژنو گذراند.

 

در دسامبر ۱۹۹۶ به سمت دبیرکل سازمان ملل متحد انتخاب شد و از روز اول ژانویهٔ ۱۹۹۷ جانشین پطروس غالی شد. در دسامبر  ۲۰۰۶ از مقام خود کناره گرفت و جای خود را به بان کی مون، از کره جنوبی داد.

 

دوره دبیرکلی کوفی عنان در سازمان ملل با بحران‌هایی جهانی چون شیوع ایدز و همچنین اشغال عراق از طرف نیروهای آمریکایی و بریتانیایی و متحدانشان همراه بود.

 

کوفی عنان اشغال عراق را "غیرقانونی" خوانده بود.

 

کوفی عنان، که اهل غنا بود، نخست به عنوان یکی از کارکنان سازمان بهداشت جهانی به سازمان ملل پیوست.

 

پس از آن مقام‌هایی در کمیساریای عالی پناهندگان و دفتر دبیرکل سازمان ملل داشت و سپس در مقام‌های مختلف دستیار دبیرکل بود.

 

به گزارش بی بی سی، عنان در دوره نسل کشی رواندا و همچنین جنگ بوسنی مسئول صلحبانان سازمان ملل بود و به همین خاطر هدف انتقادهای زیادی قرار گرفت.

 

 

او سرانجام در حالی جانشین پطروس غالی شد که سازمان ملل در آستانه ورشکستگی بود.

 

کوفی عنان به تعدیل نیرو در سازمان ملل پرداخت و هزار نفر از نیروی انسانی این سازمان در مقر نیویورک کم کرد.

 

او، که به خاطر نقشش در اجازه مداخله در جنگ بوسنی مناسبات خوبی با دولت آمریکا داشت، از آمریکا خواست بدهی خود به سازمان ملل را بپردازد.

 

حمله دولت جورج بوش پسر به عراق با بهانه مداخله پیشگیرانه و سلا‌ح‌های کشتار جمعی دولت صدام حسین، باعث شد که کوفی عنان رابطه قبلی را با دولت آمریکا نداشته باشد.

 

کمی بعد او درگیر رسوایی مالی نفت در برابر غذا شد. در جریان کمک‌های سازمان ملل به عراق در دوران تحریم نفتی پیش از سقوط صدام فساد مالی رخ داده بود و مشخصا پسر کوفی عنان هم درگیر این رسوایی بود.

 

او پس از پایان دوره دبیرکلی در سازمان ملل مدتی به عنوان فرستاده ویژه این سازمان در امور سوریه کار کرد.

 

کوفی عنان تدوین سند اهداف توسعه هزاره را بزرگترین دستاورد خود می‌دانست. در این سند برای اولین بار کشورهای مختلف در اموری چون فقر، نابرابری و مرگ و میر کودکان اهدافی در سطح جهانی تعریف کردند.

 

106

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top